Auktion 872
i Bredgade
872/201
Sydtysk rokoko bord af bemalet og førsølvet træ, plade af imiteret træ. 18. årh.s midte. H. 80. L. 92. B. 71.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
872/200
Svensk rokoko skrivebord og stol af sortmalet og guldstafferet træ. 18. årh.s midte. H. 76. L. 116. B. 67.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
872/199
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
872/195
Et par franske kandelabre af forgyldt bronze, hver med syv svungne lysarme, rigt støbt med rocailler og ornamentik. Rokoko form, 19. årh.s slutning. H. 65. (2)
Vurdering :
25.000 DKK Ikke solgt
872/194
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
48.000 DKK -
872/193
Tysk barok chatol af nøddetræ. 18. årh.s første halvdel. H. 233. B. 118. D. 61.
Vurdering :
40.000 DKK Ikke solgt
872/192
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
872/191
Et par svenske rokoko armstole af hvidmalet træ. 18. årh.s midte. (2)
Vurdering :
30.000 DKK Ikke solgt
872/189
Dansk Louis XVI chatol af mahogni. København, ca. 1780. H. 191. B. 134. D. 61.
Vurdering :
15.000–25.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
872/187
Et par små danske Louis XVI konsolborde af mahogni, hver med svungne profilerede plader af marmor. 18. årh.s slutning. H. 74. B. 48. D. 33. (2)
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
872/186
J.C. Lillie, tilskrevet: Dansk Louis XVI flisebord af bemalet træ, fliser fremstillet i Harlingen. 18. årh.s slutning. . H. 77. B. 84. D. 57.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
872/185
Joseph Christian Lillie: Dansk Louis XVI spejl og konsol af forgyldt træ. 18. årh.s slutning. Spejl H. 226. B. 75. Konsol H. 82. B. 85. D. 38.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
80.000 DKK -
872/184
Altona Louis XVI kommode af nøddetræ og poleret træ og forgyldt træ. 18. årh.s slutning. H. 83. B. 72. D. 42.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
872/183
Altona Louis XVI spejl af nøddetræ og forgyldt træ. 18. årh.s slutning. H. 116. B. 42.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
872/182
Vurdering :
100.000 DKK Hammerslag:
110.000 DKK -
872/180
George Graham: George III standur i kasse med indlagt træ. Sign. George Graham, London fecit. 18. årh. H. 235. B. 55. D. 27.
Vurdering :
30.000–50.000 DKK Hammerslag:
130.000 DKK -
872/179
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
872/177
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
872/176
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
872/174
Et par franske vaser af porcelæn med monteringer af forgyldt bronze. Sevres mærke. Circa 1890. H. 87 cm. (2)
Vurdering :
100.000–150.000 DKK Hammerslag:
110.000 DKK -
872/173
Kratervase af porcelæn med galopbanen fra Fælleden efter kopi af H.G. F. Holm 1832, stående på firsidet fodstykke. Kgl.P. Ca. 1835-1840. H. 41.
Vurdering :
8.000–12.000 DKK Ikke solgt
872/172
Dansk lågbæger af delvis forgyldt sølv. Mester Niels Holst Wendelboe, Århus 1788-1811. Vægt 190 gr. H. 11 cm.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
872/171
Dansk empire tedåse af sølv. Mester Carl Fredrik Dietzel, København ca. 1815. Vægt 163 gr. H. 8,5 cm.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
872/170
Dansk rokoko tedåse af sølv. Mester Mouritz Jensen Angel, Horsens ca. 1777. Vægt 150 gr. H. 15 cm.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
872/169
"Flora Danica" dessertbestik af forgyldt sterling sølv med skafter af porcelæn. Royal Copenhagen og A. Michelsen. L. 19-20,5 cm. (18)
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
872/168
Opsats prydet med Amalienborg. Juliane Maries mærke. Royal Copenhagen. H. 42 cm.
Vurdering :
8.000–12.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
872/167
Et sæt på 12 dækketallerkener af sterlingsølv. Karl Henrik Hansen, København 1961. Vægt 6696 gr. Diam. 28 cm. (12)
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
872/166
Et par lågkasseroller af sølv, med stjerthanke af ibenholt. Mester Anton Michelsen, København 1847. Diam. 19 cm. L. 32 cm. (2)
Vurdering :
40.000 DKK Ikke solgt
872/165
"Flora Danica" 12 frokosttallerkener af porcelæn med gennembrudt bort, dekorerede i farver og guld med blomster. 3554. Royal Copenhagen. Diam. 23 cm. (12)
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
872/164
Kæmpe tysk historicisme pokal af forgyldt sølv. Antagelig Hanau, ca. 1880. Vægt 4455 gr. H. 79 cm.
Vurdering :
80.000 DKK Ikke solgt
872/163
"Flora Danica" middagsbestik af forgyldt sterlingsølv med skafter af porcelæn. Georg Jensen, A. Michelsen og Royal Copenhagen. L. 21 og 21,5 cm. (12)
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
872/162
"Flora Danica" terrin med underfad af porcelæn, dekoreret i farver og guld med blomster. 3562. Royal Copenhagen.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
25.000 DKK -
872/161
Et par franske nyrokoko fire-armede kandelabre af sterlingsølv. Mester Georges Bachelet, Paris ca. 1880. H. 32/52 cm. (2)
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Ikke solgt
872/160
Et sæt på 12 franske dækketallerkener af sterlingsølv. Henin & Cie, Paris 20. årh. Vægt 8998 gr. Diam. 26 og 27 cm. (12)
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
872/159
Fra Prins Ferdinand og Prinsesse Carolines Sølvservice. Senempire lågskål med fyrfad af sølv, graveret med rigsvåbenet. H. 29 cm.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
872/158
Et par store norske skønvirke fem-armede kandelabre af let hammerslået sølv. David Andersen ca. 1900. H. 45,5 cm. (2)
Vurdering :
60.000 DKK Hammerslag:
55.000 DKK -
872/157
Et sæt på 16 dækketallerkener af sølv, fane med perlebort. Carl F. Christiansen og Harald Hammer. Vægt 7792 gr. Diam. 27,8 cm. (16)
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK -
872/156
Engelsk dobbelt skrivetøj i skrin af sterlingsølv. Mester William Hutton & Sons Ltd., London 1927. L. 32 cm. Proveniens ØK.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
872/153
Dansk "Gammelriflet" bestik af sølv, delvis graveret med våbenskjold. Mester C. Werum, København 1777 og Paul Hansen, Tønder 1785-1830. (25)
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
872/152
Et italiensk sæt på 24 dækketallerkener af sølv. Torino 1814-1824. Vægt 11822 gr. Diam. 25 cm. (24)
Vurdering :
80.000 DKK Hammerslag:
100.000 DKK -
872/151
Barok skål af sølv, med tunget, fliget fane. Mester Christen Jensen, Købehavn 1720. Vægt 378 gr. Diam. 22,5 cm.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
872/148
Bord af forgyldt træ monteret med plaketter af porcelæn. Bord H. 74 cm. og Diam. 56 cm. Stor plakette Diam. 29 cm. Små plaketter Diam. 7 cm.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
872/147
Kolossalvase af porcelæn, dekoreret i farver, med Napoleon til hest. Faux Sevres. H. 97 cm.
Vurdering :
40.000–60.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
872/146
Et par hollandske Louis XVI kandelabre af sølv til tre eller fire lys. Mester Willem Pont, Holland 1785. H. 60 cm. (2)
Vurdering :
150.000 DKK Ikke solgt
872/145
Tysk barok lågkrus af sølv. Mester Hinrich Lütkens, Hamborg 1698-1708. Vægt 252 gr. H. 18 cm.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
872/144
Et sæt på 12 dækketallerkener af sølv. København 1948. Vægt 6381 gr. Diam. 28 cm. (12)
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
65.000 DKK -
872/142
Meissen tabatiere af porcelæn i form af mus på blomstret pude. I original etui. Tyskland, 1740-1750.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
872/141
Dobbelt renæssance rejsebæger af delvis forgyldt sølv, tøndeformet. Mester Kaspar Bauch der Ältere, Nürnberg 1541-1583. H. 12 cm.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
34.000 DKK -
872/140
Et par danske Louis XVI to-armede kandelabre af sølv. Christian Hosøe, København 1780'erne. H. 23/37 cm. (2)
Vurdering :
60.000–80.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK -
872/138
Fransk terrin af sølv. Paris 1776-1777. Vægt 1709 gr. L. 32,5 cm.
Vurdering :
50.000 DKK Ikke solgt
872/137
Norsk tedåse af sølv. Mester Jacob Beyer Hagelin, Bergen 1818. Vægt 173 gr. H. 8,5 cm.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Ikke solgt
872/136
Dansk barok lågkrus af sølv. Mester Thomas Hansen Pop, borgerskab Aalborg 1702-1729. Vægt 757 gr. H. 17,5 cm.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
872/135
"Ærespokal for danske søhelte" af delvis forgyldt sølv. Mester Arent N. Dragsted, København 1890-1894. H. 67 cm.
Vurdering :
300.000–400.000 DKK Ikke solgt
872/132
Barok duftflakon af rubinrødt glas med montering af sølv, glas graveret med franske sentenser. Ca. 1700. H. 7,5 cm.
Vurdering :
10.000 DKK Ikke solgt
872/131
Farvet flaske af glas med graveret inskription "ST CROIX" og dateret 1643. England, 17. årh. H. 16 cm. Varia C2
Vurdering :
28.000 DKK Ikke solgt
872/130
Lille dansk ligeknækket tekande af sølv. Mester Jacob Galle, borgerskab Århus 1773. Vægt 198 gr. H. 11 cm.
Vurdering :
10.000 DKK Ikke solgt
872/129
Et par danske barok stager af sølv. Mester Johan Jørgen Schowert, København 1747. Vægt 621 gr. H. 20,5 cm. (2)
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
872/128
Et par ovale kandisbakker af sølv. Mester Johan Jagenreuter, København 1759. Vægt 189 gr. L. 14 cm. (2)
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
872/127
Dansk barok fad af sølv. Mester antagelig Christopher Jonsen. København 1751. Vægt 1192 gr. Diam. 37 cm.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
872/126
P. S. Krøyer: Portræt af en ældre herre i profil. Sign. S. Krøyer Middelfart 6 Marts 1907. Kul på papir. Bladstørrelse 27,5 x 22,5.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
872/125
C. W. Eckersberg: Stående rygvendt model med højre arm løftet. Sign. E. 19 Juni 1833. Bly på papir monteret på papir. Bladstørrelse 22 x 12,4 cm. Uindrammet.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
872/124
Carl Holsøe: Interiør med cello, taffelklaver og vindue ud mod haven. Sign. C. Holsøe. Olie på lærred. 64 x 48.
Vurdering :
80.000–100.000 DKK Hammerslag:
110.000 DKK