Auktion 873
i Bredgade
Samlerobjekter
873/119
Romersk skulpturfragment af marmor i form af hjelmklædt mand bærende kvinde siddende på stol. Romersk kejsertid, 2.-3. årh. e. Kr. H. 40 cm. B. 15 cm.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
873/118
Romersk hovedfragment af marmor i form af ung mand med krøllet hår. Romersk kejsertid 2.-3. årh. e. Kr. H. ekskl. base 14 cm.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
873/117
Romersk fragment af marmor i form af løvepote formentlig fra et bordben. Romersk kejsertid, 1.-3. årh. e. Kr. H. 8 cm.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
873/116
Ushabti af ægyptisk fajance stående mumieformet mandsfigur med paryk og skæg (mangler), krydsede arme ryg og ben rigt dekoreret med hieroglyffer. Sentid.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
873/115
Ægyptisk figur af patineret bronze i form af Neith. 26.-30. dynasti, 663-343 f. Kr. H. 25 cm.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
33.000 DKK