Auktion 1831
i Havnen
-
1831/562
Olaf Rude: Sommerlandskab, Bornholm. Sign. Olaf Rude 39. Olie på lærred. 89 x 130.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
1831/570
Alice Nordin: Kvindefigur. Sign. Alice Nordin 1923. Skulptur af grønpatineret bronze. H. 36.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
1831/564
Ingálvur av Reyni: Komposition med huse. Sign. IR. Olie på lærred. 55 x 70.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
19.000 DKK -
1831/569
Bent Sørensen: Relief, medio 1970. Usign. Aluminium. H. 33, B., 49, D. 6.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
1831/568
Hans Voigt Steffensen: "Dansende ungarer", 1980. Sign. H. Voigt Steffensen. Olie på lærred. 60 x 70.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
1831/566
Inger Hanmann: Uden titel. Sign. I. H. Emalje på metal. 50 x 50.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
1831/565
Torsten Johansson: Stor figur. Usign. Skulptur af sort- og rød bemalet jern. H. 182. B. 70. D. 33.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
1831/563
Henry Heerup: Lille fuglebad. Usign. Figur af hvid marmor. H. 24.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
1831/561
Ole Wanscher: Stort fritstående skrivebord af riopalisander, opsat på otte ben. H. 76. L. 176. B. 87.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
1831/559
Jan Grarup: "A man carrying a shark through the streets of Mogadishu". Sign. på bagsiden. Ed. 2/10. Bladstørrelse 60 x 83.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
1831/557
Art Deco bænk med stel af sortlakeret bøg. Sæde betrukket med rødt sømbeslået skind.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
1831/551
Ib Geertsen: "En roers stemning", 1950. Sign. med titel og årstal på bagsiden. Olie på lærred. 28 x 38.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
1831/553
Christine Swane: Opstilling med flasker. Sign. C. Sw 1955; sign. med årstal på bagsiden. Olie på lærred. 47 x 63.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
16.500 DKK -
1831/549
Ole Ahlberg: "Motherly Love". Sign. Ole Ahlberg 14, 3/75. Giclée tryk i farver. Bladstørrelse 61 x 50. Uindrammet.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
1831/545
Erik Bille Christiansen: "Fugleøen", 2009. Sign. på bagsiden samt titel og årstal. Olie på lærred. 131 x 163.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
1831/543
Anders Moseholm: Komposition med figurer, 1995. Sign. på bagsiden samt årstal. Mixed media på lærred. 69 x 88.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
1831/541
Michael Kvium: Komposition fra serien "Limelight Bastard". Sign. Kvium 95, 46/150. Litografi i farver. Bladstørrelse 24 x 24.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
4.800 DKK -
1831/538
Kurt Østervig: Barskab af palisander med tilspidsende ben, Front med to jalousilåger og udtræksplade. H. 110. B. 110. D. 40.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
1831/535
Jaromir Kocourek: "Great Musical Artists of the world". Sign. Jaromir Kocourek 96. Olie på lærred. 80 x 120. Uindrammet.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
1831/534
Severin Hansen Jr.: Fritstående skrivebord af riopalisander opsat på tilspidsende ben. Front med fire skuffer integreret i sarg.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
17.500 DKK -
1831/533
Erling Steen: Opstilling med kande. Sign. Steen 2001. Olie på lærred. 65 x 93.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
1831/531
Jørgen Nash: "...over Øresund", 1966. Sign. på bagsiden samt titel og årstal. Olie på plade. 100 x 70.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
1831/530
Gilbert Allen Watrous: Standerlampe af sortlakeret og frokromet stål. Justerbar i magnetisk kugleled. Udført hos Artiforte.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
1831/529
Ole Ahlberg: Komposition. Sign. Ole Ahlberg 07, 42/50. Giclée tryk i farver. Bladstørrelse 71 x 60. Uindrammet.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
1831/525
Hans Scherfig: "Afrikansk elefant". Sign. Scherfig 1971, 130/150. Litografi i farver. Lysmål 60 x 44.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
9.500 DKK -
1831/523
Harald Engman: Gadeparti fra Nyboder. Sign. Harald Engman 56. Olie på lærred. 36 x 46.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
1831/519
Illum Wikkelsø: Fritstående tre pers. sofa i svungen form med tilspidsende ben af teak. Sæde, sider samt ryg betrukket med rød uld. L. 250.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
1831/518
Tias Eckhoff: "Cypres". Bestik af sterlingsølv. Georg Jensen efter 1945. Vægt eksklusive dele med stål 2010 g. (80)
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
1831/517
Sandra Davolio: Høj, smal vase af stentøj modelleret med horisontale "lameller". Dekoreret med mat antracitgrå glasur. Usign. Unik. H. 42.
Vurdering :
12.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
1831/516
Hans J. Wegner: "AT 312". Spisebord med hollandsk udtræk, stel af massiv eg, top og plader af teak. Udført hos Andreas Tuck.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
1831/515
Georg Jensen: "Kugle". Fire dækketallerkner af sterlingsølv med hamret overflade. Diam. 28. (4)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
9.500 DKK -
1831/513
Børge Mogensen: "Tremmesofa". Fritstående to-personers sofa med stel af bøg. Betrukket med blå uld. L. 160.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
1831/512
Poul Kjærholm: "PK 20". Et par hvilestole med stel af forkromet stål, betrukket med sort skind. Udført hos Fritz Hansen, 1987. (2)
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
1831/510
Arne Jacobsen, Flemming Lassen: Sjældent sofabord af elm med konveks top, opsat på runde, tilspidsende ben med sprosser.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
1831/509
Robert Storm Petersen: "Solo og Kor". Sign. Storm P. Gouache på papir. Lysmål 31 x 24.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
46.000 DKK -
1831/507
Mogens Balle: "Høstens gæster", ca. 1968-70. Sign. MB. Olie på lærred. 46 x 55.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
14.500 DKK -
1831/190
Dragkiste af egetræ, front med fire skuffer, beslag og greb af messing. 20. årh. H. 126. B. 128. D. 60.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1831/189
Rundt bord med plade af marmor med underdel af jern. 20. årh. H. 72. Diam. 48.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
1831/188
Sekskantet ampel af slebet glas og bemalet jern, monteret til el. 20. årh.s første halvdel. H. 50. Diam. 30.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
2.700 DKK -
1831/186
Nyrokoko dragkiste af egetræ og forgyldt træ med plade af marmor. 19. årh.s slutning. H. 123. B. 132. B. 64.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
1831/185
Vitrineskab af egetræ, svunge top, front med to glasdøre med sprosser. Barok form, 19. årh.s slutning. H. 195. B. 118. D. 53.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
1831/181
Dansk nyrokoko chatol af valnøddetræ, med greb og beslag af forgyldt bronze. Ca. 1870. H. 115. B. 73. D. 60.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
1831/183
Rokoko spejl i ramme af forgyldt træ udskåret med ornementik, senere facetslebet spejlglas. Delvis 18. årh.s midte. H. 127. B. 58.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
1831/184
Dansk chatol med vitrien overdel af bemalet og forgyldt træ. Sønderjysk Louis XVI form, 20. årh. H. 208. B. 98. D. 45.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
1831/175
Italiensk piedestal af flerfarvet alabast. Ca. 1900. H. 120. B. 31. D. 31.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
1831/171
Fransk cafébord med plade af hvid marmor og stel af jern. 20. årh.s begyndelse. H. 78. Diam. 54.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
1831/170
Indisk Low Table af messingbeklædt træ. 19. årh. H. 23. B. 55. D. 55.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
1831/166
Kinesisk low table af delvist forgyldt orientalsk træ. Front med malede dekorationer. 20. årh.s begyndelse. H. 47. B. 120. D. 27.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
850 DKK -
1831/155
Vitrineskab af bemalet og forgyldt træ. Danmark, ca. 1910. H. 232. B. 134. D. 51.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
1831/160
Kinesisk skab af bemalet og udskåret træ. Rester af forgyldning. 20. årh.s første halvdel. H. 122. B. 90. D. 48.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1831/159
Dansk Louis XVI chatol af egetræ, med overdel hvori to sprossede døre. 18. årh.s slutning. H. 208. B. 127. D. 49.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
1831/154
Engelsk skrivebord af mahogni. Plade med guldtrykt skind. Regencystil, 20. årh.s begyndelse. H. 77. B. 132. D. 84.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.900 DKK -
1831/153
Fransk sofabord af palisander og mahogni. Skuffe i sargen. Beslag af bronze. Rokokoform, ca. 1920. H. 65. B. 100. D. 63.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.700 DKK -
1831/151
Vitrineskab af intarsiaindlagt egetræ. Barokstil, ca. 1920. H. 210. B. 152. D. 52.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
1831/149
Skibskiste af kamfertræ. Beslag af messing. Fremstillet til eksport. Kina, ca. 1900. H. 55. B. 102. D. 40.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
1831/143
Schweizisk almueskab af bemalet og dekoreret fyrretræ, dateret 1793. H. 152. B. 92. D. 35.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
11.500 DKK -
1831/144
Dansk flisebord af bemalet træ. Plade med 24 hollandske fajancefliser med dekoration i mangan. Louis XVI stil, 20. årh. Fliser ca. 1800. H. 72. B. 84. D. 57.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1831/141
Sæt på otte engelske stole af mahogni, heraf to armstole. Regencystil, 20. årh. (8).
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
1831/140
Dansk fremstillet spej af udskåret og forgyldt træ. Rokokostil, 20. årh.s første halvdel. H. 118. B. 54.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
1831/137
To danske Louis XVI armstole af bemalet og mørkbejdset bøgeræ. Efter model af G.E. Rosenberg (1739-1788). Ca. 1780. (2).
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
1831/136
Dansk empire spejl af mahogni. Tilhørende vægkonsol. Ca. 1820. Samlet H. 180. B. 60. D. 30. (2).
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1831/131
Empire kommode af frugttræ. Ca. 1820. H. 76. B. 87. D. 48.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.400 DKK