Auktion 872
Malerier, grafik & fotografier
1802/529
James Daniel Torlakson: "Container", 1970'erne. Sign. Torlakson. Akvarel på papir. Lysmål 34 x 47.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
1747/619
Ulrich Erben: "Ohne titel", 1974. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 200 x 150.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
55.000 DKK -
1747/533
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
44.000 DKK -
873/941
Marc Chagall: Komposition fra "Celui qui dit les choses sans rien dire", af Louis Aragon, 1975-6. Sign. Marc Chagall, 14/25. Radering med aquatinte.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
873/909
Tróndur Patursson: Kaskelothvaler. Sign. T. Patursson 1995. Glasmaleri i tre dele i sort jernramme. 163 x 78.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Ikke solgt
873/867
Jorge B. Stever: Uden titel. Sign. Jorge Stever 74; sign. og dateret på bagsiden. Akryl, papir og assemblage på plade.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
873/866
Ulrich Erben: Uden titel, 1974. Sign. og dateret på bagsiden. Diptykon. Olie på lærred. Hver 140 x 110,5. (2)
Vurdering :
80.000–100.000 DKK Hammerslag:
65.000 DKK -
873/862
James Daniel Torlakson: "Navajo", 1970'erne. Sign. Torlakson. Akvarel på papir. Lysmål 34 x 47.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
873/858
Kjell Nupen: Uden titel. Sign. på bagsiden K. Nupen 1990. Olie på lærred. 65 x 54.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
873/850
Gina Pellón: "Because I Love". Sign. G. Pellon; sign., dateret samt med titel på bagsiden. Olie på lærred. 116 x 81.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
48.000 DKK -
873/824
Henry Heerup: Mor og barn, 1950erne. Usign. Sandsten. 35 x 37 x 15.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
873/822
Pierre Wemaëre: "Fermeté entreprenante". Sign. P. Wemaëre 97 samt sign. på bagsiden med titel og årstal. Olie på lærred. 92 x 73.
Vurdering :
40.000 DKK Ikke solgt
873/778
Kasper Sonne: "The Construction of Crises No. 2", 2008. Usign. Glas og spejl folie. 100 x 100
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK