Auktion 1831
i Havnen
-
2203/1184
To rav halskæder bestående af en tre-radet og enkeltradet halskæder hver prydet med talrige ravstykker. L. 50 og 75 cm. (2)
Vurdering :
1.000–1.500 DKK Hammerslag:
500 DKK -
2009/582
Corneille: Komposition. Sign. Corneille 88, 153/200. Litografi i farver. Lysmål 56 x 76.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
1922/1704
Kinesisk? spydspids i jern støbt med dyr på døllen. (1)
Vurdering :
5.000 DKK Ikke solgt
-
1917/1509
To kinesiske tempelvogtere af emalje sur biscuit. 19. årh H. inkl. baser 29 og 31. (2)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Ikke solgt
-
1917/1503
Prydbæger af elfenben med stand af træ med indlægninger. Meiji 1868-1912. H. inkl. stand 33.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Ikke solgt
-
1916/737
Jørgen Waring: Komposition. Sign. Jørgen Waring 80. Akryl på plade. 70 x 100.
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
650 DKK -
1916/735
Karl Larsen: Kystparti. Sign. Karl Larsen. Olie på plade. 54 x 73.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
-
1913/157
**** Dansk kunstnerskab af bemalet og dekoreret fyrretræ. Ca. 1840. H. 180. B. 124. D. 31.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
-
1908/113
Frederik Storch: Italiensk kystparti med en ung kvinde på en trappe. I horisonten Vesuv. Sign. F. Storch 1871. Olie på lærred. 27 x 32.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
1904/1118
Diamantring af 14 kt. guld prydet med brillantslebet diamant på ca. 1.01 ct. flankeret af talrige diamanter, i alt ca. 0.20 ct. Str. 56.
Vurdering :
15.000 DKK Ikke solgt
-
1904/863
Inger Hanmann: Tre små relieffer. Usign. Emalje på metal. H. 20. B. 34. H. 24. B. 13. Diam. 25. (3)
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
1.300 DKK -
1904/112
N. F. Schiøttz-Jensen: En munk ved et sydlandsk kloster. Sign. N. F. Schiøttz Jensen. Olie på lærred. 49 x 58.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.800 DKK -
1903/220
Ottearmet prismelysekrone med stel af messingblik. 19. årh.s midte. Elektrisk H. 85. Diam. 70.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
750 DKK -
1903/173
Emanuel A. Petersen: En konebåd i en grønlandsk fjord. Sign. Emanuel A. Petersen. Olie på lærred. 120 x 160.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
1850/1481
Halskæde med talrige facetslebne perler af blå kvarts og kuglelås af 14 kt. guld og hvidguld. Perlediam. ca. 8 mm. L. ca. 42 cm. Ca. 2018.
Vurdering :
1.000 DKK Ikke solgt
-
1849/2032
Tiffany & Co.: Herrearmbåndsur af 14 kt. guld. Mekanisk værk med manuelt optræk, kaliber 982. 1947.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
1845/3722
Christian Louboutin: "Pigalle" 85 stiletter i lak med kalveskinds inderfor. Hæl 9 cm. Str. 39.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
1.450 DKK -
1845/761
Johan Rohde: Cirkulær opsats af sterlingsølv med hamret overflade. Gennembrudt fodstykke med blade og kugler. H. 12,7 - 13. Diam. 15,5.
Vurdering :
8.000 DKK Ikke solgt
-
1845/715
Ubekendt kunstner,: Skulptur af gips. Utydelig sign. dateret 92. H. 40. med sokkel 132.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
1843/1107
Diamantring af 18 kt. rhodineret guld prydet med talrige brillantslebne diamanter, i alt ca. 2.00 ct. Str. 55.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
1843/567
Inger Hanmann: Uden titel. Usign. Emalje på metal. 37 x 70.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
1842/10
Sæt på ni engelske stole af mahogni, heraf én armstol. Nedfaldssæder. 19. årh.s begyndelse. (9)
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
1841/2004
Louis Vuitton: Damearmbåndsur af stål. Model Valentines edition. Quartz værk med dato. 2010'erne.
Vurdering :
6.000–7.000 DKK Ikke solgt
-
1841/675
Alfred Madsen: "Jernlåge", 1981. Sign. på bagsiden samt årstal. Olie på lærred. 65 x 95.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.400 DKK -
1841/657
Bentemarie Kjeldbæk: "Moderne dame 2", 1992. Sign. på bagsiden samt titel og årstal. Olie på lærred. 95 x 85. Uindrammet.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
1841/64
Dansk maler, 19. årh.: En skovlysning. Usigneret. Olie på papir på lærred monteret på malepap. 34 x 23,5.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1840/1237
Tre-radet snoet diamanthalskæde af talrige rå diamanter. L. 42 cm.
Vurdering :
1.200 DKK Ikke solgt
-
1840/1200
Halskæde og ring af 14 kt. guld. L. 50 cm. Str. ca. 48. Vægt i alt ca. 80,5 g. (2)
Vurdering :
12.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
1840/1111
Smaragd- og diamantring af 18 kt. tre-farvet guld prydet med smaragd omkranset af seks brillantslebne diamanter. Str. 54.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
1840/1112
Perle- og diamantvedhæng af 18 kt. hvidguld prydet med Tahiti kulturperle flankeret af talrige diamanter, i alt ca. 0.22 ct. Kæde medfølger. L. 45 cm. (2)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
1840/1107
Citrin- og diamanthalskæde af 18 kt. hvidguld prydet med dråbe facetslebet citrin på ca. 16.10 ct., otte citriner og ti diamanter. L. 40,5 cm.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
1839/1593
Kinesisk snusflaske af porcelæn dekoreret i farver og guld med figursceneri, Qianlong mærket og fra perioden. H. 6 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
1839/1282
Turmalinsmykkesæt bestående af armbånd og broche af 18 kt. guld prydet med talrige facetslebne turmaliner. L. 19,5 og 5,5 cm. (2)
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
2.700 DKK -
1839/1231
Diamantbroche af 18 kt. hvidguld i form af guldsmed prydet med talrige diamanter, perlemor og onyks. 6,5 x 6 cm.
Vurdering :
15.000 DKK Ikke solgt
-
1839/140
Dansk hjørneskab af bemalet og delvist forgyldt træ. Barokform, 20. årh. H. 180. B. 92. D. 52.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1838/1161
Art Deco diamant solitairering af 18 kt. hvidguld prydet med old-cut diamant på ca. 0.45 ct. Str. 52. Ca. 1930-40.
Vurdering :
5.000 DKK Ikke solgt
-
1838/857
Hans J. Wegner: "CH-23". Sæt på seks stole af originalt sortlakeret eg med sæde af sort papirflet. Udført Hos Carl Hansen. (6)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
13.500 DKK -
1838/811
Grete Jalk: Et par højryggede lænestole med stel af eg, ryg med vertikale tremmer. Betrukket med ternet brun/sort uld. (2)
Vurdering :
10.000 DKK Ikke solgt
-
1838/725
Sam Francis: Plakat fra Philosophie des arts collection. Litografisk plakat i farver. Bladstørrelse 84 x 56. Uindrammet.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.150 DKK -
1838/724
Thorvald Hagedorn-Olsen: Kystparti. Sign. Hagedorn-Olsen. Olie på lærred. 50 x 60.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1838/223
Dansk empire hjørneskab af mahognibejdset træ. Ca. 1820. H. 112. B. 82. D. 52.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
1837/1600
Et par franske Charles X form kandelabre af forgyldt og patineret bronze. 19. årh.s slutning. H. 53 cm. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
1837/1513
Et par franske empireform kandelabre af forgyldt bronze. 19. årh. H. 53 cm. (2)
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
1837/1341
Safir-og diamantring af 18 kt. guld og hvidguld prydet med facetslebet safir omkranset af talrige brillantslebne dimanter. Str. ca. 55.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
1837/1338
Koral- og diamantvedhæng af 14 kt. hvidguld prydet med udskåret koral i form af rose omkranset af talrige brillantslebne diamanter. L. 4,5 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.300 DKK -
1837/2056
Longines: Herrearmbåndsur af stål. Mekanisk værk med manuelt optræk. 1960'erne.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
1837/2020
Universal: Herrearmbåndsur af 14 kt guld. Ref. 412. Mekanisk værk med manuelt optræk, kaliber 262. 1948.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
1837/2019
Omega: Herrearmbåndsur af guld/stål 18kt. Model De Ville, Ref. 396 2532. Quartz værk med dato. 2002.
Vurdering :
2.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
1837/877
Louis Poulsen: Sæt på fire pendler med skærme af grå metal samt hvidt plastik. Udført hos Louis Poulsen. (4)
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
850 DKK -
1837/854
Børge Mogensen: Kvadratisk sofabord af lakeret mahogni. Udført og mærket hos Fredericia Stolefabrik. H. 54. L./B. 80.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
270 DKK -
1837/837
Johan Rohde: Cirkulær skål af sterlingsølv med hamret overflade, skråtstillet fodstykke med glat overflade. H. 5. Diam. 14,3.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
1837/65
Emanuel A. Petersen: Kajakker og et skib i en grønlandsk fjord. Sign. Emanuel A. Petersen. Olie på lærred. 106 x 140.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
1837/64
N. P. Mols: Græssende køer ved en kyst. Sign. N. P. Mols 07. Olie på lærred. 95 x 132.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
1837/63
N. A. Abildgaard, skole, ca. 1800: "Sokrates i fængsel". Usigneret. Olie på papir monteret på malepap. 39 x 50. Samtidig ramme.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
1836/1557
Kinesisk figur af træ af ældre mand, formentlig Lao Tse. 20. årh. H. 21 cm.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
750 DKK -
1836/857
Niels Roth Andersen: Fritstående skrivebord af kirsebærtræ, front med to skuffer. H. 72. L. 190. B. 90.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
1836/827
Alvar Aalto: "Savoy". To vaser af klart glas. Sign. Alvar Aalto, hhv. 3030 og 2021. H. hhv. 15,9 og 20,3. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
1836/711
Karl Bovin: Kystparti. Sign. Karl Bovin. Olie på papir monteret på masonite. 28 x 34.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
1836/714
Lauritz Hartz: Landskab, Nordstrand. Sign. L.H. Olie på lærred. 58 x 70. Står på hylde 5 i moderne.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Ikke solgt
-
1836/585
Yoshio Nakajima: Fem collager. Fire sign. Mixed media på papir. Bladstørrelser fra 60 x 40 til 32 x 37. Uindrammet. (5)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
1836/253
Stort George III spisebord af mahogni. England, 18. årh.s slutning. H. 71. L. 112/275. D. 122. (5).
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK