Auktion 1831
-
1835/2087
Omega: Herrearmbåndsur af stål. Model Constellation, Ref 168017. Mekanisk værk med automatisk optræk, kaliber 561(1). 1967.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
1835/2090
Alain Silberstein: Herrearmbåndsur af stål. Model "24 Heures". Automatisk værk med dato. Urets diam. 35 mm. 1998.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
1835/2083
Universal: Herrearmbåndsur af stål. Ref. 7492. Mekanisk værk med manuelt optræk, kaliber 240. 1950'erne
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Ikke solgt
-
1835/2079
Seiko: Herrearmbåndsur af stål. Model Ananta spring drive gmt, ref. r566-0ar0. Mekanisk værk med automatisk optræk. 2017
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
1835/2065
Georg Jensen: Herrearmbåndsur af stål og guld. Automatisk værk med kronograf, månefase og kalender. Diam. 41 mm. 2000'erne.
Vurdering :
8.000 DKK Ikke solgt
-
1835/2060
Breitling: Herrearmbåndsur af stål. Model Navitimer Chrono-Matic, ref. 1806. Automatisk værk med dato. Diam. 47 mm.
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
-
1835/820
Hans J. Wegner: "CH 33". Sæt på fire stole af bejdset eg. Sæde betrukket med sort skind. (4)
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
1835/809
Rolf Hesland: "Scala". LP-/tidsskriftsholder af palisander monteret på hjul. Udført for Bruksbo. 1960'erne. H. 44. L. 35. B. 35.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.200 DKK -
1835/762
Robert Haussmann, tilskrevet: Loftslampe af aluminium og hvidt plast. Antageligt udført hos Swiss Lamp International. H. 42. L. 75.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.300 DKK -
1835/727
Ditte Heath, Adrian Heath: Lænestol med justérbar ryg og skammel med stel af lamineret ask. Betrukket med brunt skind. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.350 DKK -
1835/669
Knud Kyhn: "Vandrefalk jager ænder". Sign. monogram 48. Olie på lærred. 91 x 112.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
1835/603
Salvador Dali: Komposition fra serien "Japanese Fairy Tales", 1974. Sign. Dali, 151/175. Radering i farver. Lysmål 65 x 49.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
1835/614
Marc Chagall: Komposition. Usign. Litografisk tryk i farver. Lysmål 35 x 26.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1835/612
Edvard Eriksen: Den lille havfrue. Sign. Edvard Eriksen, sculp. RA, Copenhagen samt stemplet Ib Rathje. Figur af bronze. H. 24.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
1835/613
Louise Sparre: Brosten. Sign. Louise Sparre 2006. Laserprint og plast. 14 x 14 x 14.
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
260 DKK -
1835/601
Ejler Bille: Udstillingsplakat fra Den Frie Udstilling. Sign. Ejler Bille, 16/140. Litografi i farver. Lysmål 62 x 43.
Vurdering :
1.500 DKK Ikke solgt
-
1835/578
Hanne Varming: Komposition. Usign. Væghængt relief af gips. Diam. 31,5.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
1835/547
Jens Sørensen: "Revolution", ca. 1925. Sign. Jens Sørensen. Olie på lærred. 110 x 138.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
1835/535
Asger Jorn: "Odradek" og "Sourire d'Antibes" (Rencontre). Sign. Jorn 1953. Klichetryk. Lysmål 13 x 20,5 og 19 x 15. (2)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
13.500 DKK -
1835/539
Jonas Hvid Søndergaard: "Boarding". Sign. på bagsiden. Akryl på lærred. 205 x 200. Uindrammet.
Vurdering :
15.000 DKK Ikke solgt
-
1835/531
Robert Jacobsen: Krucifiks. Usign; 1930'erne. Træmodel på lille base. Eks. base: H. 73,5, B.3 8, D.14.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Ikke solgt
-
1835/517
Erik Magnussen, Bing & Grøndahls Porcelænsfabrik: Bordlampe af porcelæn med monteringer af sølv. Udført hos Bing & Grøndahl og Erik Magnussen.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
1835/232
Schweizisk almueskab af bemalet og dekoreret træ. 19. årh.s midte. H. 146. B. 107. D. 44.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
1835/212
Empire kommode af mahogni, prydet med listeindlægninger, front med tre skuffer. Ca 1810. H. 79. B. 73. D. 46.
Vurdering :
2.500 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
1835/211
Fritstående kinesisk reol af hardwood med forskudte hylder. 20. årh. H. 118. L. 88. B. 33.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
-
1835/177
****Dansk kunstnermøbel, ca. 1840: Sortmalet bord dekoreret med figur og ornamentik. Sarg med skuffe. H. 77. B. 63. D. 49.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
1835/176
Lille italiensk barokbord af nøddetræ. Ca. 1700. H. 76. B. 76. D. 46.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
1835/19
Emanuel A. Petersen: Parti fra Grønland med en hundeslæde i aftensol. Sign. Emanuel A. Petersen. Olie på lærred. 70 x 100.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
1835/18
Dansk almue klapbord af fyrretræ. 19. årh.s første halvdel. H. 77. 54/L. 188. D. 115.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1835/16
Nyrococo skrivebord af mahogni, i sargen fem skuffer. Overdel med skuffer og to låger. 19. årh. H. 153. B. 114. D. 74.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
1834/1694
Sèvres tallerken af blødt porcelæn, dekoreret i farver med blomster. 18. årh. Diam. 24.
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
260 DKK -
1834/1687
Engelsk ramme af sølv, bagbeklædning med blåt velour. Mester P. H. Vogel & Co, Sheffield, 1991. H. 36. B. 27.
Vurdering :
2.500 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
1834/1685
Et par Satsuma vaser af fajance og Kutani vase af porcelæn. Japan. 20. årh. H. 15,5 og 16. (3)
Vurdering :
800 DKK Hammerslag:
240 DKK -
1834/1682
Opsats af porcelæn og bronze, gennembrudt kurv dekoreret i farver og guld med brogede blomster. 19. årh.s slutning. H. 18,5.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
1.150 DKK -
1834/1677
Et par store japanske vaser. Meiji 1868-1912. H. 75 cm. (2)
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
1.350 DKK -
1834/1678
Kinesisk bakke af udskåret træ, ilagt silkebroderi under plade af glas. Sen Qing ca. 1900. L. 51 cm B. 23 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1834/1645
Et par kandelabre af porcelæn og bronze samt et par vaser af porcelæn. Sevrès stil. 20. årh. H. 36 og 23. (4)
Vurdering :
2.500 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
1834/1302
Uindfattet Fancy Deep Yellowish Orange brillantslebet diamant på 1.03 ct.
Vurdering :
40.000 DKK Ikke solgt
-
1834/1294
Uindfattet cushion-cut diamant på 1.23 ct. Farve Wesselton (H). Klarhed VS1.
Vurdering :
25.000 DKK Ikke solgt
-
1834/1291
Granat- og perlevedhæng af 14 kt. guld prydet med cabochonslebet granat omkranset af talrige facetslebne granater kulturperler. L. 4 cm.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
750 DKK -
1834/1283
Diamant- og safirring af 18 kt. guld prydet med old mine-cut diamant omkranset af ti diamanter og talrige syntetiske pink safirer. Str. 52.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
1834/1280
Rubin- og diamantøreskruer af 18 kt. guld hver prydet med facetslebet rubin omkranset af talrige brillantslebne diamanter, i alt ca. 0.70 ct. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
1834/919
Ubekendt design: Rund stol, med stel af sort lakeret metal. Sæde og ryg af udspændt, sort kanvas, hæftet med hvid plastsnørre.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
250 DKK -
1834/901
Dansk design: Standerlampe med trepasfod og justérbar perforeret skærm af sortlakeret metal. 1950-60erne. H. 126.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
1834/873
Svend Saabye: Landskab med marker. Sign. Saabye. Olie på lærred. 55 x 70.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
1834/858
Ubekendt design: Loftlampe af forkromet metal med otte skærme af klart blomsterformet glas. H. 75. Diam. 30.
Vurdering :
1.500 DKK Ikke solgt
-
1834/842
Karin Hammar, m.fl.: Vase og lysestage samt skål af glas. Stockholms Glasbruk, Strömbergshyttan, m.fl. H. 6,7-29. (3)
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
1834/838
Hans-Agne Jakobsson: Et par lysekroner af messing. Seks arme monteret med skærme af klart glas. (2)
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
1834/816
Kjeld Appel: Komposition med figur. Sign. KA. Akryl på lærred. 115 x 35.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
500 DKK -
1834/815
Dansk møbeldesign: Konveks bord af teak med hollandsk udtræk, ben med beslag af messing. H. 74. L. 142,5/255,5. B. 92.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1834/755
Erik A. Frandsen: Komposition. Sign. Erik A. Frandsen. Mixed media på papir monteret på lærred. 100 x 70.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
1834/741
Asger Jorn: Uden titel. Sign. Jorn 70, 58/75. Litografi i farver. Lysmål 50 x 31.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
1834/540
Hans J. Wegner: "CH 27". Lænestol af egetræ, sæde og ryg med spanskrørsflet. Udført hos Carl Hansen & Søn, Odense.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
11.500 DKK -
1834/501
Karl Isakson: "Landskab från Smaaland (Holsby Brunn)", ca. 1914-16. Usign. Olie på lærred. 39 x 51.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
25.000 DKK -
1834/197
Hereke silketæppe, klassisk design med inskription, ornamentik, blomster og bladværk på lys bund. 20. årh. 165 x 101.
Vurdering :
8.000 DKK Ikke solgt
-
1834/113
I. L. Jensen, skole, 19. årh.: Opstilling med hybenrose og lyserøde roser på en stenkarm. Usigneret. Olie på mahogni. 27,5 x 36,5.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1834/46
Tysk rokoko standur i kasse af valnøddetræ og forgyldt træ. 18. årh.s slutning. Senere værk og skive. H. 227.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
1834/4
Bogskab af mahogni med beslag af forgyldt metal, front med tre glaslåger. Empireform ca. 1900. H. 221. B. 187. D. 53.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
1833/945
Dansk møbeldesign: Lænestol på medestel af forkromet metal, betrukket med sort skind. 1970erne.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
270 DKK -
1833/928
Poul Henningsen: "PH-4½/3". Et par udendørs væglamper af patineret kobber, hvidmalede underssider af skærme. (2)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
14.500 DKK -
1833/910
Dansk design: Fritstående skrivebord af palisander, plade med kehlet bagkant, front med skuffer. H. 70,5. B. 155. D. 74,5.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.700 DKK -
1833/668
Ubekendt kunstner: Abstraktion (Kentaur rov), ca. 1975. Usign. Glaseret stentøj. H. 17.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK