Auktion 1831
-
1831/132
George III chatol af mahogni med vitrineoverdel, front med skriveklap og skuffer. England. Ca. 1800. H. 226. B. 114. D. 52.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
1831/129
Engelsk Secretary Bookcase af mahogni. Regencyform, 20. årh. H. 205. B. 80. D. 43.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
1831/128
Et par kinesiske spejle af hardwood. 19.-20. årh.s begyndelse. H. 161. B. 37. (2)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
1831/127
Orientalsk og kurdisk Kelim tæppe, klassisk horisontal mønstre samt tyrkisk Van Kelim tæppe. 20. årh. 155 x 89, 155 x 106 og 202 x 161. (3)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
1831/126
Kirman tæppe, klassisk design med slyngede grene, blomster og bladværk på blå bund. Persien. 20. årh. 213 x 152.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
1831/125
Dansk Louis XVI sofa af mahognifarvet bøgetræ, buet ryg og sider, otte kannelerede ben, hvoraf seks er senere. 18. årh.s slutning. L. 185.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
-
1831/87
Engelsk maler, 19. årh.: Portræt af en lille pige. Usigneret. Olie på træ. 51 x 40.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
1831/120
Lille italiensk Louis XVI kommode af oliventræ. 18. årh.s slutning. H. 79. B. 62. D. 39.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
1831/118
Kinesisk møblement af orientalsk træ, bestående af bord og to stole. Fra Shanxi provinsen i det nordlige Kina. 19. årh.s slutning. Bord H. 73. Diam. 88. (3)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
1831/117
16-armet lysekrone af forgyldt bronze. Ca. 1900. H. 80. Diam. 85.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
1831/116
Svensk prismekrone med stel af forgyldt bronze, behængt med prismer. Monteret til el. Gustaviansk form, 19. årh. H. 101. Diam. 80.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
1831/114
Sign. Nain tæppe med silke, klassisk medaljon design med slyngede grene, ornamentik, blomster og bladværk på lys bund. Persien. 20. årh. 236 x 147.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
1831/108
Christian Blache: Optrukne fiskekuttere på stranden i Hirtshals. Sign. Chr. Blache, Hirtshals, 1918. Olie på malepap. 31 x 40.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
1831/113
Julius Paulsen: Aftenlys i haven. Sign. J. P. Olie på lærred. 46 x 55.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
1831/112
Et par nyrococo armstole af sortbejdset træ, prydet med skæringer, forben med messinghjul. 19. årh. (2)
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
250 DKK -
1831/111
William Stuhr, Gottfried I Engelmann, ubekendte malere 19.-20. årh.: Havnepartier, portræt og landskab. Delvist sign. (4)
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
110 DKK -
1831/110
Kristian Zahrtmann: "Kvindeligt hoved med mørkt Haar". Sign. monogram 1880. Olie på lærred. 16 x 14,5.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
1831/109
Ubekendt kunstner: Flodparti fra alperne. Usigneret. Olie på lærred. 74 x 100.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1831/107
Dansk maler, 19. årh.: Vinterlandskab fra Falster med skøjteløbere på søen. Sign. B. 1879. Olie på lærred. 36 x 45,5.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.400 DKK -
1831/106
Semiantik Kirman tæppe, klassisk niche design med ornamentik, fugle, slyngede grene, blomster og bladværk på lys bund. Persien. Ca. 1960. 215 x 138.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1831/105
To Sirjan tæpper, klassisk design med ornamentik, kantede medaljoner. Persien. 20. årh. 219 x 160 og 233 x 162. (2)
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
1831/104
Søjle af komposit støbt med figurer, ornamentik og drueranker. 20.-21. årh. H. 76.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
850 DKK -
1831/103
Edvard Saltoft: Barneportræt. Sign. Saltoft. Litografisk tryk. Trykmål 29 x 26.
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
160 DKK -
1831/102
C. G. Kratzenstein Stub, tilskrevet: Portræt af Andreas Dobert Kalleberg. Usigneret. Olie på lærred i oval. 47 x 37,5.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
1831/101
Louis Jensen: Sommerlandskab med solskin ved en andedam. Sign. Louis Jensen, 1893. Olie på lærred. 40 x 48.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
1831/100
Valdemar Magaard: Almueinteriør med en kone ved en dragkiste. Sign. V. Magaard 1916. Olie på lærred. 46 x 53.
Vurdering :
1.000–2.000 DKK Hammerslag:
900 DKK -
1831/99
Julius Jersild: Interiør fra Skt. Bendts Kirke i Ringsted. Sign. Jul. Jersild. Olie på lærred. 49 x 66.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
750 DKK -
1831/98
Ubekendt maler, 19. årh.: Dameportrætter, det ene af "Anna 1862". Usignerede. To pasteller på malepap. Ovale. Hver 58 x 45. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
1831/97
Ubekendt maler, 19./20. årh.: Fem motiver efter pompeiianske vægmalerier. Usigneret. Olie på lærred og olie på papir monteret på malepap. 36 x 122.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
1831/92
Sophus Jürgensen: En ældre herre med skæg. Sign. S. Jürgensen, Antwerp Maj 1901. Olie på lærred monteret på malepap. 47 x 34.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.300 DKK -
1831/95
Elena Petrova: Opstilling med blomster og frugt på et bord. Sign. E. Petrova (med kyrilliske bogstaver). Olie på lærred. 80 x 100.
