Auktion 873
Moderne malerier
Malerier, grafik & fotografier
1913/765
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
1905/503
Ivan Andersen: "Alpe D'Huez", 2004. Sign., dateret og betitlet på bagsiden. Olie på lærred. 170 x 200.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
13.500 DKK -
1836/713
Andreas Golder: "Polnischer Edelmann Adrian B.". Sign. på bagsiden Andreas Golder, Berlin 2010. Olie på lærred. 50 x 40.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
877/825
Kurt Trampedach: Komposition. Sign. Trampedach 2005. Olie på papir monteret på lærred. 30 x 24
Vurdering :
35.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
877/824
Kurt Trampedach: ''Nana''. Sign. Trampedach 2005. Olie på papir monteret på lærred. 30 x 25
Vurdering :
35.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
877/799
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
877/798
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
1810/525
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
877/681
Vurdering :
60.000–75.000 DKK Ikke solgt
1808/744
Erik Hoppe: Sommerdag i Søndermarken. Sign. Hoppe. Olie på lærred. 54 x 65.
Vurdering :
12.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
1808/745
Vurdering :
12.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
1808/639
David Reed: "Color Study for Cria 1", 1996. Sign., dateret og betitlet på bagsiden. Mixed media på plade. 15 x 20.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
1808/576
Gun Gordillo: "Struktur", 1982. Sign. på bagsiden Gun Gordillo 82. Relief, mixed media. 80 x 49.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
1808/529
David Reed: "Color Study for Cria", 1996. Sign., dateret og betitlet på bagsiden. Mixed media på plade. 15 x 20.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
1805/709
Jens Søndergaard: "To siddende kvinder", 1955. Sign. med titel og årstal på bagsiden. Olie på lærred. 121 x 90.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
14.500 DKK -
1802/529
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
1750/539
Jan S. Hansen: "Para". Sign. på bagsiden Jan S. Hansen 2013. Relief i glaseret stentøj med vedhæng i kuglekæde og træ. 71 x 51 x 3,5.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
876/1474
Hsiao Chin: Uden titel, 1980'erne. Sign. i tusch og blyant. Mixed media på papir. Bladstørrelse 70 x 54.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
876/1473
Hsiao Chin: Uden titel. Sign. samt med kunstnerens stempler. Mixed media på papir. Lysmål 27 x 35.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
876/1394
Kurt Trampedach: ''Karina'' - "Evigt er kun det tabte". Sign. Trampedach 2005. Olie på papir monteret på lærred. 40 x 30
Vurdering :
35.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
876/1393
Kurt Trampedach: Kvindeansigt. Sign. Trampedach 2004. Olie på papir monteret på lærred. 30 x 40
Vurdering :
35.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
1749/737
Troels Aagaard: "As You Approach Town", 2007. Sign. med titel og årstal på bagsiden. Olie på masonit. 134 x 168 x 33.(6146)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
1747/619
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
55.000 DKK -
1747/533
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
44.000 DKK -
1746/523
Bjarne Melgaard: Uden titel, 2007. Sign. Melgaard. Mixed media på papir. Bladstørrelse 33 x 41 cm.
Vurdering :
15.000 DKK Ikke solgt
1744/537
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
15.500 DKK -
1744/527
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
1744/525
Markus Lüpertz: "Two women". Signed monogram. Mixed media on paper. Bladstørrelse 43 x 61.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
873/916
Ulrik Møller: "U.T.". Sign. på bagsiden Ulrik Møller sep. 95. Olie på lærred. 150 x 195. (11-880)
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
873/915
Vilhelm Bjerke-Petersen: Figurer ved stranden. Sign. v.b.p. 36. Olie på lærred. 75 x 100.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
873/913
Lise Malinovsky: "Spisebord med stole", 1998. Sign. på bagsiden med titel og årstal. Olie på lærred i tre dele. Samlet mål 180 x 510. (3)
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
873/910
Kehnet Nielsen: Uden titel, 1994. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 181 x 121. (5701)
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
873/908
Jens Birkemose: Komposition, 1984-86. Sign. monogram; sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 140 x 100.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
873/906
Jens Birkemose: Komposition, 1984. Sign. monogram; sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 130 x 95.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
873/905
Kehnet Nielsen: Uden titel. Sign. på bagsiden Kehnet Nielsen 1998. Olie på lærred. 98 x 130.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
25.000 DKK -
873/904
Kehnet Nielsen: "Villa III", 1996. Sign.,med titel og årstal på bagsiden. Olie på lærred. 165 x 110. (1451)
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
27.000 DKK -
873/903
Lise Malinovsky: "Scarpia, døende no. 1", 1996. Sign. på bagsiden med titel og årstal. Olie på lærred. 120 x 150.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
873/902
Kurt Trampedach: Komposition med kvinde. Sign. Trampedach 92. Mixed media på papir monteret på lærred. 24 x 28
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
41.000 DKK -
873/901
Kurt Trampedach: Portræt. Sign. Kurt Trampedach 87. Blyant på papir. 24 x 19
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
873/900
Kurt Trampedach: Portræt, 1994. Usign. Olie på papir. 31 x 26
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
25.000 DKK -
873/898
Preben Hornung: "Former dannes - Bevægelse", 1974. Sign. monogram; sign., betitlet og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 112 x 79.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
873/896
Preben Hornung: ''Atelierbillede'', 1982. Sign. monogram; sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 112 x 80.
Vurdering :
35.000–40.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
873/895
Robert Jacobsen: Komposition. Sign. Rob. Jacobsen. Mixed media på papir. Lysmål 65 x 98
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
873/894
Lars Nørgård: "En yderst sjælden samling af meget løse ender", 2010. Sign., betitlet og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 110 x 110.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK -
873/893
Lise Malinovsky: "Tyr", 1997. Sign. på bagsiden med titel og årstal. Olie på lærred. 100 x 120.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
873/892
Hans Voigt Steffensen: "Svanesøen", 2002. Sign. H. Voigt Steffensen samt sign. med titel og årstal på bagsiden. Olie på lærred. 150 x 140. (1095)
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK -
873/885
Preben Hornung: "Sergels fugle", 1973. Sign. monogram; samt sign. med titel og årstal på bagsiden. Olie på lærred. 158 x 126. (1322)
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
873/883
Wilhelm Freddie: "Sekretæren II". Sign. Freddie 69; sign., betitlet og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 81 x 65.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
873/882
Sven Dalsgaard: "Variant". Sign. Sven Dalsgaard 1965 samt sign. på bagsiden med titel og årstal. Olie på krydsfiner med applikation. 80 x 60
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
873/881
Poul Anker Bech: Kondiløber. Sign. Bech. Oliekridt på papir. Lysmål 33 x 44.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
873/880
Sven Dalsgaard: "Er det en jeg kender ?". Sign. på bagsiden Sven Dalsgaard 1971. Olie på lærred. 50 x 60
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
873/878
Per Kirkeby: Uden titel. Sign. PK 84. Mixed media på papir. Bladstørrelse 59 x 42. (11147)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
873/875
Per Kirkeby: Uden titel. Sign. PK 84. Mixed media på papir. Bladstørrelse 59 x 42. (11148)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
873/872
Preben Hornung: "Omkring en torso", 1976. Sign. monogram. Olie på lærred. 112 x 79. (1323).
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
873/871
Franciska Clausen: Le Bar. Usign. Paris omkring 1925. Blyant på papir. Bladstørrelse 28 x 22.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK -
873/870
Preben Hornung: "Jernbanebomme", 1956. Sign. på bagsiden med titel og årstal. Tempera på lærred. 46 x 33.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
873/867
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
873/866
Vurdering :
80.000–100.000 DKK Hammerslag:
65.000 DKK -
873/865
Roy Carruthers: "The Actresses". Sign. Roy Carruthers 1979. Farvekridt på papir monteret på plade. 140 x 120
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
873/864
Clarence Holbrook Carter: "First Study for Transection No.3 - After Fra Angelico". Sign. Clarence H. Carter 67. Akryl på scintilla. 72 x 60
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
873/862
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK