Design og moderne kunst 891
Moderne kunst og design
2301/681
Al Hansen: Uden titel. Sign. Al Hansen. Olie og collage på papir. Bladstørrelse 32 x 41.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2012/860
Frits Henningsen, tilskrevet: Sofabord af udskåret patineret eg, opsat på cabriole ben. Svungen top med kehlet kant.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2012/859
Peter Karpf: Højrygget unik armstol af riopalisander. Sæde samt ryg udspændt med kernelæder, hynde med brunt skind.
Vurdering :
10.000 DKK Ikke solgt
2012/756
Lucien-Jacques Baucher, tilskrevet: Skulpturelt unika bord af birk, stel perforeret med cirkelmønster. Top i form af hhv. sort og hvid formica trekant.
Vurdering :
12.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2009/534
Kaj Gottlob: Imponerende unika barskab af nøddetræ og nødderod, opsat på drejet "spiralstel". Skab med svungen top, front med to låger.
Vurdering :
15.000–18.000 DKK Hammerslag:
19.000 DKK -
2008/547
Jais Nielsen: Figurbillede. Sign. Jais 12. Olie på lærred. 64 x 54
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
15.500 DKK -
2006/743
Gunnar S. Gundersen: Uden titel. Sign. Gunnar S. 6/150. Serigrafi i farver. Lysmål 79,5 x 64.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
2003/804
Alvar Aalto: Frisvingerstol med stel af formbøjet, lamineret birk. Betrukket med sort uld. 1940'erne,
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
4.800 DKK -
2003/551
Hans Henrik Lerfeldt: "Peepshow". Sign. Lerfeldt 84. Akvarel på papir. Lysmål 49 x 35.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2003/527
Vilhelm Bjerke-Petersen: Uden titel. Sign. v.b.-p. 40. Olie på lærred. 71 x 61.
Vurdering :
18.000–20.000 DKK Hammerslag:
17.500 DKK -
2003/534
Helge Vestergaard Jensen: Serveringsvogn af riopalisander med kehlet kant og ophøjede hjørner, top ilagt sort formica.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK