Auktion 873
i Bredgade
Tæpper
Sølv, kunsthåndværk & møbler
873/1225
Anna-Greta Sjöqvist: Håndvævet tæppe af uld i "rölakan" teknik med geometrisk mønster i blå, grønne og brune nuancer på grå base. Sign. AGS. L. 275. B. 182.
Vurdering :
40.000 DKK Ikke solgt
873/1208
Svensk design: Håndvævet tæppe af uld i "rölakan" teknik med geometrisk mønster i røde, blå og grå nuancer. Usign. Udført midt 20. årh. Sverige.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
873/1192
Svensk design: Håndvævet tæppe af uld i "rölakan" teknik med polykromt mønster på rød bund. Signeret KH (Klockargårdens Hemslöjd). Udført midt 20. årh. Sverige.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
25.000 DKK -
873/1151
Anna-Greta Sjöqvist: Håndvævet tæppe af uld i "rölakan" teknik med polykromt geometrisk mønster. Sign. AGS. L. 355. B. 245.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
873/1121
Svensk design: Stort håndvævet tæppe af uld i "rölakan" teknik med polykromt mønster. Usigneret. Udført midt 20. årh. Sverige. L. 345. B. 206.
Vurdering :
18.000–20.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
873/1119
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
873/1111
Rakel Carlander: Håndvævet tæppe af uld i "rölakan" teknik med geometrisk polykromt mønster. Sign. RC. L. 305. B. 197.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
873/1108
Carl Malmsten: "Capella". Håndvævet tæppe af uld i "rölakan" teknik med geometrisk mønster i blå nuancer. Udført midt 20. årh., Sverige. Sign. CM.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
873/1090
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
43.000 DKK