Auktion 873
i Bredgade
1913/765
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
884/816
Pierre Alechinsky: "Monument Tobacco". Marcel et Gabriel Piqueray, 1944-46, et Abécédaire, Pierre Alechinsky, 1976.
Vurdering :
60.000–70.000 DKK Ikke solgt
884/815
Pierre Alechinsky: "Poemes a voir" de Jean Tardieu med 14 raderinger. Alle sign. Alechinsky, E.A.
Vurdering :
50.000 DKK Ikke solgt
884/810
Pierre Alechinsky: "Sur l'ecorce", suite de 7 planches. Pour saluer Michel Butor. Alle sign. Alechinsky 1989, 39/99. Syv raderinger. I original mappe.
Vurdering :
100.000 DKK Ikke solgt
884/662
Vurdering :
175.000–200.000 DKK Hammerslag:
150.000 DKK -
1905/503
Ivan Andersen: "Alpe D'Huez", 2004. Sign., dateret og betitlet på bagsiden. Olie på lærred. 170 x 200.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
13.500 DKK -
1903/879
Isidor Hörlin: Spisebord af patineret eg med udtræk og to tillægsplader. Stellets sider med geometriske udskæringer i relief.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
883/1121
Erik Thommesen: "Moder og barn", 1946. Usign. Egetræ. H. 100.
Vurdering :
250.000 DKK Hammerslag:
250.000 DKK -
883/314
Italiansk porfyr vase med låg monteret med lågknob af forgyldt bronze. 20. årh. H. 70 cm.
Vurdering :
30.000 DKK Ikke solgt
1840/1144
Diamant alliancering af platin prydet med talrige marquiseslebne diamanter. Farve Wesselton-Crystal (H-J). Klarhed VS-SI. Str. 50,5.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
880/713
Vurdering :
75.000–100.000 DKK Hammerslag:
75.000 DKK -
1836/713
Andreas Golder: "Polnischer Edelmann Adrian B.". Sign. på bagsiden Andreas Golder, Berlin 2010. Olie på lærred. 50 x 40.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
879/1936
Et par store russiske ampler. Louis XVI form, Skt. Pedersborg, 20. årh. H. 110. Diam. 54. (2)
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
879/1238
Anna Thommesen: Unikt håndvævet tæppe med geometrisk mønster i gul, grøn, blå og hvid uld. L. 187. B. 148.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
879/1088
Emile Gallé: Stor kolbeformet vase af klart og gult matteret glas. H. 73.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
879/1085
Emile Gallé: Stor ovaltformet vase af gulligt matteret glas med overfang af rødbrunt og ravfarvet glas. H. 61.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
879/316
Georg Brandes: Enestående stambog med et væld af personlige hilsener fra den europæiske intelligentsia.
Vurdering :
500.000 DKK Ikke solgt
1817/539
Vurdering :
15.000 DKK Ikke solgt
1817/507
Vurdering :
25.000 DKK Ikke solgt
1815/2012
Patek Philippe: Damearmbåndsur af 18 kt. guld. Model Golden Ellipse. Mekanisk værk med manuelt optræk. 1980'erne.
Vurdering :
15.000–18.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
1815/805
Axel Einar Hjorth: "SVEA". Skab af bejdset birk, sortlakeret top samt base. Udført hos hos Nordiska Kompaniet.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
877/1069
Arne Jacobsen: "Svanesofa". Fritstående to-pers. sofa med stel af aluminium. Sæde, sider samt ryg betrukket med sort skind. Model 3321.
Vurdering :
30.000 DKK Ikke solgt
877/1046
Jacob Kjær: Dameskrivebord af mahogni. Front med tre skuffer i sarg, udfoldsgreb af messing. Bordplade med opbevaringsrum med dobbelt jalouisedøre i front.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
44.000 DKK -
877/925
Børge Mogensen: Yderst sjældent asymmetrisk spisebord med plade af Wawonafinér. Opsat på otte skulpturelle V-formede ben af kirsebær.
Vurdering :
80.000–100.000 DKK Hammerslag:
75.000 DKK -
877/825
Kurt Trampedach: Komposition. Sign. Trampedach 2005. Olie på papir monteret på lærred. 30 x 24
Vurdering :
35.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
877/824
Kurt Trampedach: ''Nana''. Sign. Trampedach 2005. Olie på papir monteret på lærred. 30 x 25
Vurdering :
35.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
877/799
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
877/798
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
1810/525
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
877/707
Harry Bertoia: "Willow", ca. 1968. Skulptur af rustfri stål wire monteret på sokkel af stål. H. 175 cm. Diam. 65 cm.
Vurdering :
300.000 DKK Hammerslag:
290.000 DKK -
877/698
Vurdering :
100.000–125.000 DKK Hammerslag:
85.000 DKK -
877/683
Vurdering :
60.000–75.000 DKK Hammerslag:
50.000 DKK -
877/681
Vurdering :
60.000–75.000 DKK Ikke solgt
877/641
Vurdering :
100.000 DKK Hammerslag:
90.000 DKK -
877/613
Vurdering :
125.000 DKK Hammerslag:
120.000 DKK -
877/611
Vurdering :
125.000 DKK Ikke solgt
1810/119
Kinesisk tæppe, design med blomster på blå bund. 20. årh.s midte. 370 x 278.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
877/385
IWC: Herrearmbåndsur af platin. Model Mark VII, ref. 3241-007. Automatisk værk med dato, kaliber 884. 2000.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
37.000 DKK -
877/384
IWC: Herrearmbåndsur af stål. Model Da Vinci, ref. 3750-034. Automatisk kronograf med evighedskalender og månefase. 2000.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
877/282
Slesvig-Holstensk Louis XVI spejl i ramme af forgyldt træ, rigt udskåret med gennembrudt sløjfe, blomster og bladværk. 18. årh.s slutning. H. 141. B. 56.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
877/272
Rokoko bakkebord med plade af Ölandsten, undersel af bemalet træ med imiteret marmor. 18. årh.s midte. H. 74. L. 76. B. 59.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
877/263
Italiensk vitrineskab af sortmalet træ og nøddetræ indlagt med figurer af ben og lyst træ. 18. årh. H. 211. B. 150. D. 52.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
877/248
Stort svensk senempire bord af mahogni og forgyldt træ, udskåret med delfiner og bladformationer. 19. årh.s første halvdel. H. 85. Diam. 173.
Vurdering :
50.000 DKK Ikke solgt
877/233
Et par store Napoleon III kandelabre af forgyldt bronze, hver med stående putto holdende fem lysarme. Frankrig, 19. årh.s slutning. H. 94. (2)
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
877/129
Antikt Karabagh, Kaukasus. 19. årh.s slutning. 600 x 230.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
877/104
Christian Eckardt: Den svenske lodsbåd går ud. Sign. C. Eckardt. Olie på lærred. 90 x 143.
Vurdering :
30.000–35.000 DKK Ikke solgt
877/19
Jens Juel: Landskab fra Schweiz. Usigneret. Olie på lærred. 40 x 49.
Vurdering :
200.000–250.000 DKK Ikke solgt
1808/744
Erik Hoppe: Sommerdag i Søndermarken. Sign. Hoppe. Olie på lærred. 54 x 65.
Vurdering :
12.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
1808/745
Vurdering :
12.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
1808/639
David Reed: "Color Study for Cria 1", 1996. Sign., dateret og betitlet på bagsiden. Mixed media på plade. 15 x 20.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
1808/576
Gun Gordillo: "Struktur", 1982. Sign. på bagsiden Gun Gordillo 82. Relief, mixed media. 80 x 49.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
1808/529
David Reed: "Color Study for Cria", 1996. Sign., dateret og betitlet på bagsiden. Mixed media på plade. 15 x 20.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
1806/6510
Ebbe Stub Wittrup: "Presumed Reality #5". 2006. Ed. AP II. C-print. usign. Indrammet. 90 x 130 cm. (U.N.)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
11.500 DKK -
1806/193
Stort svensk senempire spejl af forgyldt træ, øverst udskåret med lyre og bladværk, spejlglas flankeret af helsøjler. 19. årh.s begyndelse. H. 260. B. 92.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
1806/126
Hermania Neergaard: Sommerblomster og hvedeaks på en karm. Sign. H. Neergaard 1837. Olie på lærred. 18 x 28.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
12.500 DKK -
1806/13
O. A. Hermansen: "Forår". Opstilling med blomster i en vase på et bord. Sign. monogram 1887. Olie på lærred. 86 x 64.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
14.500 DKK -
1805/1511
Marieberg tebordsblad af fajance dekoreret i underglasur blå med blomster på sener underdel af hvidmalet træ. Sverige ca. 1900.
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
1805/709
Jens Søndergaard: "To siddende kvinder", 1955. Sign. med titel og årstal på bagsiden. Olie på lærred. 121 x 90.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
14.500 DKK -
1804/225
JOHAN Martin Berg: Svensk empire spejl af forgyldt træ. Göteborgs hallstempel og etiket fra 'Johan Martin Berg'. Sverige, 18. årh.s slutning. H. 190. B. 82.
Vurdering :
8.000 DKK Ikke solgt
1803/1504
Dansk Empire chokolade- og theservice af porcelæn, dekoreret i guld med à la grecque-bort og monogram. Kgl. P., ca. 1800. (11)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
1803/1238
Reeslev: Fem-radet diamanthalskæde af 14 kt. guld prydet med talrige brillantslebne diamnter på i alt ca. 0.17 ct. F-G/VVS. L. ca. 62 cm.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK