Auktion 872
Tæpper
1815/55
Antikt Karabagh tæppe, Kaukasus. Design med klassiske Lenkoran ornamenter omgivet af tarantel hovedbort. 20. årh.s begyndelse. 228 x 155.
Vurdering :
18.000 DKK Ikke solgt
1810/72
Kinesisk Baotou tæppe, traner der jager ved vandet. 20. årh.s første halvdel. 264 x 159.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
1810/71
Kinesisk Suiyuan tæppe, klassisk opstilling med røgelseskar, vaser, opsatser og bord. 20. årh.s begyndelse. 240 x 175.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Ikke solgt
1810/70
Antikt Shirvan tæppe, Kaukasus. Design med bille-lignende ornamenter omgivet af liggende vinglas og egeløv hovedbort. 19. årh. 174 x 100.
Vurdering :
18.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
877/156
Vurdering :
18.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
877/155
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
877/120
Vurdering :
30.000 DKK Ikke solgt
876/1092
Vurdering :
60.000 DKK Ikke solgt
1740/190
Fransk Aubusson tapet. "Udflugt i det grønne". Udført i uld og silke. 19/20. årh. 360 x 279.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
873/1119
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
873/1090
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
43.000 DKK -
873/339
Vurdering :
30.000 DKK Ikke solgt
873/296
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
1736/9151
Shirvan tæppe, Kaukasus. Klassisk design med Lesghi-stjerner og talrige udenomornamenter i form af stiliserede dyremotiver m.m. 20. årh.s begyndelse.152 x 116.
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
1732/837
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
1732/834
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Ikke solgt
1732/833
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Ikke solgt
872/1366
Polly Björkman: Stor grønligt fladvævet tæppe af uld med gule og brune kanter. Sign. TPB. L. 416. B. 270.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
872/1360
Mary Sandberg: Håndvævet tæppe af uld i "rölakan" teknik med geometrisk mønster i blå og grå nuancer. Sign. MS, KH.
Vurdering :
45.000–50.000 DKK Ikke solgt
872/1356
Svensk design: Håndvævet tæppe af uld i "rölakan" teknik med geometrisk mønster i lysegrå og grønne nuancer. Sign. MBH, AHN.
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
872/1352
Bessarabien kelim med gentagelsesmøster med blomstergrene på beige bund. Udført ca. 1900. L. 230. B. 175.
Vurdering :
25.000 DKK Ikke solgt
872/1339
Age Faith-Ell: Håndvævet vendbart uldtæppe i blandteknik af rya og rölakan. Udført hos Södra Kalmar Läns Hemslöjd. Sign. SKLH, 1959.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Ikke solgt
872/1313
Vibeke Klint: Håndvævet sort uldtæppe med hvidt stribebønster med lyserøde kvadrater. L. 301. B. 207.
Vurdering :
40.000–60.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
872/1312
Vibeke Klint: Håndvævet uldtæppe i rosa med stribemønster i sort og hvid. L. 290. B. 200.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
872/1298
Märta Måås-Fjetterström: "Sipporna" (Anemonerne). Håndvævet tæppe af uld i "rölakan" teknik med polykromt geometrisk mønster.
Vurdering :
40.000 DKK Ikke solgt
872/1293
Svensk design: Håndvævet tæppe af uld i "rölakan" teknik med geometrisk mønster i røde, gule, grønne og blå nuancer på grå bund. Usign. L. 242. B. 170.
Vurdering :
12.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
872/1262
Ingrid Dessau: Dobbeltvævet vendetæppe med ternet mønster i blå nuancer. Udført anden halvdel af 20. årh. Sign. ID. L. 236. B. 160.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
872/1249
Kerstin Butler: Håndvævet tæppe af uld i "rölakan" teknik med geometrisk mønster i røde, grå og brune nuancer. Sign. KB og KLH (Kalmar Län Hemslöjd).
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
11.500 DKK -
872/1247
Svensk design: Håndvævet tæppe af uld i "rölakan" teknik med geometrisk mønster i røde, gule og grå nuancer. Usign.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
872/1243
Sigvard Bernadotte: Håndvævet tæppe af uld i "rölakan" teknik med geometrisk mønster i grå, blå, brune og rosa nuancer. Sign. SB.
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
872/1237
Ann-Mari Lindblom (gift Forsberg): Håndvævet ryatæppe af uld med geometrisk mønster i beige og brune nuancer. L. 150. B. 106.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Ikke solgt
872/1231
Margareta Åkerberg: Håndvævet tæppe af uld i "rölakan" teknik med geometrisk mønster i blå og grå nuancer. Sign. MÅ. L. 240. B. 168.
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
872/1225
Anna-Greta Sjöqvist: Håndvævet tæppe af uld i "rölakan" teknik med polykromt geometrisk mønster på lys grå base. Sign. AGS, RHG. L. 242. B. 168.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
872/1221
Gertie Lundberg: "Röd Höst" (Rødt efterår). Håndvævet tæppe af uld i "rölakan" teknik. Signeret GL. Udført hos Vävaregården, Erigsboda. L. 244. B. 170.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Ikke solgt
872/1205
Anna-Greta Sjöqvist: Håndvævet tæppe af uld i "rölakan" teknik med polykromt geometrisk mønster. Sign. AGS. L. 308. B. 198.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
872/1196
Vurdering :
35.000–40.000 DKK Ikke solgt
872/1193
Mary Sandberg: Håndvævet tæppe af uld i "rölakan" teknik med polykromt geometrisk mønster. Sign. MS og KH (Klockaregårdens Hemslöjd). L. 246. B. 173.
Vurdering :
12.000 DKK Ikke solgt
872/1191
Rakel Carlander: Håndvævet tæppe af uld i "rölakan" teknik med geometrisk mønster i brunbe, beige og blålige nuancer. Sign. RC.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Ikke solgt
872/1176
Anna-Greta Sjöqvist: Håndvævet tæppe af uld i "rölakan" teknik med geometrisk mønster i blå, brune og grå nuancer. Sign. AGS.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
872/1171
Judith Johansson: "Myosotis, Tapis". Stort håndvævet tæppe af uld i "rölakan" teknik, lys blå bund med polykromt geometrisk mønster. Sign. JJ. B. 353 x 248.
Vurdering :
60.000 DKK Ikke solgt
872/343
Ushak tæppe, Anatolien. Gentagelsesmønster med store sammenhængende geometriske medaljoner. Ca. 1900. 673 x 390.
Vurdering :
100.000 DKK Ikke solgt
872/341
Ningxia tæppe, Kina. Design med rundeller med fo-hunde. 19. årh. 310 x 114.
Vurdering :
18.000 DKK Ikke solgt
872/340
Tibetansk søjletæppe med klassisk dragemotiv, skyformationer og nederst bølgemotiver. 20. årh. anden halvdel. 445 x 119.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
872/339
Veramin tæppe, Persien. Gentagelsesmønster med palmetter på lys bund. Flot kvalitet. Ca. 1940. 415 x 305.
Vurdering :
40.000 DKK Ikke solgt
872/338
Senneh tæppe, Persien. Klassisk gentagelsesmønster med botehs i klynger, udført på firfarvede silkekæde. 20. årh.s midte. 200 x 130.
Vurdering :
12.000 DKK Ikke solgt
872/337
Antik Senneh kelim, Persien. Usædvanligt gentageslesmøster stiliserede blomster og bladværk. 1900-1910. 200 x 126.
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
872/336
Bidjar tæppe, Persien. Klassisk rosendesign. Ca. 1940. 219 x 144.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Ikke solgt
872/335
Kinesisk tæppe, enkelt design med rundeller med fuglemotiver på blå bund. Usædvanlig stort eksemplar. 20. årh.s begyndelse. 777 X 265.
Vurdering :
80.000 DKK Ikke solgt
872/333
Kinesisk silketæppe, klassisk Kangxi mønster med traner, skyformationer, lotusblomster og kinesiske ornamenter afsluttende med bølgemotiver. 285 x 173.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
872/332
Baktiari tæppe, Persien. Usædvanligt stort eksemplar med yderst dekorativt gentagelsesmønster i form af store palmetter, blomster. 20. årh.s midte. 658 x 430.
Vurdering :
120.000 DKK Ikke solgt
872/331
Keshan tæppe, Persien. Central plakette med persisk arkitektur omgivet blomsteropsatser og dekorative påfuglemotiver. 20. årh.s midte. 205 x 133.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
872/330
Isfahan tæppe, Persien. Elegant og velkomponeret gentagelsesmønster med blomster, træer og fuglemotiver i gitteropbygning. 20. årh.s første halvdel.
Vurdering :
10.000 DKK Ikke solgt
872/329
Et par antikke Kirman figural tæpper. 1900-1920. Begge ca. 86 x 64.(2)
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
872/328
Kinesisk Beijing tæppe, medaljondesign på gylden bund. 20. årh.s midte. 526 x 416.
Vurdering :
60.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
872/327
Antikt Kinesisk tæppe, 1700-tals Kangxi design med florale dragemotiver på lys bund omgivet af klassisk svastika-hovedbort. 20 årh.s begyndelse. 445 x 363.
Vurdering :
60.000 DKK Hammerslag:
55.000 DKK -
872/326
Signeret helsilke Qum tæppe, Persien. Klassisk havedesign. Signeret: Mehdialah Ghom. Ca. 1,44 mio. kn. pr. m2. 20. årh./21. årh. 414 x 295.
Vurdering :
120.000 DKK Hammerslag:
110.000 DKK -
872/325
Klassisk Aubusson medaljondesign udført i silke, Kina. 21. årh. 314 x 244.
Vurdering :
15.000 DKK Ikke solgt
872/323
Isfahan Seirafian tæppe, Persien. Signeret Esfahan Hossein Iran. Ca. 1.2 mio. kn. pr. m2. 20. årh.s anden halvdel. 330 x 209.
Vurdering :
100.000–125.000 DKK Hammerslag:
100.000 DKK -
872/319
Antikt Heriz tæppe, Nordvest Persien. Medaljondesign på rød bund prydet med stiliserede blomster og bladværk omgivet af bred dekorativ hovedbort. 350 x 281.
Vurdering :
60.000 DKK Ikke solgt
872/316
Signeret Keshan figural tæppe, Persien. Kong Salomon på tronstolen omgivet af beskyttere, rådgivere and tjenestefolk. 205 x 131.
Vurdering :
15.000–18.000 DKK Ikke solgt
872/315
Keshan figuraltæppe, Persien. Afbildning af Seldsjukisk konge, hovedbort prydet med kombination af klassiske persiske digte. 208 x 137.
Vurdering :
15.000–18.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK