Traditionel auktion
Varia, møbler og tæpper
896/203
Gustaviansk prismekrone. Sverige, 18. årh.s slutning. H. 100. Diam. 79.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
2031/348
Fransk prismekrone med bjergkrystal og burformet stel af forgyldt bronze. Louis XV form, 19. årh.s midte. H. 74. Diam. 48
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
12.500 DKK -
2026/9097
Fransk prismekrone med bjergkrystal. Louis XV form, 19. årh.s midte. H. 74. Diam. 48.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
895/305
Baktiari tæppe, Persien. Nyere udgave af det klassiske "paradisets have-design". Ca. 2000. 585 x 395.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
895/288
Svensk stenbord med profileret plade af Komstad sten, under del af blåmalet træ. Skåne, 18.-19. årh. H. 79. L. 181. B. 80.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK -
895/277
Antikt Heriz tæppe, nordvest Persien. Klassisk stiliserede medaljondesign på gylden bund. Ca. 1900. 195 x 165.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
895/276
Portefaix: Fransk kaminur af forgyldt og patineret bronze. Sign. á Paris. 19. årh.s begyndelse. H. 38. B. 26. D. 11.
Vurdering :
70.000 DKK Hammerslag:
75.000 DKK -
895/268
Maison Millet: Fransk bogskab med parquetteri af rosentræ med beslag af forgyldt bronze, front med to glasdøre. Sign. Millet á Paris. 19. årh.s slutning.
Vurdering :
75.000 DKK Ikke solgt
895/255
François Ageron: Stort fransk Louis XV konsolur af forgyldt bronze og egetræ. Skive og urværk sign. François Ageron. 18. årh.s midte. H. 139. B. 44. D. 24.
Vurdering :
40.000 DKK Ikke solgt
895/251
Stort cartelur af forgyldt bronze. Sign. Bertoul a Paris. 19. årh.s midte. H. 98. B. 60.
Vurdering :
50.000 DKK Ikke solgt
895/247
Stort fransk kaminur. Régence stil, 19. årh.s anden halvdel. H. 130. B. 52. D. 21.
Vurdering :
35.000 DKK Ikke solgt
895/245
Burchard Precht, tilskrevet: Svensk barok spejl af forgyldt træ og bly, ramme med indlagt slebet spejlglas. Ca. 1720. H. H. 173. B. 86.
Vurdering :
100.000–150.000 DKK Hammerslag:
85.000 DKK