Auktion 872
i Havnen
Sølv
2025/8529
Russisk mester, 20. årh.s begyndelse: Stor russisk skål af slebet krystal med rand af sølv. 1908-1917. H. 15. Diam. 23,5.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
1834/1514
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
1749/8747
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
1749/8739
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
1749/8673
Russisk mester, 20. årh.s begyndelse: Stor russisk skål af slebet krystal med rand af sølv. Kyrillisk mestermærke IK, 1908-1917, lødighed 84. H. 12,5. Diam. 26.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
1749/8675
Moskva-mester, 18. årh.s slutning: Russisk smørnæb af sølv, indvendig forgyldt. Guardein Andrei Titov 1796. Vægt ca. 222 gr. H. 9. L. 19.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
1748/1505
"Jesu omskærelse" Nottingham alabast relief. 12.5 x 9.5 cm.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
1735/1583
Fransk "Gammelriflet" bestik af sølv, graveret med våbenskjold for familien Laffon de Ladebat. Paris 19.-20. årh. (135)
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
1731/1515
Et par saucebåde af sølv med kongeligt våbenskjold. Mester Moritz Elimeyer, Dresden 19. årh.s anden halvdel. Vægt 899 gr. L. 24,5 cm. (2)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
1727/511
Svend Weihrauch: Saucekande med tilhørende sauceske af sterlingsølv. (2)
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
872/1507
Moskva-mester, 19. årh.: Russisk saltkar af forgyldt sølv i form af tronstol med champlevé emalje. Guardein Victor Savinkov 1874. Vægt ca. 98 gr. H. 7,5.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK