Jørgen Roed: Sommerdag på en gårdsplads. Usigneret. Olie på lærred. 30 x 41.
Vurdering : 40.000–60.000 DKK
Hammerslag: 30.000 DKK
Jørgen Roed: En del af Poseidons tempel med udsigt til basilikaen i Pæstum. Sign. Olie på lærred. 56 x 64.
Vurdering : 600.000–700.000 DKK
Hammerslag: 500.000 DKK
Jørgen Roed: Roskilde Domkirke set fra sydvest. Sommer. Sign. monogram 1837. Olie på lærred. 50 x 43.
Vurdering : 30.000–50.000 DKK
Hammerslag: 65.000 DKK