Auktion 872
Moderne malerier
-
872/1010
Richard Mortensen: "Øvelsesstykker", maj 1992. Sign. på bagsiden R.M.V.92. Olie på lærred. 92 x 73
Vurdering :
70.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
872/1008
Vilhelm Bjerke-Petersen: Landskab med ruser til tørring. Sign. VBP 32. Olie på lærred. 60 x 85.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
872/1003
Franciska Clausen: Komposition. Forarbejde til "Halvcirklerne" (1951). Sign. F. C. Oliekridt på papir. Bladstørrelse 15 x 10
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
872/1002
Preben Hornung: "Opstilling til London", 1977. Sign. monogram; sign. med titel og årstal på bagsiden. Olie på lærred. 71 x 92.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
872/1000
Jean Deyrolle: "Gaudens", Gordes 1958-1959, opus 589. Sign. J. Deyrolle. Tempera på lærred. 73 x 100
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
25.000 DKK -
872/999
Hans Staudacher: Komposition, 1959. Sign. og dateret på bagsiden. Mixed media på plade. 50 x 35
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK -
872/998
Mogens Andersen: Komposition. Sign. Mogens Andersen 68; dateret 30-7-68 på bagsiden. Olie på lærred. 130 x 97. Uindrammet.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
872/996
Albert Mertz: "Fodgængere", 1957. Usign. Olie på lærred. 63 x 86
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
872/995
Paul Gadegaard: Uden titel, no. 106, 1955. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 38 x 55.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
872/994
Paul Gadegaard: Uden titel, 1955. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 73 x 92.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
872/993
Ole Schwalbe: Komposition. Sign. på bagsiden Schwalbe 88-89. Olie på lærred. 92 x 83
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
19.000 DKK -
872/992
Ole Schwalbe: "Komposition II", 1959. Sign., dateret og betitlet på bagsiden. Olie på lærred. 130 x 81.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
872/990
Carl-Henning Pedersen: "Samtale med violet helt". Sign. Carl-Henning Pedersen Jerusalem 1975. Akvarel på papir. 56 x 78
Vurdering :
40.000 DKK Ikke solgt
-
872/989
Karel Appel: Uden titel. Sign. Appel. Akryl på papir. Bladstørrelse 33 x 51.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
27.000 DKK -
872/987
Tage Mellerup: "Klipper". Sign. på bagsiden Tage Mellerup 1948, med titel. Olie på lærred. 70 x 65
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
872/984
Henry Heerup: Portræt. Sign. Heerup 64. Olie på dobbeltplade. 47 x 62.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
872/980
Carl-Henning Pedersen: Maskekomposition. Sign. Carl-Henning Pedersen 1974. Akvarel på tygt håndgjort papir. Bladstørrelse 57 x 39
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
872/979
Asger Jorn: Uden titel. Sign. Asger Jorn 45. Sort-hvid litografi, unikt håndkoloreret med akvarel. Lysmål 32 x 37.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
872/978
Asger Jorn: Figurkomposition. Sign. Asger J. 41. Tusch på papir. Bladstørrelse 25 x 30
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
50.000 DKK -
872/973
Mogens Balle: "Du er det billed, jeg ånder mod flodens himmel", 1965. Sign. M.B. Olie på lærred. 46 x 55
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
872/972
Mogens Balle: Uden titel. Sign. M.B. Olie på lærred. 46 x 55
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
872/971
Anton Rooskens: Komposition. Sign. Rooskens 60. Mixed media på papir. Bladstørrelse 31 x 44.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
872/970
Carl-Henning Pedersen: To fugle, ca. 1940. Usign. Olie på lærred. 45 x 39
Vurdering :
40.000 DKK Ikke solgt
-
872/969
Knud Nielsen: Uden titel. Sign. på bagsiden Knud N. 48. Olie på lærred. 98 x 67.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
872/968
Pierre Wemaëre: "Les potes me quittent", 1965. Sign. P. Wemaëre. Sign. på bagsiden med titel og årstal. Olie på lærred. 81 x 65.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
872/967
Harald Giersing: "Haven på Lindevej med Verandatrappe", 1907. Usign. Olie på compoboard. 77 x 61.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
872/966
William Scharff: Granskov, Tibirke. Sign. William Scharff 1940. Olie på lærred. 130 x 190.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
48.000 DKK -
872/965
William Scharff: "Ænder på loen", ca. 1947. Sign. William Scharff. Olie på lærred. 80 x 140.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
872/964
Jais Nielsen: Stående kvinde. Sign. Jais 16. Akvarel på papir. 31 x 19
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
872/963
Jais Nielsen: "Kirkevej i Moret sur Loing", Frankrig. Sign. Jais 25. Olie på lærred. 80 x 64. Uindrammet.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
872/960
John Craxton: Portræt. Sign. John Craxton, London 1955 med dedikation "for VAGN, with always bedste ønsker". Blyant på papir. Bladstørrelse 27 x 20,5. U.r.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
872/958
Oluf Høst: Parti fra Bornholm med græssende køer. Sign. OH, 1-9-38. Olie på lærred. 28 x 46.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Ikke solgt
-
872/957
Jens Søndergaard: Udsigt over by og havet med figurer i forgrunden. Sign. Jens Søndergaard, utydeligt dateret evt. 1947. Olie på lærred. 69 x 76.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
872/956
Johannes Hofmeister: Kystlandskab. Sign. J.H. Olie på lærred. 86 x 95 cm.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
872/955
Olaf Rude: "Atelieret", Allinge, Bornholm. Sign. Olaf Rude 32. Olie på lærred. 97 x 130
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
872/954
Gerda Wegener: "To marokkanske kvinder". Sign. Gerda Wegener Porta. Akvarel, tusch og blyant på papir. Lysmål 66 x 55.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Ikke solgt
-
872/953
Gerda Wegener: "Marokkanske kvinder". Sign. Gerda Wegener. Akvarel, blyant og tusch på papir. Lysmål 20 x 27.
Vurdering :
10.000 DKK Ikke solgt
-
872/952
Gerda Wegener: "Marokkansk landskab med mand". Sign. Gerda Wegener Porta. Akvarel på papir. Lysmål 48 x 64.
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
-
872/951
Gerda Wegener: "Blomster". 1927. Sign. Gerda Wegener. Gouache, akvarel og blyant på papir. Lysmål 62 x 48.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
872/950
Gerda Wegener: "Kvinde med sort vifte". Usign. Blyant og akvarel på papir. Lysmål 64 x 58.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
872/949
Gerda Wegener: "Ung kvinde ridende på kentaur". Sign. Gerda Wegener. Gouache, akvarel og blyant på papir. Lysmål 41 x 33.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
872/948
Harald Engman: "Brødkorn", 1940. Sign. Harald Engman. Olie på lærred. 31 x 29.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
872/947
Egon Mathiesen: "Rød baggrund", 1936. Sign. på bagsiden EM 36. Olie på lærred. 137 x 100.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
56.000 DKK -
872/946
Robert Storm Petersen: Kaffegrossereren vender hjem fra Amerika. Usign. Mixed media på papir med bevægeligt fuglehoved. Lysmål 51 x 74.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
872/945
Robert Storm Petersen: "Tivoli Revyen". Sign. Storm P. Akvarel, tusch og blyant på papir. Lysmål 49 x 64.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
36.000 DKK -
872/944
Jorge B. Stever: "Untitled". Sign. på bagsiden Stever 18/1/75. Blyant og akryl på lærred. 150 x 90.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
33.000 DKK -
872/943
Jorge B. Stever: Uden titel, 1973. Sign. og dateret på bagsiden. Akryl på lærred monteret på plade. 140 x 90. Uindrammet.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
872/939
Dado (Miodrag Duric): "La Muerte". Dobbeltsign. Dado 66. Olie på lærred. 130 x 97.
Vurdering :
100.000–125.000 DKK Ikke solgt
-
872/938
Lowell Nesbitt: "Chairs from two rooms", 1968. Sign., betitlet og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 116 x 91.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
19.000 DKK -
872/937
Jake Berthot: "Tracker", 1970. Sign., betitlet og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 142 x 244.
Vurdering :
40.000–60.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
872/936
Enzo Cacciola: "2-3-1977; 11-1-1977; 13-2-1977; 27-3-1977". Værk i fire dele. Alle sign. og daterede på bagsiden. (4)
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
872/935
Jake Berthot: "Reach #5", 1972. Sign., betitlet og dateret på bagsiden. Olie på lærred monteret på træ. 51 x 51. Uindrammet.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
872/931
Gary Kuehn: Uden titel. Usign. Olie på lærred i fire dele. Diam. 122. Uindrammet.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
100.000 DKK -
872/929
Gary Kuehn: Uden titel (spiral). Usign. Olie på lærred. 61 x 152. Uindrammet.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
125.000 DKK -
872/927
Kurt Trampedach: "Konfrontation". Sign. Kurt Trampedach, maj-juni 74, Anholt. Mixed media på papir. Bladstørrelse 200 x 131. Uindrammet.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
872/926
Kurt Trampedach: Selvportræt, stående. Sign. Kurt Trampedach 74. Mixed media på papir. Bladstørrelse 200 x 131. Uindrammet.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
872/925
Jorge B. Stever: "Ohne titel (Li 16)". Sign. på bagsiden Jorge Stever 70-71. Olie på lærred. 182 x 122.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
36.000 DKK -
872/924
Hsiang-Ning Han: "Corcoran", 1972. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 138 x 229.
Vurdering :
150.000 DKK Hammerslag:
125.000 DKK -
872/923
Thornton Willis: "Summersuit", 1982. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 200 x 230.
Vurdering :
100.000–125.000 DKK Ikke solgt
-
872/920
Erik A. Frandsen: Blomster i vase. Sign. EAF 2005-4 på begge sider. To-delt Relief af højglanspoleret stål. Samlet 260 x 260.
Vurdering :
175.000–200.000 DKK Hammerslag:
175.000 DKK -
872/917
Martin Bigum: "God is to forget" fra serien "Heartland", 1991. Sign. på bagsiden Martin Bigum juli 91. Akryl på lærred. 160 x 180. Uindrammet.
Vurdering :
100.000 DKK Hammerslag:
70.000 DKK -
872/916
Martin Bigum: "Transhistory", 1990. Sign. på bagsiden Martin Bigum juni 90. Akryl og vinylbogstaver på lærred. 180 x 145. Uindrammet.
Vurdering :
100.000 DKK Hammerslag:
70.000 DKK