Auktion 872
i Bredgade
Porcelæn
Varia, møbler og tæpper
873/261
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Ikke solgt
1732/1571
Punchebolle på stand af porcelæn. 19. årh. Bowle Diam. 45 cm. H. 12 cm. Stand H. 17,5 cm.
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
872/174
Et par franske vaser af porcelæn med monteringer af forgyldt bronze. Sevres mærke. Circa 1890. H. 87 cm. (2)
Vurdering :
100.000–150.000 DKK Hammerslag:
110.000 DKK -
872/173
Kratervase af porcelæn med galopbanen fra Fælleden efter kopi af H.G. F. Holm 1832, stående på firsidet fodstykke. Kgl.P. Ca. 1835-1840. H. 41.
Vurdering :
8.000–12.000 DKK Ikke solgt
872/169
"Flora Danica" dessertbestik af forgyldt sterling sølv med skafter af porcelæn. Royal Copenhagen og A. Michelsen. L. 19-20,5 cm. (18)
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
872/168
Opsats prydet med Amalienborg. Juliane Maries mærke. Royal Copenhagen. H. 42 cm.
Vurdering :
8.000–12.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
872/165
"Flora Danica" 12 frokosttallerkener af porcelæn med gennembrudt bort, dekorerede i farver og guld med blomster. 3554. Royal Copenhagen. Diam. 23 cm. (12)
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
872/163
"Flora Danica" middagsbestik af forgyldt sterlingsølv med skafter af porcelæn. Georg Jensen, A. Michelsen og Royal Copenhagen. L. 21 og 21,5 cm. (12)
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
872/162
"Flora Danica" terrin med underfad af porcelæn, dekoreret i farver og guld med blomster. 3562. Royal Copenhagen.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
25.000 DKK -
872/148
Bord af forgyldt træ monteret med plaketter af porcelæn. Bord H. 74 cm. og Diam. 56 cm. Stor plakette Diam. 29 cm. Små plaketter Diam. 7 cm.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
872/147
Kolossalvase af porcelæn, dekoreret i farver, med Napoleon til hest. Faux Sevres. H. 97 cm.
Vurdering :
40.000–60.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
872/142
Meissen tabatiere af porcelæn i form af mus på blomstret pude. I original etui. Tyskland, 1740-1750.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK