Auktion 872
Malerier og grafik
872/982
Henry Heerup: Blomsterornamentik. Sign. på bagsiden Heerup 58. Bemalet metalbakke. 47 x 60
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
872/980
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
872/979
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
872/978
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
50.000 DKK -
872/973
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
872/972
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
872/971
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
872/970
Vurdering :
40.000 DKK Ikke solgt
872/969
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
872/968
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
872/967
Harald Giersing: "Haven på Lindevej med Verandatrappe", 1907. Usign. Olie på compoboard. 77 x 61.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
872/966
William Scharff: Granskov, Tibirke. Sign. William Scharff 1940. Olie på lærred. 130 x 190.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
48.000 DKK -
872/965
William Scharff: "Ænder på loen", ca. 1947. Sign. William Scharff. Olie på lærred. 80 x 140.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
872/964
Jais Nielsen: Stående kvinde. Sign. Jais 16. Akvarel på papir. 31 x 19
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
872/963
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
872/961
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Ikke solgt
872/960
John Craxton: Portræt. Sign. John Craxton, London 1955 med dedikation "for VAGN, with always bedste ønsker". Blyant på papir. Bladstørrelse 27 x 20,5. U.r.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
872/958
Oluf Høst: Parti fra Bornholm med græssende køer. Sign. OH, 1-9-38. Olie på lærred. 28 x 46.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Ikke solgt
872/957
Jens Søndergaard: Udsigt over by og havet med figurer i forgrunden. Sign. Jens Søndergaard, utydeligt dateret evt. 1947. Olie på lærred. 69 x 76.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
872/956
Johannes Hofmeister: Kystlandskab. Sign. J.H. Olie på lærred. 86 x 95 cm.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
872/955
Olaf Rude: "Atelieret", Allinge, Bornholm. Sign. Olaf Rude 32. Olie på lærred. 97 x 130
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
872/954
Gerda Wegener: "To marokkanske kvinder". Sign. Gerda Wegener Porta. Akvarel, tusch og blyant på papir. Lysmål 66 x 55.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Ikke solgt
872/953
Gerda Wegener: "Marokkanske kvinder". Sign. Gerda Wegener. Akvarel, blyant og tusch på papir. Lysmål 20 x 27.
Vurdering :
10.000 DKK Ikke solgt
872/952
Gerda Wegener: "Marokkansk landskab med mand". Sign. Gerda Wegener Porta. Akvarel på papir. Lysmål 48 x 64.
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
872/951
Gerda Wegener: "Blomster". 1927. Sign. Gerda Wegener. Gouache, akvarel og blyant på papir. Lysmål 62 x 48.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
872/950
Gerda Wegener: "Kvinde med sort vifte". Usign. Blyant og akvarel på papir. Lysmål 64 x 58.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
872/949
Gerda Wegener: "Ung kvinde ridende på kentaur". Sign. Gerda Wegener. Gouache, akvarel og blyant på papir. Lysmål 41 x 33.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
872/948
Harald Engman: "Brødkorn", 1940. Sign. Harald Engman. Olie på lærred. 31 x 29.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
872/947
Egon Mathiesen: "Rød baggrund", 1936. Sign. på bagsiden EM 36. Olie på lærred. 137 x 100.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
56.000 DKK -
872/946
Robert Storm Petersen: Kaffegrossereren vender hjem fra Amerika. Usign. Mixed media på papir med bevægeligt fuglehoved. Lysmål 51 x 74.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
872/945
Robert Storm Petersen: "Tivoli Revyen". Sign. Storm P. Akvarel, tusch og blyant på papir. Lysmål 49 x 64.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
36.000 DKK