Traditionel auktion
Malerier og tegninger
893/5
Peder Mønsted: Parti fra Taormina med en munk, der hilser på en pige med en vandkrukke. Sign. P. Mønsted Taormina 1885. Olie på lærred. 53 x 44.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Ikke solgt
893/4
I. T. Hansen: Gårdparti med Scala Contarini del Bovolo. Sign. J. T. Hansen 1891. Venezia. Pal. Contarini Scala Mineli. Olie på lærred. 48 x 37.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
50.000 DKK -
893/3
P. C. Skovgaard: Sommerdag ved en dansk kyst. Sign. monogram 1850. Olie på lærred. 38 x 57,5.
Vurdering :
40.000–60.000 DKK Hammerslag:
110.000 DKK -
893/2
P. C. Skovgaard: En sommerdag ved en skovsø. Sign. monogram 1857. Olie på lærred. 60 × 79.
Vurdering :
50.000–75.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
893/1
A. E. Kieldrup: Middelalderlandsby ved Rhinen eller Mosel. Sign. monogram 6[?]. Olie på lærred. 40 x 53.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK