Auktion 873
i Bredgade
Sølv, kunsthåndværk & møbler
-
873/1201
Finn Juhl: "FJ 53". Lænestol med stel af nøddetræ, svævende armlæn på mellemstykker af messing. Sider, sæde samt ryg betrukket med grå uld med hvide striber.
Vurdering :
30.000 DKK Ikke solgt
-
873/1200
Hans J. Wegner: "Kaminstolen". Et par foldestole af patineret eg samt to tilhørende vægophæng. Sæde og ryg udspændt med sjeneflet. (4)
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
55.000 DKK -
873/1199
Hans J. Wegner: "CH 23". Sæt på 12 spisestole af eg. Sæde udspændt med sjeneflet. Udført hos Carl Hansen & Søn. (12)
Vurdering :
40.000 DKK Ikke solgt
-
873/1198
Hans J. Wegner: "AT 304". Spisebord opsat på krydsbensstel af eg med messingbøjler. Top samt klapper af teak, beslag af messing.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
873/1197
Hans J. Wegner: Kommode af riopalisander opsat på firkantede ben. Front med fire skuffer med horisontale greb af stål. Model 250.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
873/1196
John Mortensen: "Fountain". Konisk barmøblement af palisander og forkromet stål. Seks barstole samt cirkulært bord med indbygget hydraulisk bar. (7)
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
25.000 DKK -
873/1195
Bodil Kjær: Fritstående skrivebord af riopalisander med stel af forkromet stål. Kassetteformet top med fire integrerede skuffer i sargen.
Vurdering :
60.000–80.000 DKK Hammerslag:
70.000 DKK -
873/1193
Arne Jacobsen: "Ægget". Hvilestol samt skammel med profileret stamme og firpas fod af aluminium. Betrukket med originalt cognacfarvet patineret skind. (2)
Vurdering :
60.000–80.000 DKK Hammerslag:
70.000 DKK -
873/1192
Svensk design: Håndvævet tæppe af uld i "rölakan" teknik med polykromt mønster på rød bund. Signeret KH (Klockargårdens Hemslöjd). Udført midt 20. årh. Sverige.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
25.000 DKK -
873/1191
Arne Jacobsen: "Syveren". Sæt på 12 spisestole med stel af forkromet stål. Formbøjet skal af lamineret fyrretræ. Model 3107. (12)
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Ikke solgt
-
873/1188
Danny Lane: "Blue Caramel". Lille sidebord af blåt glas, piedestalfod af stablet glas. H. 72.
Vurdering :
40.000 DKK Ikke solgt
-
873/1187
Josef Frank: Sæt på fire stole med stel af hhv. gul, rød, blå samt grønt lakeret stel. Sæder udspændt med sjeneflet, ryg med vertikale sprosser af bambus. (4)
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Ikke solgt
-
873/1184
Gaetano Pesce: "La Mama". Lænestol samt tilhørende “bold” skammel. Udvidet polyurethanskum betrukket med syntetisk jerseystof. Model UP5 og UP6. (2)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
873/1182
Arne Jacobsen: "Syveren". Sæt på 12 spisestole med stel af forkromet stål. Formbøjet skal af lamineret riopalisander. Model 3107. (12)
Vurdering :
40.000–60.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
873/1180
Gino Sarfatti: Loftlampe med top af messing, herfra tre nedhængte blus med top af sortlakeret metal, kugleformet skærm af massivt Murano bobleglas.
Vurdering :
25.000 DKK Ikke solgt
-
873/1179
Helge Brandt: Cirkulært bord med højdejustérbart stel af anodiseret metal, firpasfod af messing. Top af teak med kehlet kant monteret med lille bakke.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
873/1178
Antonio Gorgone: "Piuma". Et par armstole med justérbart stel af bejdset bøg. Sæde samt ryg betrukket med grønt stof med gule/blå prikker. (2)
Vurdering :
30.000–50.000 DKK Ikke solgt
-
873/1176
Fog & Mørup: Et sæt på fire væglamper af messing, hver med tolv lysarme. Udført hos Fog & Mørup. H. 82. (4)
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
62.000 DKK -
873/1175
Aage Herløw: Et par gigantiske lysekroner af patineret messing, monteret i fire etager med 60 blus. H. ca. 125. Diam. ca. 125. (2)
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
95.000 DKK -
873/1174
Axel Larsson: Kommode af birk, front med fire skuffer, heraf de to store skuffer med greb af birk og metal.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
873/1172
Axel Einar Hjorth: Skammel af massivt fyrretræ. Antageligt model "Utö". Udført for Nordiska Kompaniet, Sverige.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
873/1171
Harald Westerberg: Rødlakeret "Swedish Grace" barskab med med "kinesiske" profiler bemalet i guld. Front med udtræksplade samt to låger.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
873/1169
Nordiska Kompaniet: Rektangulært spisebord af massiv fyr med to tillægsplader. Opsat på udskåret stel med tværsprosse.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
873/1167
Peter Hvidt: Unik lænestol med stel af elm. Sæde samt dybthæftet ryg betrukket med patineret, originalt skind.
Vurdering :
60.000–75.000 DKK Hammerslag:
62.000 DKK -
873/1166
Edvard Kindt-Larsen: Et par skamler af Kaukasisk nøddetræ med krydssprosser. Sæde betrukket med gult Nigerskind. (2)
Vurdering :
40.000 DKK Ikke solgt
-
873/1165
Poul Henningsen: "PH-5/5". Pendel med bajonetfatningshus og baldakin af forkromet metal, monteret med skærme af matglas med guldkant.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
873/1164
Kaare Klint: "Den Røde Stol". Et sæt på seks stole med stel af cubamahogni. Sæde og ryg betrukket med messingsømbeslået nigerskind. (6)
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
68.000 DKK -
873/1161
Mogens Koch: Øreklapstol med tilhørende fodskammel. Betrukket med patineret naturskind, kanter hæftet med skindbeklædte søm. (2)
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
70.000 DKK -
873/1160
Mogens Lassen: "Ægypterbord". Cirkulært sofabord af mahogni opsat på krydsbensfoldestel med messingafslutninger.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
873/1159
Kaare Klint: Et par armstole med stel af mahogni. Betrukket med sømbeslået let patineret naturskind. Model 4483. (2)
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
34.000 DKK -
873/1158
Vilhelm Lauritzen: Bænk med stel af forkromet metalrør. Sæde med opkant af massiv, lakeret teak. L. 111.
Vurdering :
25.000–40.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
873/1156
Vilhelm Lauritzen: Bænk med stel af forkromet metalrør. Sæde med opkant af massiv, lakeret teak. L. 111.
Vurdering :
25.000–40.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
873/1154
Finn Juhl: "FJ 45". Lænestol med stel af riopalisander. Sider, ryg samt løs sædehynde betrukket med blå uld.
Vurdering :
125.000–150.000 DKK Hammerslag:
160.000 DKK -
873/1153
Finn Juhl: "Judasbordet". Ovalt spisebord af teak med udtræk samt to tilhørende tillægsplader. Opsat på runde, tilspidsende ben. (3)
Vurdering :
80.000–100.000 DKK Hammerslag:
70.000 DKK -
873/1152
Poul Vodder: "PV 55". Sæt på seks stole med stel af teak, sæde og ryg med betræk af patineret naturskind. Udført hos snedkermester Niels Vodder. (6)
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
873/1151
Anna-Greta Sjöqvist: Håndvævet tæppe af uld i "rölakan" teknik med polykromt geometrisk mønster. Sign. AGS. L. 355. B. 245.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
873/1150
Nanna Ditzel, Jørgen Ditzel: Fritstående skrivebord af riopalisander, sarg med fire integrerede skuffer. Udført hos Søren Willadsen.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
48.000 DKK -
873/1149
Kaj Winding: Skuffekabinet af palisander, opsat på sokkel. Front med 16 skuffer i forskellige størrelser.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
50.000 DKK -
873/1148
Poul Henningsen: "PH 4/3". Bordlampe af forkromet metal stemplet "Pat. Appl". monteret med originale skærme af matglas.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
873/1147
Arne Vodder: Fritstående tre-personers sofa med tilspidsede ben af patineret eg. Betrukket med originalt patineret cognacfarvet skind. L. 175.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
80.000 DKK -
873/1146
Severin Hansen Jr.: "Bridgelampe". Et par standerlamper af bejdset bøg på trepasfod, plisseret skærm. Udført 1950'erne hos Haslev Møbelsnedkeri. H. 153. (2)
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
873/1145
Helge Vestergaard Jensen: Rektangulært sofabord af riopalisander, opsat på skulpturelle Y-formede ben.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
873/1144
Ludvig Pontoppidan: Et par damestole med tilspidsende ben af riopalisander, sortbejdsede "sko". Sæde og ryg betrukket med brunt skind. (2)
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
873/1143
Arne Vodder: "Credenza". Fritstående skænk af riopalisander, front med to skydelåger. Udført hos Sibast.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK -
873/1142
Hans J. Wegner: "JH 701". Sæt på seks stole med kopstykker af wengé, stel af stål. Sæder betrukket med beige skind. (6)
Vurdering :
80.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
873/1141
Poul Henningsen: "PH-5/3". Pendel med bajonetfatningshus af messing, skærme af rød/bronzefarvet zink.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
25.000 DKK -
873/1140
Hans J. Wegner: To-personers sofabænk, en hvilestol samt sofabord med stel af bøg. Sæde, ryg og bordplade refinéret med formbøjet, lamineret palisander. (3)
Vurdering :
75.000 DKK Ikke solgt
-
873/1139
Poul Kjærholm: "PK 9". Sæt på otte spisestole med stel af matforkromet stål. Skalformet sæde og ryg betrukket med sort skind. (8)
Vurdering :
175.000–200.000 DKK Hammerslag:
170.000 DKK -
873/1138
Poul Kjærholm: "PK 54". Spisebord med kubeformet stel af matforkromet stål. Cirkulær top af hvidbroget marmor. Tilhørende tillægsring samt stander. (2)
Vurdering :
75.000 DKK Hammerslag:
70.000 DKK -
873/1137
Poul Kjærholm: "PK 31". Fritstående to-pers. sofa samt lænestol med stel af matforkromet stål. Betrukket med originalt brunt skind. (2)
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
873/1136
Poul Kjærholm: "PK 61". Sofabord med stel af matforkromet stål. Kvadratisk top af Cippolini marmor. Udført hos E. Kold Christensen.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK -
873/1135
Poul Kjærholm: "PK 31/1". Et par lænestole med stel af matforkromet stål. Betrukket med originalt brunt skind. (2)
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
27.000 DKK -
873/1134
Poul Kjærholm: "PK 26". Et par væghængte sofamoduler med stel af matforkromet stål. Løse hynder betrukket med dybthæftet, rødbrunt farvet skind. (2)
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
65.000 DKK -
873/1133
Illum Wikkelsø: Fritstående skrivebord med stel af matforkromet stål. Kasette af riopalisander, front med to skuffer med skrå greb.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
873/1132
Hans J. Wegner: "GE 1". Daybed af massiv eg i to dele, justérbar ryg med beslag af jern. Løse hynder betrukket med hhv. rød og grå uld. (2)
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
873/1131
Poul Henningsen: "PH-6/5". Pendel med bajonetfatningshus og støvdæksel af forniklet metal, skærmholder af trådben. Skærme af kobber.
Vurdering :
60.000 DKK Hammerslag:
105.000 DKK -
873/1130
Hans J. Wegner: "Kinastole" og "Kinabord". Spisestue af kirsebær bestående af et sæt på fire armstole samt et cirkulært spisebord med udtræk. (5)
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
873/1129
Finn Juhl: "FJ 55". Sæt på tre tidlige armstole med stel af mahogni. Sæde samt ryg betrukket med patineret naturskind. (3)
Vurdering :
60.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK -
873/1128
Finn Juhl: "BO 101". Bordbænk af teak med kantlister af messing. Stel af anodiseret metal med høje sko af teak. L. 183.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
873/1127
Finn Juhl: "FJ 53". Fritstående to-pers. sofa med stel af teak, svævende armlæn på mellemstykker af messing. Sider, sæde samt ryg betrukket med grånistret uld.
Vurdering :
60.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
873/1126
Hans J. Wegner: "Mama Bear". Højrygget lænestol med ben af eg, armlæn af teak. Sider, sæde samt ryg betrukket med hvidt stof. Model AP 28.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
873/1125
Finn Juhl: "BO 64". Fritstående 2½ personers sofa med runde, tilspidsende ben af bejdset bøg. Sider, sæde samt dybthæftet ryg betrukket med lys uld.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK