Traditionel auktion
i Havnen
Ældre malerier
2027/7
Thorald Læssøe: Parti fra den romerske campagne. Sign. Thorald Læssøe Roma 1856. Olie på lærred. 68 x 97.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Ikke solgt
2021/1
Carl Anton Saabye: "Nørre Vosborg ved Nissum Fjord", med bønder på vej hjem fra marken. Sign. C. Saabye 48. Olie på lærred. 63 x 95.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
29.000 DKK -
2020/168
Dansk maler, ca. 1800: Portræt af Birgitte Marie Mazar de la Garde (1757-1846). Usigneret. Pastel på papir. Lysmål 30 x 23. Empireramme.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2019/189
Søren Emil Carlsen: Opstilling med kobbertøj og vinglas på et bord. Sign. Emil Carlsen. Olie på lærred. 51 × 64.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Ikke solgt
2017/13
Louis Auguste Francois Aumont: Kunstnerens selvportræt som 18-årig. Usigneret. Olie på lærred. 20 x 15,5.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
2017/1
Jens Juel og værksted, ca. 1790: Portræt af Jacob August Maribo (1783-1858) som barn. Usigneret. Olie på lærred. 100 x 77.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
55.000 DKK -
2016/4
Harald Jerichau: Landskab fra den romerske campagne. Sign. monogram. Olie på lærred.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
17.500 DKK