Auktion 1831
Ældre grafik & tegninger
-
1831/145
P. S. Krøyer: "To Skagensdrenge". Tryksign. P. S. Krøyer Skagen 92. Litografi i farver. Lysmål 27,5 x 33,5.
Vurdering :
800 DKK Hammerslag:
650 DKK -
1831/133
Jens Hansen-Aarslev: "Bacchanalia". Usigneret. Sepia på papir. Lysmål 10 x 12.
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
1831/111
William Stuhr, Gottfried I Engelmann, ubekendte malere 19.-20. årh.: Havnepartier, portræt og landskab. Delvist sign. (4)
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
110 DKK -
1831/103
Edvard Saltoft: Barneportræt. Sign. Saltoft. Litografisk tryk. Trykmål 29 x 26.
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
160 DKK -
1831/98
Ubekendt maler, 19. årh.: Dameportrætter, det ene af "Anna 1862". Usignerede. To pasteller på malepap. Ovale. Hver 58 x 45. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
1831/85
Johannes Larsen: Stenpikker. Sign. Johannes Larsen. Kat med Killinger. Tryksign. Træsnit på japanpapir. Varierende mål. (2).
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.250 DKK -
1831/89
Ubekendte malere, ca. 1900: To miniatureportrætter. Gouache på ben. Rammemål 11 x 10 og 13 x 11. Samtidige rammer af ben og perlemor. (2).
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
950 DKK -
1831/86
Jacob Petersen: Skibsportræt af den russiske brig Paulina Brandt af Arkangelsk. Sign. J. Petersen 1841. Pen og vandfarve på papir. Lysmål 45 x 62.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
1831/82
Lev Aleksandrovich Belousov, efter, 19. årh.s anden halvdel: "Marché au Foin a St Petersbourg". Tryksign. Belousov. Håndkoloreret radering. Lysmål 27,5 x 35,5.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
850 DKK -
1831/65
Johannes Larsen: Kuperet marklandskab. Sign. monogram 1901. Bly, pen og vandfarve på papir monteret på papir. Bladstørrelse 31,5 x 47,5.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
1831/62
Johannes Larsen: Tamdrup Kirke i nærheden af Horsens. Sign. monogram Octbr. 1935. Pen og vandfarve på papir. Bladstørrelse 20 x 25,5.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
1831/56
Jacob Kornerup: "Roskilde Domkirke". Sign. J. K. Vandfarve og bly på papir. Lysmål 9 x 14,5.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
850 DKK -
1831/54
Frederick E. Bodkin: En vandrende kvinde i solskin. Sign. F. E. Bodkin 95. Vandfarve på papir. Lysmål 19 x 28.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1831/37
Gerda von Kohl: Blomstrende kirsebærgrene. Sign. monogram 1916. Gouache på papir. Lysmål 58 x 87.
Vurdering :
3.000–5.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
1831/27
Carl Locher: "Sommeraften i Sundet", "Skagen storm" og mariner. Syv raderinger. Lysmål 13 x 21,5 - 29,5 x 39,5. (7)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.400 DKK -
1831/11
Peltro William Tomkins: To scenerier fra Slaget på Reden. Kobberstik. Lysmål hver 51 x 73,5. (2)
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
1831/13
Johan Thomas Lundbye: En romerinde. Usigneret. Dateret Rom 12. Nov. 1845. Vandfarve på papir. Bladstørrelse 243 x 180 mm.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
1831/1
Gerda Wegener: Erotisk sceneri. Sign. Gerda Wegener. Pen og vandfarve. Oval. 30 x 39.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK