Auktion 1831
i Havnen
Ældre møbler
1913/157
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
1903/220
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
750 DKK -
1842/10
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
1839/140
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1838/223
Dansk empire hjørneskab af mahognibejdset træ. Ca. 1820. H. 112. B. 82. D. 52.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
1836/253
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
1835/232
Schweizisk almueskab af bemalet og dekoreret træ. 19. årh.s midte. H. 146. B. 107. D. 44.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
1835/177
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
1835/176
Lille italiensk barokbord af nøddetræ. Ca. 1700. H. 76. B. 76. D. 46.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
1835/18
Dansk almue klapbord af fyrretræ. 19. årh.s første halvdel. H. 77. 54/L. 188. D. 115.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1833/218
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
2.700 DKK -
1833/216
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1833/215
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
500 DKK -
1833/214
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1833/213
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
1831/190
Dragkiste af egetræ, front med fire skuffer, beslag og greb af messing. 20. årh. H. 126. B. 128. D. 60.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1831/189
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
1831/188
Sekskantet ampel af slebet glas og bemalet jern, monteret til el. 20. årh.s første halvdel. H. 50. Diam. 30.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
2.700 DKK -
1831/186
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
1831/185
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
1831/181
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
1831/183
Rokoko spejl i ramme af forgyldt træ udskåret med ornementik, senere facetslebet spejlglas. Delvis 18. årh.s midte. H. 127. B. 58.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
1831/184
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
1831/175
Italiensk piedestal af flerfarvet alabast. Ca. 1900. H. 120. B. 31. D. 31.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
1831/171
Fransk cafébord med plade af hvid marmor og stel af jern. 20. årh.s begyndelse. H. 78. Diam. 54.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
1831/170
Indisk Low Table af messingbeklædt træ. 19. årh. H. 23. B. 55. D. 55.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
1831/166
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
850 DKK -
1831/155
Vitrineskab af bemalet og forgyldt træ. Danmark, ca. 1910. H. 232. B. 134. D. 51.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
1831/160
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1831/159
Dansk Louis XVI chatol af egetræ, med overdel hvori to sprossede døre. 18. årh.s slutning. H. 208. B. 127. D. 49.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
1831/154
Engelsk skrivebord af mahogni. Plade med guldtrykt skind. Regencystil, 20. årh.s begyndelse. H. 77. B. 132. D. 84.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.900 DKK -
1831/153
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.700 DKK -
1831/151
Vitrineskab af intarsiaindlagt egetræ. Barokstil, ca. 1920. H. 210. B. 152. D. 52.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
1831/149
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
1831/143
Schweizisk almueskab af bemalet og dekoreret fyrretræ, dateret 1793. H. 152. B. 92. D. 35.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
11.500 DKK -
1831/144
Dansk flisebord af bemalet træ. Plade med 24 hollandske fajancefliser med dekoration i mangan. Louis XVI stil, 20. årh. Fliser ca. 1800. H. 72. B. 84. D. 57.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1831/141
Sæt på otte engelske stole af mahogni, heraf to armstole. Regencystil, 20. årh. (8).
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
1831/140
Dansk fremstillet spej af udskåret og forgyldt træ. Rokokostil, 20. årh.s første halvdel. H. 118. B. 54.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
1831/137
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
1831/136
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1831/131
Empire kommode af frugttræ. Ca. 1820. H. 76. B. 87. D. 48.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.400 DKK -
1831/129
Engelsk Secretary Bookcase af mahogni. Regencyform, 20. årh. H. 205. B. 80. D. 43.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
1831/128
Et par kinesiske spejle af hardwood. 19.-20. årh.s begyndelse. H. 161. B. 37. (2)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
1831/125
Dansk Louis XVI sofa af mahognifarvet bøgetræ, buet ryg og sider, otte kannelerede ben, hvoraf seks er senere. 18. årh.s slutning. L. 185.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
1831/120
Lille italiensk Louis XVI kommode af oliventræ. 18. årh.s slutning. H. 79. B. 62. D. 39.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
1831/118
Kinesisk møblement af orientalsk træ, bestående af bord og to stole. Fra Shanxi provinsen i det nordlige Kina. 19. årh.s slutning. Bord H. 73. Diam. 88. (3)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
1831/117
16-armet lysekrone af forgyldt bronze. Ca. 1900. H. 80. Diam. 85.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
1831/116
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
1831/46
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
1831/6
Nyrokoko chaiselong af mahogni. Danmark, ca. 1860. L. 165.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
1831/2
Vurdering :
12.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK