Auktion 1831
-
2203/1184
To rav halskæder bestående af en tre-radet og enkeltradet halskæder hver prydet med talrige ravstykker. L. 50 og 75 cm. (2)
Vurdering :
1.000–1.500 DKK Hammerslag:
500 DKK -
2017/560
Jens Birkemose: "The rain in Brassil". Sign. monogram. Olie på krydsfinér. 150 x 100.
Vurdering :
10.000 DKK Ikke solgt
-
2009/582
Corneille: Komposition. Sign. Corneille 88, 153/200. Litografi i farver. Lysmål 56 x 76.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
1933/664
Harald Sonesson: "Det er tanken som tæller". Syv original illustrationer på to ark. Bladstørrelse 22 x 56,5 og 21,5 x 56,5. (2)
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
800 DKK -
1923/756
Sven Dalsgaard: "Evighedens port, foran graven". Usigneret. Skulptur af gips på plade af sortlakeret træ. H. 39. L. 42. B. 20.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
1922/1704
Kinesisk? spydspids i jern støbt med dyr på døllen. (1)
Vurdering :
5.000 DKK Ikke solgt
-
1917/1509
To kinesiske tempelvogtere af emalje sur biscuit. 19. årh H. inkl. baser 29 og 31. (2)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Ikke solgt
-
1917/1503
Prydbæger af elfenben med stand af træ med indlægninger. Meiji 1868-1912. H. inkl. stand 33.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Ikke solgt
-
1916/737
Jørgen Waring: Komposition. Sign. Jørgen Waring 80. Akryl på plade. 70 x 100.
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
650 DKK -
1916/735
Karl Larsen: Kystparti. Sign. Karl Larsen. Olie på plade. 54 x 73.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
-
1913/157
**** Dansk kunstnerskab af bemalet og dekoreret fyrretræ. Ca. 1840. H. 180. B. 124. D. 31.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
-
1911/710
Robert Jacobsen: Abstraktion. Sign. Rob. Jacobsen. Vandfarve og gouache på papir. Lysmål 64 x 49.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
1908/113
Frederik Storch: Italiensk kystparti med en ung kvinde på en trappe. I horisonten Vesuv. Sign. F. Storch 1871. Olie på lærred. 27 x 32.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
1904/1118
Diamantring af 14 kt. guld prydet med brillantslebet diamant på ca. 1.01 ct. flankeret af talrige diamanter, i alt ca. 0.20 ct. Str. 56.
Vurdering :
15.000 DKK Ikke solgt
-
1904/863
Inger Hanmann: Tre små relieffer. Usign. Emalje på metal. H. 20. B. 34. H. 24. B. 13. Diam. 25. (3)
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
1.300 DKK -
1904/112
N. F. Schiøttz-Jensen: En munk ved et sydlandsk kloster. Sign. N. F. Schiøttz Jensen. Olie på lærred. 49 x 58.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.800 DKK -
1903/220
Ottearmet prismelysekrone med stel af messingblik. 19. årh.s midte. Elektrisk H. 85. Diam. 70.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
750 DKK -
1903/173
Emanuel A. Petersen: En konebåd i en grønlandsk fjord. Sign. Emanuel A. Petersen. Olie på lærred. 120 x 160.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
1851/179
Persisk Meshed tæppe, klassisk medaljon design på rød bund. 20. årh. 387 x 303.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
800 DKK -
1850/1481
Halskæde med talrige facetslebne perler af blå kvarts og kuglelås af 14 kt. guld og hvidguld. Perlediam. ca. 8 mm. L. ca. 42 cm. Ca. 2018.
Vurdering :
1.000 DKK Ikke solgt
-
1850/860
Skandinavisk design: Vendbart fladvævet tæppe af uld, gentagelsesmønster i gule og grønne nuancer. 231 x 150.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
2.900 DKK -
1849/2032
Tiffany & Co.: Herrearmbåndsur af 14 kt. guld. Mekanisk værk med manuelt optræk, kaliber 982. 1947.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
1849/841
Dansk snedkermester: Spise-/arbejdsbord af teak og bøg, oval plade med endeklapper. H. 74. L. 136/210. B. 88.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
1847/5309
Større parti halsringe og perlekæder m.m. af hovedsagelig af nyere dato
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
800 DKK -
1847/5246
Nederlandene, Gelderland, Arnold van Egmond, 1423-1473, Goldgulden (Florin) u år., F. 56, Del. 604 - misfarvning
Vurdering :
1.800 DKK Hammerslag:
1.650 DKK -
1846/136
Ole Ring: Parti fra Kronborg. Sign. Ole Ring 1931. Olie på lærred. 42 x 32.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
1845/1704
Canton emalje lysestage, tre vaser og to thekander af porcelæn. 19.-20. årh. H. 10,5-20. (6)
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
250 DKK -
1845/3722
Christian Louboutin: "Pigalle" 85 stiletter i lak med kalveskinds inderfor. Hæl 9 cm. Str. 39.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
1.450 DKK -
1845/761
Johan Rohde: Cirkulær opsats af sterlingsølv med hamret overflade. Gennembrudt fodstykke med blade og kugler. H. 12,7 - 13. Diam. 15,5.
Vurdering :
8.000 DKK Ikke solgt
-
1845/715
Ubekendt kunstner,: Skulptur af gips. Utydelig sign. dateret 92. H. 40. med sokkel 132.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
1844/843
Jo Hammerborg: "Nova". Et par pendler med skærme af børstet aluminium. Udført hos Fog & Mørup. H. 18. Diam. 41. (2)
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
800 DKK -
1843/1107
Diamantring af 18 kt. rhodineret guld prydet med talrige brillantslebne diamanter, i alt ca. 2.00 ct. Str. 55.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
1843/567
Inger Hanmann: Uden titel. Usign. Emalje på metal. 37 x 70.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
1842/532
Dansk møbeldesign: Skænk af palisander. Front med skydelåger og skuffer. Udført hos Skovby møbler. H. 81. B. 220. D. 47.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
1842/10
Sæt på ni engelske stole af mahogni, heraf én armstol. Nedfaldssæder. 19. årh.s begyndelse. (9)
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
1841/3353
12 bts. Dolcetto d'Alba "Priavino", Roberto Voerzio 2014 A (hf/in). Oc.
Vurdering :
1.100–1.400 DKK Hammerslag:
800 DKK -
1841/2037
Concord: Diamant damearmbåndsur af guld og stål. Model Impressario. Quartzværk. Urets diam. 32 mm. 2010'erne.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
1841/2004
Louis Vuitton: Damearmbåndsur af stål. Model Valentines edition. Quartz værk med dato. 2010'erne.
Vurdering :
6.000–7.000 DKK Ikke solgt
-
1841/675
Alfred Madsen: "Jernlåge", 1981. Sign. på bagsiden samt årstal. Olie på lærred. 65 x 95.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.400 DKK -
1841/657
Bentemarie Kjeldbæk: "Moderne dame 2", 1992. Sign. på bagsiden samt titel og årstal. Olie på lærred. 95 x 85. Uindrammet.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
1841/64
Dansk maler, 19. årh.: En skovlysning. Usigneret. Olie på papir på lærred monteret på malepap. 34 x 23,5.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1840/1237
Tre-radet snoet diamanthalskæde af talrige rå diamanter. L. 42 cm.
Vurdering :
1.200 DKK Ikke solgt
-
1840/1200
Halskæde og ring af 14 kt. guld. L. 50 cm. Str. ca. 48. Vægt i alt ca. 80,5 g. (2)
Vurdering :
12.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
1840/1111
Smaragd- og diamantring af 18 kt. tre-farvet guld prydet med smaragd omkranset af seks brillantslebne diamanter. Str. 54.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
1840/1112
Perle- og diamantvedhæng af 18 kt. hvidguld prydet med Tahiti kulturperle flankeret af talrige diamanter, i alt ca. 0.22 ct. Kæde medfølger. L. 45 cm. (2)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
1840/1107
Citrin- og diamanthalskæde af 18 kt. hvidguld prydet med dråbe facetslebet citrin på ca. 16.10 ct., otte citriner og ti diamanter. L. 40,5 cm.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
1840/991
Svend Saabye: Grønt landskab med personer i samtale. Sign. Saabye. Olie på lærred. 53 x 67.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1839/3120
1 bt. Château Mouton Rothschild, Pauillac. 1. Cru Classé 1971 C/D (ms/mls).
Vurdering :
1.100–1.400 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
1839/3108
6 bts. Château La Louvière, Pessac-Leognan 1967 A/B (ts). Owc.
Vurdering :
2.000–2.600 DKK Hammerslag:
1.400 DKK -
1839/1593
Kinesisk snusflaske af porcelæn dekoreret i farver og guld med figursceneri, Qianlong mærket og fra perioden. H. 6 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
1839/1282
Turmalinsmykkesæt bestående af armbånd og broche af 18 kt. guld prydet med talrige facetslebne turmaliner. L. 19,5 og 5,5 cm. (2)
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
2.700 DKK -
1839/1231
Diamantbroche af 18 kt. hvidguld i form af guldsmed prydet med talrige diamanter, perlemor og onyks. 6,5 x 6 cm.
Vurdering :
15.000 DKK Ikke solgt
-
1839/985
Hans J. Wegner: "Kinastolen". Et par armstole af ask. Sæde udspændt med flettet papirgarn. Udført hos PP Møbler. (2)
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
1839/733
Ubekendt snedkermester: Et sæt på otte "ladder back" stole af mahogni, sæder med patineret brunt skind. 1930'erne. (8)
Vurdering :
5.000 DKK Ikke solgt
-
1839/552
Gunleif Grube: "Rødt begær". Sign. Gunleif, 2001. Olie på lærred. 125 x 110.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
17.000 DKK -
1839/176
Gyngestol og skammel af formbøjet bøgetræ, ryg og skammel med fransk rørflet. Thonet stil. 20. årh.s begyndelse. (2)
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
1.350 DKK -
1839/140
Dansk hjørneskab af bemalet og delvist forgyldt træ. Barokform, 20. årh. H. 180. B. 92. D. 52.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1838/1668
Guillaume Coustou, efter: "Chevaux de Marly". Betegnet Coustou. Figur af patineret bronze. Ca. 1900. H. 40.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.200 DKK -
1838/1647
Smørkrukke af sølv med indsats af blåt glas. Mester P. Hertz, 1884. H. 15,5.
Vurdering :
8.000 DKK Ikke solgt
-
1838/1161
Art Deco diamant solitairering af 18 kt. hvidguld prydet med old-cut diamant på ca. 0.45 ct. Str. 52. Ca. 1930-40.
Vurdering :
5.000 DKK Ikke solgt
-
1838/1010
Severin Hansen Jr., m.fl.: Sidebord af mahogni. Udført hos Haslev Møbelsnedkeri. Samt entrébord af teak. (2)
Vurdering :
1.500 DKK Ikke solgt