Traditionel auktion
i Bredgade
Moderne malerier
Malerier, skulpturer og foto
2336/629
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
906/497
Julio Gonzalez: "Pris rouges". Sign. J. G. 1936, titel på bagsiden. Akvarel, tusch og farvekridt på papir. Bladstørrelse 19 x 15.
Vurdering :
60.000–75.000 DKK Hammerslag:
50.000 DKK -
900/492
Thomas Zipp: "Drift". Sign. på bagsiden Thomas Zipp 11. Serigrafi, akryl og olie på lærred. 80 x 60. Uindrammet.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
900/486
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
2052/645
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
899/1224
Walasse Ting: To kvinder med blomster. Sign. med kunstnerens røde stempel samt Walasse Ting, NY, 83 på bagsiden. Akryl og akvarel på papir monteret på lærred.
Vurdering :
250.000–300.000 DKK Ikke solgt
899/1218
Walasse Ting: Tre kvinder med blomster, 1981. Sign. med kunstnerens røde stempel. Akryl og akvarel på papir monteret på lærred. 182 x 98.
Vurdering :
899/1178
Walasse Ting: "Chinese Poem", Summer, New York City 1962. Sign. med kunstnerens røde stempel. Tusch og fedtfarve på papir. 181 x 123. Uindrammet.
Vurdering :
100.000–150.000 DKK Hammerslag:
100.000 DKK -
899/1135
Carl-Henning Pedersen: "Golden Bird", Dolomiti, 1975. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 106 x 125.
Vurdering :
250.000–300.000 DKK Hammerslag:
220.000 DKK -
896/690
Julia Schmidt: Uden titel. Sign. på bagsiden J. Schmidt 2003. Olie på plade. 90 x 76
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
896/672
Pierre Wemaëre: "Grosse Tête". Sign. P. Wemaëre 65; sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 101 x 81.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
46.000 DKK -
896/611
Michael Kvium: "Absolute Nature", 2007. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 190 x 190. Uindrammet.
Vurdering :
200.000–250.000 DKK Ikke solgt
896/610
Michael Kvium: "Overgivelse til Omgivelse" (Surrender to the Surroundings), 2004. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 170 x 190. Uindrammet.
Vurdering :
150.000–200.000 DKK Ikke solgt
896/601
Michael Kvium: "Be Creative", 1999. Dyptikon. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 130 x 100 samt 90 x 70. Uindrammet. (2)
Vurdering :
175.000–200.000 DKK Hammerslag:
170.000 DKK -
896/532
Johannes S. Kjarval: Parti fra Thingvellir, Island. Sign. J. S. Kjarval 1937. Olie på lærred. 102 x 147.
Vurdering :
125.000–150.000 DKK Hammerslag:
135.000 DKK -
2031/760
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
895/668
Anton Rooskens: Totemfigur. Sign. Rooskens 74. Gouache på papir. Bladstørrelse 63 x 41.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
895/662
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Ikke solgt
895/652
John Kørner: "Slut". Sign. på bagsiden J. Kørner 96. Akryl på lærred. 60 x 200. Uindrammet.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
2022/509
Jonathan Monk: “No. 374 (Malta)” fra serien “Holiday Paintings”, 1995. Sign., med titel og datering på bagsiden. Akryl på lærred. 60×40. Uindrammet.
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
2013/7593
Frodo Mikkelsen: "Ærø Dream". Sign. på bagsidsen Frodo Mikkelsen 2019. Olie på lærred. 200 x 200. Uindrammet.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
2013/7515
Jesper Skov Madsen: "Cuts and scratches". Sign. på bagsiden Jesper Skov Madsen 2018 med titel. Perforeret lærred monteret på aluminium. 90 x 70.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
2013/7500
Michael Kvium: "Gifted Painting", 2001. Sign. på bagsiden Kvium 01 med titel. Olie på lærred. 200 x 400. Uindrammet.
Vurdering :
300.000 DKK Hammerslag:
260.000 DKK -
893/712
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
75.000 DKK -
893/711
Vurdering :
893/710
Vurdering :
60.000–75.000 DKK Hammerslag:
100.000 DKK -
893/705
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
50.000 DKK -
893/700
Vurdering :
100.000–125.000 DKK Hammerslag:
100.000 DKK -
893/699
Vurdering :
150.000–200.000 DKK Hammerslag:
160.000 DKK -
893/696
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
130.000 DKK -
893/695
Vurdering :
300.000 DKK -
893/694
Vurdering :
80.000–100.000 DKK Hammerslag:
110.000 DKK -
893/693
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
893/692
Vurdering :
60.000–70.000 DKK Hammerslag:
65.000 DKK -
893/691
Vurdering :
60.000–80.000 DKK Hammerslag:
75.000 DKK -
893/689
Michael Kvium: "Skyscape", 2004. Sign. på bagsiden Kvium 04. Triptykon. Olie på lærred. Samlet 30 x 100. (3)
Vurdering :
75.000 DKK -
893/688
Michael Kvium: "Model", 1992. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 90 x 130.
Vurdering :
100.000–120.000 DKK Hammerslag:
65.000 DKK -
893/681
Michael Kvium: "DNA", 1987. Usign. Inkbrush på lyserødt papir. 200 x 200.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
893/679
Steinar Jakobsen: "Sunspot", 2001. Usign. Olie på aluminium. 90 x 125. Uindrammet.
Vurdering :
75.000–80.000 DKK Ikke solgt
893/673
Russell Nachman: "Acedia: Dead Danes (September)", 2014. Akvarel, akryl og bladguld på papir. Bladstørrelse 56 x 58,5.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Ikke solgt
893/672
Russell Nachman: "Acedia: Dead Danes (February)", 2014. Akvarel, akryl og bladguld på papir. Bladstørrelse 56 x 58,5.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Ikke solgt
893/671
Ib Monrad Hansen: "Financial Times 2", 1992. Usign. Olie på lærred. 200 x 270.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
893/670
Bjarne Melgaard: "Untitled", 2005. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 200 x 300.
Vurdering :
125.000–150.000 DKK Ikke solgt
893/668
Jonathan Monk: “No. 866 (Florida)” fra serien “Holiday Paintings”, 1995. Sign., med titel og datering på bagsiden. Akryl på lærred. 60×40. Uindrammet.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
893/666
Lars Nørgård: Teaterbillede. Sign. på bagsiden Lars Nørgård, D.K.T. 3/4 1995. Olie på lærred. 133 x 198.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK -
893/662
Isa Genzken: "Basic research". Sign. på bagsiden Isa Genzken 1989. Olie på lærred. 45 x 60
Vurdering :
225.000–250.000 DKK Hammerslag:
225.000 DKK -
893/661
Günther Förg: Uden titel, 2001. Sign., dateret og nummereret 2/10 på bagsiden. Akryl på bly monteret på træ. 40 x 30.
Vurdering :
200.000 DKK Hammerslag:
215.000 DKK -
893/660
Jesper Christiansen: "Stereomaleri (Sølvbryllup)", 1996. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 95 x 90.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
893/659
Martin Bigum: "Solve the Solution ( I expect my art to be immortal)", 1991. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 160 x 145.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK -
893/657
Peter Martensen: Dobbeltportræt (Peter og Margrethe Martensen), 1989. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 110 x 85. Uindrammet.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
893/656
Ryan Nord Kitchen: "March Painting 6". Sign. på bagsiden Ryan Nord Kitchen 2/10/2014. Olie på lærred. 174 x 151.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
893/655
Neil Farber: Uden titel. Mixed media og collage på papir. Bladstørrelse 56 x 76.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
893/652
Eske Kath: “Hurricane Party Small”, 2005-2006. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 200 x 200. Uindrammet.
Vurdering :
60.000–80.000 DKK Hammerslag:
55.000 DKK -
893/649
Michael Kvium: "Højreorienteret maleri", 1989. Sign. på bagsiden Kvium 89 med titel. Olie på lærred. 140 x 175.
Vurdering :
110.000 DKK -
893/647
Michael Kvium: "Stay Ahead of Your Time", 2018. Dyptikon. Sign. på bagsiden Kvium 18. Olie på lærred. 130 x 135 og 46 x 38. Uindrammet. (2)
Vurdering :
250.000 DKK Hammerslag:
310.000 DKK -
893/646
Frederik Næblerød: "Spanish Guy", 2013. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 98 x 68.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
893/645
Martin Bigum: "Jigsaw Falling Into Place". Sign. på bagsiden Martin Bigum 2008. Olie på lærred. 200 x 240. Uindrammet.
Vurdering :
160.000 DKK -
893/644
Morten Schelde: "The Giant (Mokkukalfe)”, 2017. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 150 x 120. Uindrammet.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
893/643
Cornelius Völker: Uden titel (Pige i kjole og blå sko). Sign. på bagsiden Cornelius Völker 1998. Olie på lærred. 195 x 130. Uindrammet.
Vurdering :
85.000 DKK -
893/641
Erik A. Frandsen: "Suburban Light II", 2004. Sign. og dateret med titel på bagsiden Olie på aluminium. 120 x 100.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK -
893/640
Anette Harboe Flensburg: “House of Night and Day”. Sign. på bagsiden Anette H. Flensburg 2006. Olie på lærred. 200 x 300. Uindrammet.
Vurdering :
205.000 DKK