Vurdering :
10.000 DKK Ikke solgt
-
1831/85
Johannes Larsen: Stenpikker. Sign. Johannes Larsen. Kat med Killinger. Tryksign. Træsnit på japanpapir. Varierende mål. (2).
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.250 DKK -
1831/94
I. E. C. Rasmussen: Rovfugl flyver over en grønlandsk fjord. Sign. I. E. C. R. 1870. Olie på papir monteret på lærred. 23 x 36.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
1831/93
Engelsk maler, 19. årh.: Sejlskibe for anker i en sydeuropæisk havn. Sign. C. Thornely 81. Olie på lærred. 21 x 41.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
-
1831/91
Bertha Wegmann: Kvindelig nøgenmodel med ørering. Sign. B. W. Olie på lærred monteret på træ. 53 x 41. Uindrammet.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
1831/84
Dansk maler, 19. årh.: Jesus i farisæerens hus. Usigneret. Olie på lærred. 25 x 28.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
1831/90
Johannes Grenness: Kystparti fra Løkken med Rubjerg Knude i det fjerne. Sign. J. Grenness 30. Olie på lærred. 46 x 57,5.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
1831/89
Ubekendte malere, ca. 1900: To miniatureportrætter. Gouache på ben. Rammemål 11 x 10 og 13 x 11. Samtidige rammer af ben og perlemor. (2).
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
950 DKK -
1831/86
Jacob Petersen: Skibsportræt af den russiske brig Paulina Brandt af Arkangelsk. Sign. J. Petersen 1841. Pen og vandfarve på papir. Lysmål 45 x 62.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
1831/75
E. Rasmussen Eilersen: Udsigt over et kystlandskab. Sign. E. R. Eilersen. 1893. Olie på lærred. 72 x 103.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
1831/83
Knud Sinding: En ung mand venter på en malkepige i marken. Sign. monogram 1945. Olie på lærred. 105 x 160.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1831/82
Lev Aleksandrovich Belousov, efter, 19. årh.s anden halvdel: "Marché au Foin a St Petersbourg". Tryksign. Belousov. Håndkoloreret radering. Lysmål 27,5 x 35,5.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
850 DKK -
1831/79
Carl Carlsen: Spadserende ved strandvejen en sommerdag. Sign. Carl Carlsen 1898 M. F. Olie på lærred. 101 x 154.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
1831/78
Wladislaw T. Chmielinski: Ved en kirkeplads i Warszawa, vinter. Sign. W. Chmielinski. Olie på lærred. 25 x 35.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
1831/74
Robert Panitzsch: Læsende kvinde i et interiør. Sign Robert Pan. Olie på lærred. 76 x 97.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
1831/71
Wladislaw T. Chmielinski: Hestevogne i en snedækket gade. Sign. W. Chmielinski. Olie på lærred. 35 x 25.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
1831/77
I. L. Jensen, skole, 19. årh.: Opstilling med hvide og lyserøde roser. Usigneret. Olie på mahogni. 35 x 26.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
1831/65
Johannes Larsen: Kuperet marklandskab. Sign. monogram 1901. Bly, pen og vandfarve på papir monteret på papir. Bladstørrelse 31,5 x 47,5.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
1831/73
Viggo Pedersen: Rosa skyer over en klippekyst. Sign. Viggo Pedersen. Olie på lærred. 59 x 97.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
1831/72
I. L. Jensen, skole, 19. årh.: Opstilling med roser og forglemmigej på en stenkarm. Usigneret. Olie på mahogni. 25 x 34,5.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
1831/70
Christian Zacho: Kystlandskab i sol. Sign. Chr. Zacho 1910. Olie på lærred. 59 x 83.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
1831/69
Poul Friis Nybo: Musicerende kvinde. Sign. Friis Nybo. Olie på lærred. 40 x 35.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.250 DKK -
1831/68
E. Rasmussen Eilersen: Bjerglandskab fra Italien med udsigt over vandet. Sign. E. R. Eilersen. Olie på lærred. 35 x 52.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
1831/59
Julius Paulsen: En vogterdreng i lyngbakkerne. Sign. Jul. Paulsen. Olie på lærred. 39 x 48.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
1831/67
Nordahl Grove: Sommerlandskab med et storkepar ved en sø. Sign. Nordahl Grove. Olie på lærred. 58 x 81.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
1831/66
Julius Paulsen: Landskab med bondegård og marker. Sign. J. P. Olie på lærred. 32,5 x 43.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
1831/64
Peter Holm: To unge piger i samtale ved en sø. Sign. monogram. Olie på lærred. 37 x 46.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1831/63
Elias Meyer: "Skovparti". Sign. E. M. Dateret verso 1785. Olie på træ. 25 x 40.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
1831/57
Karl Jensen: Kirkeinteriør. Sign. K. J. Olie på lærred. 40 x 31.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.250 DKK -
1831/62
Johannes Larsen: Tamdrup Kirke i nærheden af Horsens. Sign. monogram Octbr. 1935. Pen og vandfarve på papir. Bladstørrelse 20 x 25,5.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
1831/61
Dansk maler, 19. årh.: Marine med sejlskibe ud for en kyst. Usigneret. Olie på papir monteret på malepap. 15,5 x 26,5.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
750 DKK -
1831/51
Vilhelm Bille: Marine med to-master for læns. Sign. Vilh. Bille. Olie på lærred. 58 x 48.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK