Auktion 873
873/938
Andy Warhol: "Andy Warhol - Reigning Queens", ca. 1985. En serie på fire håndsignerede plakater. Bladstørrelser hver 80 x 60. (4)
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
75.000 DKK -
873/937
Andy Warhol: "Dobbelt selvportræt". Sign. Andy Warhol. Udstillingsplakat fra Louisiana 7/10-26/11-78. Offset i farver. Bladstørrelse 99 x 62.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
873/936
John Kørner: "Sophia", 2010. Sign. John Kørner, 42/60. Litografi i farver på Arches-papir. Bladstørrelse 118 x 78. I ramme designet af kunstneren. (436)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
873/935
John Kørner: "After Christmas (red)" fra serien "City Rats", 2009. Sign. John Kørner, 8/8. (14910)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
17.000 DKK -
873/934
John Kørner: "Nikita", 2010. Sign. John Kørner, 42/60. Litografi i farver på Arches-papir. Bladstørrelse 118 x 78. I ramme designet af kunstneren. (435)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
873/933
John Kørner: "Sick (red)" fra serien "City Rats", 2009. Sign. John Kørner, 4/10. (14909)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
873/932
Asger Jorn: U.T. Begge sign. Asger J. hhv. 41 E.T. og E.T. To raderinger. Lysmål 10,7 x 11,3 og 12 x 11,3. (2)
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
873/931
Asger Jorn: "La rivière amoureuse". Sign. Asger Jorn 42, 25/50. Radering. Lysmål 20,8 x 15,8.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Ikke solgt
873/930
Asger Jorn: U.T., 1940. Sign. Asger J. E.T. Radering. Lysmål 12 x 11,5 cm.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
873/929
Asger Jorn: U.T. Begge sign. Asger J. hhv. 41? E.T. og eget tryk. To raderinger. Lysmål 11,7 x 10,8 og 17,5 x 13,7. (2)
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
873/927
Asger Jorn: "Die zwei Elemente". Sign. Jorn 70, 25/85. To-delt litografi i farver. Trykt hos Fratelli Pozzo, Torino. Bladstørrelse 215 x 147.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
46.000 DKK -
873/926
Pierre Soulages: "Lithographie no. 3", 1957. Sign. Soulages, 167/200. Litografi i farver. Bladstørrelse 70,5 x 50.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
56.000 DKK -
873/925
Pierre Soulages: "Sérigraphie no. 18", 1989. Sign. Soulages, 270/300. Serigrafi i farver. Bladstørrelse 89 x 68,5. Uindrammet.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
48.000 DKK -
873/924
Le Corbusier: "Série Panurge", 1961/62. Sign. Le Corbusier, 25/150 i kolofonen. Rhodoid raderinger. Bladstørrelser 56 x 45,5. I original mappe. (5)
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
873/921
Pierre Alechinsky: Fire blade fra serien "Dévidoirs", 1972. Alle sign. Alechinsky, 15/50 Ætsninger i farver. Lysmål hver 54 x 43. (4)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
873/920
Pierre Alechinsky: "Energie". Sign. Alechinsky 1988, 56/70. Ætsning i farver på Japan-papir. Bladstørrelse 70 x 47.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
873/918
Pierre Alechinsky: Triptykon. Alle sign. Alechinsky, 116/120, 116/120 og 12/120. Litografier i farver. Bladstørrelse hver 100 x 62. (3).
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
873/916
Ulrik Møller: "U.T.". Sign. på bagsiden Ulrik Møller sep. 95. Olie på lærred. 150 x 195. (11-880)
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
873/915
Vilhelm Bjerke-Petersen: Figurer ved stranden. Sign. v.b.p. 36. Olie på lærred. 75 x 100.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
873/913
Lise Malinovsky: "Spisebord med stole", 1998. Sign. på bagsiden med titel og årstal. Olie på lærred i tre dele. Samlet mål 180 x 510. (3)
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
873/912
Poul Isbak: Trappestol. Sign. PI-08. Finsk, Baltic Brown granit. H. 38. B. 20. D. 28.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
19.000 DKK -
873/911
Bjørn Nørgaard: "En sjæl, to tanker", 2008. Grønpatineret bronze. 38 x 35 x 25.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
873/910
Kehnet Nielsen: Uden titel, 1994. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 181 x 121. (5701)
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
873/909
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Ikke solgt
873/908
Jens Birkemose: Komposition, 1984-86. Sign. monogram; sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 140 x 100.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
873/906
Jens Birkemose: Komposition, 1984. Sign. monogram; sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 130 x 95.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
873/905
Kehnet Nielsen: Uden titel. Sign. på bagsiden Kehnet Nielsen 1998. Olie på lærred. 98 x 130.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
25.000 DKK -
873/904
Kehnet Nielsen: "Villa III", 1996. Sign.,med titel og årstal på bagsiden. Olie på lærred. 165 x 110. (1451)
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
27.000 DKK -
873/903
Lise Malinovsky: "Scarpia, døende no. 1", 1996. Sign. på bagsiden med titel og årstal. Olie på lærred. 120 x 150.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
873/902
Kurt Trampedach: Komposition med kvinde. Sign. Trampedach 92. Mixed media på papir monteret på lærred. 24 x 28
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
41.000 DKK -
873/901
Kurt Trampedach: Portræt. Sign. Kurt Trampedach 87. Blyant på papir. 24 x 19
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
873/900
Kurt Trampedach: Portræt, 1994. Usign. Olie på papir. 31 x 26
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
25.000 DKK -
873/898
Preben Hornung: "Former dannes - Bevægelse", 1974. Sign. monogram; sign., betitlet og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 112 x 79.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
873/896
Preben Hornung: ''Atelierbillede'', 1982. Sign. monogram; sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 112 x 80.
Vurdering :
35.000–40.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
873/895
Robert Jacobsen: Komposition. Sign. Rob. Jacobsen. Mixed media på papir. Lysmål 65 x 98
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
873/894
Lars Nørgård: "En yderst sjælden samling af meget løse ender", 2010. Sign., betitlet og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 110 x 110.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK -
873/893
Lise Malinovsky: "Tyr", 1997. Sign. på bagsiden med titel og årstal. Olie på lærred. 100 x 120.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
873/892
Hans Voigt Steffensen: "Svanesøen", 2002. Sign. H. Voigt Steffensen samt sign. med titel og årstal på bagsiden. Olie på lærred. 150 x 140. (1095)
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK -
873/886
Poul Isbak: Boksehandske. Sign. PI 94. Sort granit. H. 16, L. 35, D. 20.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
50.000 DKK -
873/885
Preben Hornung: "Sergels fugle", 1973. Sign. monogram; samt sign. med titel og årstal på bagsiden. Olie på lærred. 158 x 126. (1322)
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
873/883
Wilhelm Freddie: "Sekretæren II". Sign. Freddie 69; sign., betitlet og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 81 x 65.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
873/882
Sven Dalsgaard: "Variant". Sign. Sven Dalsgaard 1965 samt sign. på bagsiden med titel og årstal. Olie på krydsfiner med applikation. 80 x 60
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
873/881
Poul Anker Bech: Kondiløber. Sign. Bech. Oliekridt på papir. Lysmål 33 x 44.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
873/880
Sven Dalsgaard: "Er det en jeg kender ?". Sign. på bagsiden Sven Dalsgaard 1971. Olie på lærred. 50 x 60
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
873/879
Per Kirkeby: Model, 1988. Usign., Ed. 1. Bronze. H. 12,5. B. 13,5. D. 15. (U.N)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
36.000 DKK -
873/878
Per Kirkeby: Uden titel. Sign. PK 84. Mixed media på papir. Bladstørrelse 59 x 42. (11147)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
873/877
Per Kirkeby: Model, 1995. Sign. PK, 3/6, stemplet Schmäke, Düsseldorf. Bronze. H. 11,5. B. 18. D. 10. (14616)
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
873/876
Per Kirkeby: Model, 1995. Sign. PK, 10/35. Bronze. H. 18. B. 13. D. 6. (14617)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
873/875
Per Kirkeby: Uden titel. Sign. PK 84. Mixed media på papir. Bladstørrelse 59 x 42. (11148)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
873/874
Per Kirkeby: Model til Groningen, 1989. Usign. Ed. 6. Bronze. H. 13,5. B. 20. D. 8. (U.N.)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
33.000 DKK -
873/873
Peter Bonnén: To-delt skulptur. Sign. Peter Bonnén. Corténstål. 20 x 22,5 x 22.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
873/872
Preben Hornung: "Omkring en torso", 1976. Sign. monogram. Olie på lærred. 112 x 79. (1323).
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
873/871
Franciska Clausen: Le Bar. Usign. Paris omkring 1925. Blyant på papir. Bladstørrelse 28 x 22.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK -
873/870
Preben Hornung: "Jernbanebomme", 1956. Sign. på bagsiden med titel og årstal. Tempera på lærred. 46 x 33.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
873/867
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
873/866
Vurdering :
80.000–100.000 DKK Hammerslag:
65.000 DKK -
873/865
Roy Carruthers: "The Actresses". Sign. Roy Carruthers 1979. Farvekridt på papir monteret på plade. 140 x 120
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
873/864
Clarence Holbrook Carter: "First Study for Transection No.3 - After Fra Angelico". Sign. Clarence H. Carter 67. Akryl på scintilla. 72 x 60
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
873/862
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
873/861
Clarence Holbrook Carter: "Transection No.3". Sign. Clarence H. Carter 67 samt sign. med titel og årstal på bagsiden. Akryl på lærred. 182 x 152
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
873/860
Clarence Holbrook Carter: "Transection No. 8". Sign. på bagsiden Clarence H. Carter 1970. Akryl på lærred. 200 x 152
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
873/859
Djavad Mirdjavadov: "Cvetovaja", 1989. Sign. monogram; samt med titel og årstal på bagsiden. Olie på lærred. 90 x 58.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK