Auktion 872
i Bredgade
Ældre møbler
Russisk kunst og ikoner
1806/154
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
1804/255
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
1749/8631
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
1749/8608
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
876/969
Stor russisk Louis XVI prismekrone med stel af forgyldt bronze og messing, ti svungne lysarme, behængt med prismer, stamme af slebet glas. H. 145. Diam. 100.
Vurdering :
250.000–300.000 DKK Hammerslag:
250.000 DKK -
876/860
Et par russiske empire søjleskabe af mahogni. 19. årh.s første halvdel. H. 82. Diam. 50. (2).
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
876/859
Et par russiske kommoder af mahogni med beslag af forgyldt bronze og messing. Louis XVI form, 20. årh. H. 84. B. 115. D. 56. (2)
Vurdering :
125.000 DKK Hammerslag:
120.000 DKK -
876/857
Russisk Louis XVI spillebord, marquetteri af rosentræ, palisander, eksotisk træ samt indfarvet frugttræ. 18. årh.s slutning. H. 75. B. 94. D. 48.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
876/852
Russisk Louis XVI spillebord af rosentræ, indlagt med parquetteri og blomsterkurv, plade med (senere) rødt filt. 18. årh.s slutning. H. 76. B. 97. D. 48.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
1739/161
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
1739/160
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
873/169
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
873/167
Vurdering :
150.000 DKK Ikke solgt
1735/50
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.400 DKK -
872/1493
Et par russiske prismekroner med stal af forgyldt bronze og messing, begge med vaser af turkisblåt glas og behængt med prismer. 19. årh. H. 80. Diam. 54. (2)
Vurdering :
60.000 DKK Ikke solgt
872/1491
Russisk søjle af mahogni og messing. 19. årh.s slutning. H. 112.
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
872/1490
Stor russisk bordlampe af drejet glas og forgyldt bronze med base af grøn marmor, ny elektrisk fatning samt skærm. 19. årh.s anden halvdel og senere. H. 90.
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
872/1487
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
872/1485
Russisk lanterne af rødt glas og forgyldt bronze, behængt med prismer, indvendig belysning til ét lys. 19. årh. H. 90. Diam. 42.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
872/1484
Russisk Louis XVI prismekrone af forgyldt messing og bronze med otte lysarme. 18. årh.s slutning. H. 98. Diam. 80.
Vurdering :
40.000–60.000 DKK Hammerslag:
34.000 DKK -
872/1483
Baltisk prismekrone med stel af forgyldt bronze behængt med prismer, 18 svungne lysarme, tre plader af blåt glas. Louis XVI form, 19. årh. H. 128. Diam. 97.
Vurdering :
80.000–100.000 DKK Hammerslag:
100.000 DKK -
872/1482
Russisk prismekrone af forgyldt messing og bronze med seks svungne lysarme. Antageligt Moskva, 18. årh.s slutning. . H. 120. Diam. 86.
Vurdering :
75.000 DKK Hammerslag:
50.000 DKK -
872/1481
Et russisk fremstillet mekanisk skrivebord af mahogni med lister af messing, efter model af Giovanni Socci. Louis XVI stil, 19.-20. årh. H. 89. B. 108. D. 81.
Vurdering :
200.000–250.000 DKK Ikke solgt
872/1479
Russisk prismekrone med stel af messing, behængt med prismer og perler af slebet glas. 19. årh. slutning og senere. H. 80. Diam. 57.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Ikke solgt
872/1477
Russisk Louis XVI prismekrone af forgyldt bronze, behængt med prismer, stamme af drejet lilla glas. Skt. Petersburg. 18. årh.s lsutning. H. 95. Diam. 71.
Vurdering :
150.000–200.000 DKK Hammerslag:
140.000 DKK -
872/1476
Bogreol af mahogni. England, 19. årh. H. 86. B. 56. D. 21.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.500 DKK -
872/1472
Rokoko kommode af nøddetræ og rosentræ, svungen profileret plade af sort marmor. Stemplet under pladen "R.Z.H". 18. årh.s anden halvdel. H. 89. B. 70. D. 42.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
872/1470
George II standur af nøddetræ indlagt med marquetteri. England, 18. årh.s første halvdel. H. 227.
Vurdering :
50.000–75.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
872/1467
Russisk sofabænk af mahogni. 19. årh.s begyndelse. H. 104. L. 173. D. 70.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.500 DKK -
872/1466
Et par russiske senempire armstole af mahogni. Begge stemplet "R.Z.H". 19. årh.s første halvdel. (2).
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
872/1465
Fransk kommode af nøddetræ, skåret med bånd, sløjfer og fakler. 18. årh.s slutning. H. 77. B. 89. D. 48.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
872/1464
Et par russiske Louis XVI armstole af forgyldt træ. Begge stemplet "R.Z.H". 18. årh.s slutning. (2).
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
872/1463
Russisk bord af mahogni med udskåret dekoration af forgyldt træ og gesso. 19. årh.s første halvdel. H. 76. Diam. 108.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
872/1462
Russisk empire "bergère à oreilles" af flammet birketræ med monteringer af forgyldt bronze. Stemplet "R.Z.H". 19. årh.s første halvdel. H. 100. B. 72. D. 74.
Vurdering :
110.000 DKK -
872/1457
Russisk senempire bord af masur birk. 19. årh.s første halvdel. H. 76. B. 113. D. 72.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
872/1456
Et par russiske senempire armstole af masur birk. 19. årh.s første halvdel. (2).
Vurdering :
18.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
872/1455
Ovalt russisk Louis XVI bord med marquetteri af frugttræ. Stemplet "R.Z.H". 18. årh. slutning. H. 72. B. 88. D. 57.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
872/1454
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
872/1452
Et par russiske konsoller af mahogni indlagt med messing og med beslag af patineret bronze. 20. årh. H. 83. B. 110. D. 47.
Vurdering :
80.000 DKK Hammerslag:
135.000 DKK -
872/1446
Russisk Louis XVI prismekrone med blåt glas, otte svungne lysarme. 18. årh.s slutning eller tidlig 19. årh. H. 110. Diam. 88.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
872/1445
Russisk Louis XVI chatol. Stemplet "R.Z.H". 18. årh.s slutning. H. 117. B. 95. D. 60.
Vurdering :
50.000–75.000 DKK Hammerslag:
72.000 DKK