Auktion 873
Moderne skulpturer /
Klassisk modernisme
873/803
Dansk kunstner: Stående kvinde. Usign. Kunststen. H. 205
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
873/801
Johannes C. Bjerg: "Den Tungsindige Atlet" eller "Danmark under Besættelsen", 1943. Sign. Johannes C. Bjerg. Figur af mørkpatineret bronze på base af granit.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
80.000 DKK -
873/753
Niels Hansen Jacobsen: Siddende kvinde. Usign. Unika skulptur af glaseret lertøj med sokkel af udskåret træ. H. inkl. sokkel 20.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK