Auktion 872
i Bredgade
Glas
872/1540
Stort krystal glasservice, tulipanformet cuppa med facetslibning, stilk to facetterede kugler, rundt fodstykke. Antagelig Rusland. 19. årh. (126).
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
872/1529
Tretten likørglas, tulipanformet med gulddekoration og facetter, stilk med facetteret mollex. Antagelig Rusland. 19. årh. H. 9,5 cm. (13).
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
872/1525
Det Kejserlige Glasværk: 26 hedvins glas med dekoration i guld og olive slibning på firsidet massiv fod. H. 10 cm. (26).
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
872/1522
Skt. Petersborg Glasværk: Russisk pokal af klart glas, slebet med Zaritsa Elizabeth I Petrovnas portræt og den russiske dobbeltørn. 1750-1760. H. 27.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
872/1517
Skt. Petersborg Glasværk: Russisk pokal af klart glas, cuppa slebet med EP i kartouche. 1750-1760. H. 24 cm
Vurdering :
8.000–12.000 DKK Hammerslag:
55.000 DKK -
872/1511
Det Kejserlige Glasværk: Russisk karaffel med prop, klokkeformet og af klart glas, malet med våbenskjolde for Dolgoruki og Choglokov. 18. årh. H. 23,5.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
872/1508
Et par blå glas med profilportrætter af Zar Alexander I af Rusland i sølv. Antagelig Det Kejserlige Glasværk. 19. årh.s første fjerdedel. H. 8,5. (2).
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
872/131
Farvet flaske af glas med graveret inskription "ST CROIX" og dateret 1643. England, 17. årh. H. 16 cm. Varia C2
Vurdering :
28.000 DKK Ikke solgt