Auktion 1831
i Havnen
Moderne kunsthåndværk
1836/827
Alvar Aalto: "Savoy". To vaser af klart glas. Sign. Alvar Aalto, hhv. 3030 og 2021. H. hhv. 15,9 og 20,3. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
1835/517
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
1831/777
Jais Nielsen: Fad af lertøj, dekoreret med polykrome glasurer samt motiv forestillende Josef og Potifars hustru. Diam. 39.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
1831/775
Jais Nielsen: En vase samt to skåle af hhv. stentøj og lertøj. Modelleret med bibelske motiver i relief. H. 3,2 - 21. (3)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.400 DKK -
1831/739
Ole Jensen: Prototype opvaskebalje af rød gummi. Unik. H. 14,5. L. 30. B. 30. Opvaskebørste med træskaft medfølger. (2)
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
280 DKK -
1831/747
Kai Nielsen: Tre figurer af keramik, dekoreret med hvid hhv. mat og blank glasur. Sign. HAK. Udført hos Kähler. H. 18 - 29,8. (3)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.650 DKK -
1831/741
Jens H. Quistgaard: Rektangulært fad af massivt stavlimet wengé. Stemplet JHQ. Udført og stemplet hos Dansk Designs Denmark. H. 5,5. B. 25. L. 65.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
1831/740
Tchai Munch: To vægrelieffer af hhv. lilla og grønt glas med elementer af polykromt glas. (2)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
1831/731
Tobias Møhl, Trine Drivsholm: "Black Net". Stor, skulpturel vase af klart og gråsort glas. Unik. H. 43.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
15.500 DKK -
1831/733
Kähler: Vase af lertøj dekoreret med uranglasur. Sign. HAK, stemplet Danmark. Udført hos Kähler. H. 35,5.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
1831/734
Kähler: Gulvvase af lertøj dekoreret med uranglasur. Sign. HAK. Udført hos Kähler. H. 49.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
1831/732
Carl Fagerlund: Bordlampe af mørkerødt glas med overfang af klart glas, støbt i firesidet form. H. 29,5./50,5.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
900 DKK -
1831/700
Ivan Weiss: Tre skåle af stentøj modelleret i firesidet, let konveks form. Dekoreret med grå og brune glasurer med blå elementer. (3)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.850 DKK -
1831/695
Arne Bang: Cirkulær skål af stentøj modelleret i bølgende form. Dekoreret med blågrå og grøn glasur. H. 8,6 - 9. Diam. 23,5.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
1831/694
Arne Bang: Cirkulær skål af stentøj, modelleret med vertikale riller. Dekoreret med blå og blågrå glasur. Sign. monogram, 122. H. 9,6. Diam. 21. - 21,7.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
1831/693
Arne Bang: To lave fade samt en cylinderformet vase af stentøj. (3)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.300 DKK -
1831/517
Sandra Davolio: Høj, smal vase af stentøj modelleret med horisontale "lameller". Dekoreret med mat antracitgrå glasur. Usign. Unik. H. 42.
Vurdering :
12.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK