Auktion 873
i Bredgade
Moderne skulpturer
Malerier, grafik & fotografier
873/912
Poul Isbak: Trappestol. Sign. PI-08. Finsk, Baltic Brown granit. H. 38. B. 20. D. 28.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
19.000 DKK -
873/911
Bjørn Nørgaard: "En sjæl, to tanker", 2008. Grønpatineret bronze. 38 x 35 x 25.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
873/909
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Ikke solgt
873/886
Poul Isbak: Boksehandske. Sign. PI 94. Sort granit. H. 16, L. 35, D. 20.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
50.000 DKK -
873/879
Per Kirkeby: Model, 1988. Usign., Ed. 1. Bronze. H. 12,5. B. 13,5. D. 15. (U.N)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
36.000 DKK -
873/877
Per Kirkeby: Model, 1995. Sign. PK, 3/6, stemplet Schmäke, Düsseldorf. Bronze. H. 11,5. B. 18. D. 10. (14616)
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
873/876
Per Kirkeby: Model, 1995. Sign. PK, 10/35. Bronze. H. 18. B. 13. D. 6. (14617)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
873/874
Per Kirkeby: Model til Groningen, 1989. Usign. Ed. 6. Bronze. H. 13,5. B. 20. D. 8. (U.N.)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
33.000 DKK -
873/873
Peter Bonnén: To-delt skulptur. Sign. Peter Bonnén. Corténstål. 20 x 22,5 x 22.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
873/835
Corneille: "Doux félin". Sign. Corneille '98. Ed. 40. Polykromt dekoreret keramik. 53 x 69.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
873/824
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
873/817
Sonja Ferlov Mancoba: "Squelette de l'esprit" (også kaldet "Lille hjelm" eller "Sindets struktur"), 1984. Sign. SF, 2/6. Bronze. H. 12, L. 21.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
873/803
Dansk kunstner: Stående kvinde. Usign. Kunststen. H. 205
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
873/801
Johannes C. Bjerg: "Den Tungsindige Atlet" eller "Danmark under Besættelsen", 1943. Sign. Johannes C. Bjerg. Figur af mørkpatineret bronze på base af granit.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
80.000 DKK -
873/764
Kirstine Roepstorff: "Timbre Object II", 2012. Sign. K. Roepstorff. Poleret messing, wire og træ. H. 39. H. inkl. sort sokkel 149. (2254)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
873/763
Kirstine Roepstorff: "Timbre Object I", 2012. Sign. K. Roepstorff. Poleret messing, wire og træ. H. 61. H. inkl. sort sokkel 171. (2253)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
873/758
Michael Geertsen: Uden titel. Én sign. i bunden MG 10. Hvidglaseret keramik med dekoration i sølv og guld. H. hver 50. (2) (U.N.)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
873/753
Niels Hansen Jacobsen: Siddende kvinde. Usign. Unika skulptur af glaseret lertøj med sokkel af udskåret træ. H. inkl. sokkel 20.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
873/748
Maiken Bent: "African Mask #7", 2008. Usign. Mixed media. 145 x 19 x 7.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
873/736
Peter Callesen: "Eismeer II", 2008. Sign., betitlet og dateret på bagsiden. Papirklip i æske af glas. H. 11.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
873/728
Peter Land: "Minority Complex. (Next time that little bugger enters, I'll shoot him)", 1993. Sign., betitlet og dateret. Bemalet træ og metal. H. 59.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK