Auktion 872
i Bredgade
Moderne malerier /
Nutidskunst
872/925
Jorge B. Stever: "Ohne titel (Li 16)". Sign. på bagsiden Jorge Stever 70-71. Olie på lærred. 182 x 122.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
36.000 DKK -
872/924
Hsiang-Ning Han: "Corcoran", 1972. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 138 x 229.
Vurdering :
150.000 DKK Hammerslag:
125.000 DKK -
872/923
Thornton Willis: "Summersuit", 1982. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 200 x 230.
Vurdering :
100.000–125.000 DKK Ikke solgt
872/903
Mogens Andersen: "Nature morte". Sign. på bagsiden Mogens Andersen X-55. Olie på lærred. 142 x 114.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
872/902
Jan Voss: "Telepathy". Sign. Voss 89. Akryl, mixed media og collage på papir monteret på lærred. 195 x 130
Vurdering :
100.000–125.000 DKK Hammerslag:
100.000 DKK -
872/898
Arne Haugen Sørensen: Vandringsmand. Sign. A. Haugen Sørensen 05. Olie på lærred. 116 x 81.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
68.000 DKK -
872/895
Mehmed Melih Devrim Nejad: "Formes Chinois". Sign. Néjad Paris 62 samt på bagsiden med titel og årstal. Olie på lærred. 60 x 72.
Vurdering :
75.000–100.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
872/893
Kjell Nupen: Uden titel. Sign. K. Nupen. Olie og mixed media på papir monteret på lærred. 77 x 57.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
872/892
Kjell Nupen: "Meridian III", 1999/2000. Sign. Kjell Nupen; sign., dateret samt med titel på bagsiden. Mixed media på lærred. 77 x 58.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
872/890
Gina Pellón: "Sorti sans issue", Paris 1973. Sign. G. Pellon; sign., dateret samt med titel på bagsiden. Olie på lærred. 116 x 89.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
36.000 DKK -
872/889
Walasse Ting: "Rose Thunder", 1963. Sign., med titel og dato på bagsiden. Olie på lærred. 65 x 81.
Vurdering :
75.000 DKK Hammerslag:
140.000 DKK -
872/888
Helmut Sturm: Uden titel, ca. 1960. Sign. Sturm. Olie på lærred. 60 x 70.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
65.000 DKK -
872/884
Poul Anker Bech: Uden titel. Sign. Bech. Olie på lærred. 65 x 78.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK -
872/883
Poul Anker Bech: "Udenfor/Indenfor". Sign. Bech. Olie på lærred. 105 x 136.
Vurdering :
60.000–75.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK -
872/882
Kurt Trampedach: "Ulvemanden", 1985-86. Sign. Trampedach. Olie på kraftigt papir monteret på lærred. 129 x 90
Vurdering :
125.000–150.000 DKK Hammerslag:
150.000 DKK -
872/881
Kurt Trampedach: Kvindehoved, 1987. Usign. Olie på plade. 95 x 67
Vurdering :
140.000 DKK -
872/880
Per Kirkeby: Uden titel. Sign. på bagsiden PK 08 med dedikation. Olie på lærred. 90 x 30. Uindrammet.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
72.000 DKK -
872/879
Vurdering :
800.000 DKK Ikke solgt
872/874
Robert Rauschenberg: "Harvest" (Runts), 2007. Sign. Rauschenberg 2Kx7. Pigment transfer på polylaminate. 150 x 183
Vurdering :
1.200.000–1.500.000 DKK Hammerslag:
1.160.000 DKK -
872/869
Mogens Andersen: Komposition. Sign. Mogens Andersen 81; sign. og dateret på bagsiden 27.01.81. Olie på lærred. 145 x 195.
Vurdering :
60.000–75.000 DKK Hammerslag:
85.000 DKK -
872/868
A. R. Penck: "Troll", 1998. Sign. AR. Penck; sign. og dateret på bagsiden. Akryl på lærred. 60 x 50.
Vurdering :
130.000 DKK -
872/865
René Bertholo: "Sculptures dans la chambre". Sign. Bertholo 78. Olie på lærred. 100 x 65. Hylde 4, moderne. KE
Vurdering :
50.000 DKK Ikke solgt
872/864
Preben Hornung: Komposition. Sign. Hornung Dec. 1949. Olie på lærred. 64 x 98.
Vurdering :
110.000 DKK -
872/860
Per Kirkeby: Komposition. Sign. på bagsiden Per Kirkeby 1981. Olie på lærred. 116 x 95.
Vurdering :
200.000–250.000 DKK Hammerslag:
230.000 DKK -
872/859
Preben Hornung: "Atelierbillede", 1970. Sign. monogram; sign. og dateret samt med titel på bagsiden. Olie på lærred. 79 x 112.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK