Auktion 1831
Smykker
1831/1214
Diamant alliancering af 18 kt. hvidguld prydet med ni brillantslebne diamanter på i alt ca. 0.27 ct. Str. 57,5.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.850 DKK -
1831/1213
Italiensk armbånd af 18 kt. guld. L. ca. 19,5 cm. Vægt ca. 17 g.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
1831/1210
Tre-radet perlehalskæde med lås af 18 kt. guld prydet med cabochonslebet turkis omkranset af kulturperler. L. 41-46 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
1831/1211
Snoet halskæde af 14 kt. guld. L. ca. 42 cm. Vægt ca. 52 g.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
1831/1209
Lapponia: Armbånd af sterlingsølv. L. 20 cm. Vægt ca. 120 g. 1974.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
1831/1208
Art déco diamantring af 14 kt. guld og hvidguld prydet med tre old-cut og talrige rosenslebne diamanter. Str. 51,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
1831/1207
Armring af 14 kt. guld. Indvendig 6 x 5 cm. Vægt ca. 22 g. 1950'erne.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
1831/1206
Hans Jensen: Armring af 14 kt. guld. Indvendig ca. 5,8 x 5,4 cm. Vægt ca. 14,5 g.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
1831/1205
Et par manchetknapper af 14 kt. guld. Vægt i alt ca. 6,5 g. (2)
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
900 DKK -
1831/1203
Herresmykkesæt af 14 kt. guld bestående af et par manchetknapper og fire brystknapper. Vægt i alt ca. 15 g. (6)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
1831/1201
Perle- og kvartshalskæde af 18 kt. guld prydet med talrige perler og facetslebne ædelstene bl.a. ametyster, aquamarin og amazonit. L. 45 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.400 DKK -
1831/1199
Montblanc: Limited Edition 4810 "Marquise de Pompadour" fyldepen af Meissen porcelæn, lak og forgyldte detaljer. L. 13,5 cm.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
1831/1198
Safir- og diamantring af 14 kt. guld og sølv prydet med facetslebet safir omkranset af talrige rosenslebne diamanter. Str. 52. Et par ørestikker medfølger. (3)
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
1.700 DKK -
1831/1196
Perle- og diamantsmykkesæt bestående af to brocher af 18 kt. guld samt en broche og et par ørestikker af 14 kt. guld delvist prydet med diamant og perler. (5)
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
750 DKK -
1831/1195
Et par ørestikker af 18 kt. guld hver prydet med fem facetslebne safirer og talrige facetslebne klare sten. Diam. 2,8 cm. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.400 DKK -
1831/1194
Plaza: "Dimension" ring af 18 kt. guld og stål. Str. 61.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.350 DKK -
1831/1193
B. Hertz, Erik Magnussen: Smykkesæt af sølv bestående af to brocher og en halskæde med vedhæng. L. 5,6, 6 og 70 cm. (4)
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
1831/1192
Jadevedhæng af 14 kt. guld prydet med udskåret jade. Diam. ca. 5 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.800 DKK -
1831/1185
Beryl- og diamantring af 14 kt. guld og sølv prydet med smaragdslebet beryl omkranset af talrige rosenslebne diamanter. Str. 53-55.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
1831/1189
Kamébroche af 18 kt. guld prydet med udskåret kamé af skal. B. 3,5 cm. L. 4,5 cm.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
850 DKK -
1831/1191
Safirsmykkesæt af 14 kt. guld bestående af et vedhæng og et par ørestikker hver prydet med facetslebet safir. L. 2,8 og 1,5 cm. (3)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.800 DKK -
1831/1190
Ametystring af 18 kt. hvidguld prydet med oval facetslebet ametyst på ca. 18 ct. Str. 50.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.450 DKK -
1831/1187
Bent Exner: Halsring af sterlingsølv prydet med cabochonslebet rosakvarts. Diam. 13 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
1831/1183
Ole Lynggaard: Ring "Forever Love" af 14 kt. hvidguld. Str. 52. Design Charlotte Lynggaard.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.150 DKK -
1831/1186
Diamantring af 14 kt. guld og sølv prydet med talrige rosenslebne diamanter. Str. 47,5.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
1831/1179
Diamantring 18 kt. hvidguld prydet med talrige sorte og hvide brillantslebne diamanter. Str. 57.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
1831/1184
Madeira citrinvedhæng af rhodineret sølv prydet med facetslebet orange citrin på ca. 0.50 ct. L. 4,5 cm.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
750 DKK -
1831/1182
To ringe af 14 kt. guld henholdsvis prydet med to kulturperler omkranset af otte enkeltslebne diamanter og onyx kugle med en brillantslebet diamant. Str. 52(2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.950 DKK -
1831/1181
Kalcedonhalskæde i forløb prydet med talrige facetslebne lyseblå kalcedoner. Perlediam. 10-20 mm. L. 41,5 cm.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.700 DKK -
1831/1180
Bismarckhalskæde af 14 kt. guld. L. 43,5 cm. Vægt ca. 22 g.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Ikke solgt
1831/1177
Smykkesæt af 14 kt. guld og rosaguld bestående af to brocher og et par øreclips hver i form af blomster. L. 2-4,5 cm. Vægt i alt ca. 21,5 g. (4).
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Ikke solgt
1831/1176
Et par perleørestikker af 14 kt. guld hver prydet med mabé kulturperler. Diam. ca. 20 mm. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.800 DKK -
1831/1175
Turkis- og diamantring af 18 kt. guld og platin prydet med cabohconslebet turkis omkranset af talrige old-cut diamanter. Str. 53.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
1831/1171
Madeira citrin ring af 14 kt. guld prydet med facetslebet Madeira citrin. Diam. 13,5 mm. Str. 53. 1960'erne.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
1.200 DKK -
1831/1170
Opalvedhæng af 14 kt. guld prydet med opalmosaik. Ca. 4,5 x 3,0 cm. Ca. 1980.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
1831/1174
Diamantring af 14 kt. hvidguld prydet med talrige brillantslebne diamanter. Str. 49. 2013.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
1831/1173
Smykkesamling af 14 og 18 kt. guld bestående af halskæde med vedhæng, et par øreskruer og ring hver prydet med røgkvarts. Én manchetknap og armbånd medfølger 6)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.800 DKK -
1831/1163
Ole W. Jacobsen: Perle- og diamanthalskæde med vedhæng af sterlingsølv prydet med kulturperle, brillantslebet diamant og 14 kt. guld. Mål1,9 x 1,9 cm. L. 47 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
1831/1172
Ole Lynggaard: "My Friend" pingvin vedhæng af sterlingsølv prydet med vedhæng i form af fisk og luffer samt sort bomuldsnor. Incl. to ringe af hvidguld. (4)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
1831/1169
Diamant- og rubinbroche af 18 kt. guld i form af løve prydet med talrige brillantslebne diamanter, to facetslebne smaragder og en rubin. L. 4 cm.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
1831/1162
To ringe af 14 kt. guld henholdsvis prydet med rosenslebet diamant og et lille gemme på bagsiden samt cabochonslebet koral. Str. 50 og 54. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
1831/1166
Diamant- og perlesmykkesæt af 18 og 8 kt. guld bestående af ring og to vedhæng delvist prydet med diamanter og perle. Str. 61. (5)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
1831/1164
Granat-og diamantring af 18 kt. guld prydet med cushionslebet rhodolit granat omkranset af talrige brillantslebne diamanter. Str. 54.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
1831/1159
Charlotte Lynggaard: "Sweet Drops" charm af oxideret sterlingsølv prydet med poleret røgkvarts. Armbånd af brunt silke. L. 40 cm. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.200 DKK -
1831/1153
Diamantørestikker af 18 kt. guld og forgyldt hvidguld hver prydet med to old-cut diamanter. L. 20 mm. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.800 DKK -
1831/1160
Perlehalskæde prydet med talrige ferskvandskulturperler, perlemor og kvarts. L. 51 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
1831/1157
Safir- og diamantring af 18 kt. hvidguld prydet med fem dråbe- og to marquiseslebne safirer flankeret af brillantslebne diamanter. Str. 56,5. Ca. 2000.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
1831/1156
A. Halberstadt: Diamantring af 18 kt. guld og hvidguld prydet med ni brillantslebne diamanter. Str. 53.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
1831/1154
Toftegaard: Opal- og diamantvedhæng af 14 kt. guld prydet med opal og to brillantslebne diamanter. B. 3,2 cm. L. 2 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
1831/1152
Diamantørestikker af 18 kt. hvidguld hver prydet med talrige brillantslebne diamanter. L. 20 mm. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
1831/1149
Diamantvedhæng af 18 kt. hvidguld prydet med talrige prinsesse- og brillantslebne diamanter på i alt ca. 0.91 ct. L. 1,5 cm. Ca. 2007.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
2.700 DKK -
1831/1145
Per Borup: Diamantlås af 14 kt. hvidguld i form af søhest prydet med to brillantslebne diamanter som øjne. Passende Lapis lazuli halskæde medfølger. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
1831/1150
Diamant- og rubinørestikker af 9 kt. guld og sølv hver prydet med henholdsvis to og tre diamanter flankeret af ni rubiner. L. 27 mm. (2)
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
1831/1148
Uindfattet brillantslebet diamant på 0.32 ct. Farve Top Cape (K). Klarhed SI2.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
1831/1147
Rav- og perlering af 14 kt. guld prydet med cabochonslebet rav omkranset af talrige flodperler. Str. 54.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
1831/1137
Diamantbroche af 14 kt. hvidguld prydet med brillantslebne diamanter. L. 4,5 cm. Ca. 2005.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
1831/1144
Røgkvarts- og diamantring af 18 kt. rosaguld prydet med en fancy-cut røgkvarts omkranset af talrige brillantslebne diamanter, i alt ca. 0.17 ct. Str. 55,5.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
1831/1143
Perle- og diamantørestikker af 18 kt. hvidguld hver prydet med kulturperle flankeret af tre diamanter, i alt ca. 0.24 ct. Perlediam. 10 mm. (2)
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
1831/1130
Belle Epoque perle- og diamantbroche/vedhæng af guld og sølv prydet med antagelig naturlig perle og old-cut diamanter. L. ca. 3 cm. Circa 1910.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
12.500 DKK -
1831/1142
Victoriansk agatring af 18 kt. guld og sølv prydet med poleret agat. Str. 56. 1892.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
1831/1141
Diamantvedhæng af 18 kt. hvidguld i form af blomst prydet med talrige brillantslebne sorte og hvide diamanter, i alt ca. 1.06 ct. L. 4,1 cm. Ca. 2008.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
1831/1140
Diamantvedhæng af 18 kt. guld prydet med talrige diamanter, i alt ca. 0.43 ct. Kæde af 18 kt. guld medfølger. L. 3,3 og 45 cm. (2)
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK