Auktion 872
872/127
Dansk barok fad af sølv. Mester antagelig Christopher Jonsen. København 1751. Vægt 1192 gr. Diam. 37 cm.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
872/126
P. S. Krøyer: Portræt af en ældre herre i profil. Sign. S. Krøyer Middelfart 6 Marts 1907. Kul på papir. Bladstørrelse 27,5 x 22,5.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
872/125
C. W. Eckersberg: Stående rygvendt model med højre arm løftet. Sign. E. 19 Juni 1833. Bly på papir monteret på papir. Bladstørrelse 22 x 12,4 cm. Uindrammet.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
872/124
Carl Holsøe: Interiør med cello, taffelklaver og vindue ud mod haven. Sign. C. Holsøe. Olie på lærred. 64 x 48.
Vurdering :
80.000–100.000 DKK Hammerslag:
110.000 DKK -
872/123
Peder Mønsted: Parti fra Dyrehavsbakken. Sign. P. Mønsted 1907. Olie på lærred. 37 x 53.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
50.000 DKK -
872/121
Carl Locher: Parti fra Christiansø. Sign. Carl Locher 1873. Olie på malepap. 26 x 35.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
872/120
Viggo Pedersen: "Høstlandskab med fritstaaende Egetræer på Marken". Sign. Viggo Pedersen 1879. Olie på lærred. 88 x 156.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
872/119
Carl Holsøe: Interiør med kunstnerens hustru i færd med at skrælle æbler. Sign. C. Holsøe. Olie på lærred. 60 x 50.
Vurdering :
60.000–75.000 DKK Hammerslag:
50.000 DKK -
872/118
Gerhard Munthe: Dreng med kælk ved en hytte på sæteren. Sign. G. M. 78. Olie på malepap. 13 x 14. Samtidig forgyldt ramme.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
872/117
Bertha Wegmann: Høet vendes. Sign. B. W. Olie på lærred monteret på plade. 38 x 48.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
114.000 DKK -
872/116
H. A. Brendekilde: Elverdans i skoven. Sign. H. A. Brendekilde 1931. Olie på lærred. 144 x 188.
Vurdering :
100.000–150.000 DKK Hammerslag:
100.000 DKK -
872/115
Janus la Cour: "Strandskrænt med Træer". Sign. J. la Cour April-Mai 1887. Olie på lærred. 67 x 100.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK -
872/113
Ejnar Vindfeldt: Engelsk setter med et kuld hvalpe i stalden. Sign. E. Vindfeldt 50. Olie på lærred. 45 x 55.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
872/112
Eugène Joseph Verboeckhoven: En hanløve. Sign. Eugène Verboeckhoven ft. 1825. Olie på papir monteret på lærred. 41 x 51.
Vurdering :
75.000–100.000 DKK Ikke solgt
872/111
Norditaliensk skole, 17. årh.s begyndelse: De hellige tre kongers tilbedelse. Usigneret. Olie på lærred monteret på lærred. 116 x 92.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
872/110
Lodewyck de Vadder, tilskrevet: Skovparti med hyrder i samtale. Usigneret. Olie på træ. 30 x 42.
Vurdering :
30.000–50.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
872/107
Engelsk skole, 17. årh.: Et par portrætter af Kong William III og Dronning Mary II af England. Usignerede. Olie på lærred. Ovale. Hver 107 x 74,5. (2).
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
872/106
Jens Juel: Portræt af Henriette Riegels f. Wagner (1765-1850). 1790erne. Usigneret. Pastel på papir. 34 x 26. Samtidig ramme.
Vurdering :
15.000–25.000 DKK Hammerslag:
25.000 DKK -
872/105
Jens Juel: Portræt af Frederikke Vilhelmine Bille (1771-1851). Ca. 1800. Usigneret. Pastel på papir. 31,5 x 24,5.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
872/103
Eduard Magnus: Portræt af Thorvaldsen i kunstnerkittel med pelskrave og kalot. Usigneret. Olie på lærred. 60 x 46.
Vurdering :
60.000 DKK Ikke solgt
872/102
Nicolai Habbe: "En Leg med Marionetdukker". Sign. N. Habbe 1849. Olie på lærred. 74 x 49.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
872/101
Julius Exner: "Morgen i en Lade efter et Gilde". Sign. Exner 1877. Olie på lærred. 50 x 73.
Vurdering :
30.000 DKK Ikke solgt
872/100
Wouterus Verschuur: En bonde på vej i stalden. Sign. W. Verschuur. Olie på træ. 47 x 60.
Vurdering :
50.000–75.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
872/99
Constantin Hansen: "Heimdal lyttende ved Bifrost". Sign C. H. 61. Olie på lærred. 52 x 44.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
52.000 DKK -
872/96
Elisabeth Jerichau Baumann: Ung pige plukker druer. Sign. monogram. Olie på lærred. 81 x 55.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
90.000 DKK -
872/95
Ferdinand Wagner: "Fishverkäuferin". Ung pige i rødt skørt sælger friske fisk. Usigneret. Betegnet på blændrammen Prof. Wagner. Olie på lærred. 60,5 x 88,5.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
872/94
Carl Neumann: Kystparti med fiskere ved deres både på stranden. Sign. C. Neumann 1853. Olie på lærred. 30 x 46.
Vurdering :
30.000–35.000 DKK Hammerslag:
36.000 DKK -
872/93
Vilhelm Kyhn: Landskab med udsigt fra Rye Station. Sign. monogram 1878. Olie på lærred. 33 x 45.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
872/92
Dankvart Dreyer: Jysk landskab. Ca. 1843. Usigneret. Olie på malepap. 12,5 x 17.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
872/91
Elisabeth Jerichau Baumann: Bejlerens besøg. Sign. Elisabeth Jerichau Roma 1870. Olie på lærred. 78 x 63. Samtidig bred forgyldt ramme.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
55.000 DKK -
872/90
Elisabeth Jerichau Baumann: Ung pige, der pudser kobbertøj. Sign. Elisabeth Jerichau 186[?]. Olie på lærred. 100 x 73.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
25.000 DKK -
872/89
Vilhelm Melbye: "Longship's Lighthouse. Land End. Engelske Kyst". Sign. Vilhelm Melbye 1882. Olie på lærred. 120 x 190.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
872/88
Christian Blache: Frisk kuling i Sundet udfor Kronborg. Sign. Chr. Blache 1888. Olie på lærred. 136 x 220.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK -
872/87
Anton Melbye: Marine med sejlskib i høj sø ved aftenstide. Sign. Anton Melbye 1846. Olie på lærred. 53 x 80.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
25.000 DKK -
872/86
Vilhelm Arnesen: Prins Carl og Prinsesse Maud ankommer til Oslofjorden valgt som Kong Haakon VII og Dronning Maud af Norge i 1905. 28 x 44.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK -
872/85
Vilhelm Arnesen: Prins Carl og Prinsesse Maud af Danmark sejler fra København til Oslo med kongeskibet som Kong Haakon VII og Dronning Maud af Norge. 48 x 70.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
65.000 DKK -
872/84
Søren Emil Carlsen: Udsigt til Kronborg. Sign. S. E. Carlsen 1871. Olie på lærred. 52 x 79.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
48.000 DKK -
872/83
Carl Holsøe: Interiør med kunstnerens hustru, der læser. Sign. C. Holsøe. Olie på lærred. 77 x 61.
Vurdering :
125.000–150.000 DKK Hammerslag:
220.000 DKK -
872/82
Malthe Engelsted: "Musikprøven". 1882. Sign. M. E. 80 x 102.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
872/81
Paul Fischer: Regnvejsdag ved Frihedsstøtten. Sign. P. F. Olie på lærred. 31 x 21.
Vurdering :
50.000–75.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
872/80
P. S. Krøyer: "Udsigt over Tage mod Havnegade og Nikolai Taarn. Urolig Luft med store Skymasser over Baggrunden". Sign. S. K. 1868. Olie på malepap. 19 x 23.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
48.000 DKK -
872/79
T. E. Lønning, tilskrevet: Flådens leje i København. Ca. 1800. Usigneret. Olie på lærred. 45 x 67.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
17.000 DKK -
872/78
Ole Ring: Udsigt til Marmorbroen og Frederiksholms Kanal. Sign. Ole Ring. Olie på lærred. 45 x 62.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
872/77
Fritz Syberg: En harvescene. Sign. monogram 1919-36. Olie på lærred. 170 x 231.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
872/76
Holger Drachmann: Solnedgang en januardag i Skagen. Sign. Holger Drachmann 19. Januar 1907. Olie på lærred. 31 x 44.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
872/74
Peder Mønsted: En tidlig efterårsdag i skoven. Sign. P. Mønsted 1895. Olie på lærred. 76 x 112.
Vurdering :
200.000–250.000 DKK Hammerslag:
360.000 DKK -
872/72
Peder Mønsted: Vandløb i en forårsskov med nyudsprungne bøgetræer. Sign. P. Mønsted 1882. Olie på lærred. 65 x 55. Bred forgyldt samtidig ramme.
Vurdering :
50.000–75.000 DKK Hammerslag:
110.000 DKK -
872/71
Johannes Larsen: Svaner i Filsø. Sign. monogram 42. Olie på lærred. 95 x 132.
Vurdering :
150.000–200.000 DKK Hammerslag:
240.000 DKK -
872/69
Johannes Larsen: Edderfugle på havet. Sign. monogram Jan 1908. Bly og vandfarve på papir. Lysmål 62 x 86.
Vurdering :
25.000–35.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
872/68
Johan Thomas Lundbye: "Scene ved en Bondegaard. Føllet nærmer sig ængstelig Gaardhanen". Juni 1847. Usigneret. Studie. Olie på lærred. 41 x 60.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Ikke solgt
872/67
Theodor Philipsen: "Heste, som rides til Svømning". 1873. Sign. monogram. Olie på lærred. 64 x 106.
Vurdering :
40.000–60.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
872/66
Hans Christian Andersen: Marie Henriques Billedbog. Fremstillet af H.C. Andersen. København 1868-1869.
Vurdering :
1.000.000–1.500.000 DKK Hammerslag:
2.900.000 DKK -
872/65
Louis Gurlitt: Udsigt over bugten ved Dubrovnik. Sign. Gurlitt. Olie på lærred. 29 x 48.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
872/64
Dansk guldaldermaler, 19. årh.s midte: Kystparti ved fiskerlejet ved den catalanske bugt (Catalan Bay) i Gibraltar. Usigneret. Olie på papir. 27 x 39.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
872/62
Frits Thaulow: Folkeliv ved en venetiansk kanal ved Arsenalet. I forgrunden læsende mand. Sign. Frits Thaulow. Olie på lærred. 46 x 55.
Vurdering :
150.000–250.000 DKK Hammerslag:
190.000 DKK -
872/60
Paul Fischer: Gadescene i Napoli. Sign. Paul Fischer Napoli 1922. Olie på lærred. 58 x 75.
Vurdering :
60.000–80.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK -
872/59
Henri Paul Motte: Scene fra det gamle Rom med de indviede gæs, der blev holdt som vogtere i Juno templet. Sign. Henri Motte 89. Olie på lærred. 32 x 46.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
872/58
I. T. Hansen: "Casa dei Vettii. Pompei". Sign. J. T. Hansen 1905. "Casa dei Vettii. Pompei". Olie på lærred. 38 x 50.
Vurdering :
30.000–50.000 DKK Hammerslag:
270.000 DKK -
872/56
Lorenz Frølich: Profilportræt af J. Th Lundbye (1818-1848). Indridset monogram LFr 1839 Febr. Olie på papir monteret på træ. 17 x 13.
Vurdering :
30.000–35.000 DKK Hammerslag:
100.000 DKK -
872/55
N. P. Holbech: Portræt af en ung kvinde i grøn silkekjole. Sign. monogram 1837. Olie på lærred. 42 x 34.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
872/54
Lorenz Frølich: "Portræt af en kvinde med rød nederdel". 1848. Usigneret. Olie på lærred. 40 x 29.
Vurdering :
15.000–25.000 DKK Hammerslag:
190.000 DKK -
872/53
Martinus Rørbye: "Klostergang i Palermo med franciskanermunk". Sign. M. R. Palermo 1840. Olie på papir monteret på lærred. 50 x 38.
Vurdering :
400.000–500.000 DKK Hammerslag:
300.000 DKK