Auktion 1831
Ældre malerier og møbler
-
1913/157
**** Dansk kunstnerskab af bemalet og dekoreret fyrretræ. Ca. 1840. H. 180. B. 124. D. 31.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
-
1908/113
Frederik Storch: Italiensk kystparti med en ung kvinde på en trappe. I horisonten Vesuv. Sign. F. Storch 1871. Olie på lærred. 27 x 32.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
1904/112
N. F. Schiøttz-Jensen: En munk ved et sydlandsk kloster. Sign. N. F. Schiøttz Jensen. Olie på lærred. 49 x 58.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.800 DKK -
1903/220
Ottearmet prismelysekrone med stel af messingblik. 19. årh.s midte. Elektrisk H. 85. Diam. 70.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
750 DKK -
1903/173
Emanuel A. Petersen: En konebåd i en grønlandsk fjord. Sign. Emanuel A. Petersen. Olie på lærred. 120 x 160.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
1851/179
Persisk Meshed tæppe, klassisk medaljon design på rød bund. 20. årh. 387 x 303.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
800 DKK -
1846/136
Ole Ring: Parti fra Kronborg. Sign. Ole Ring 1931. Olie på lærred. 42 x 32.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
1842/10
Sæt på ni engelske stole af mahogni, heraf én armstol. Nedfaldssæder. 19. årh.s begyndelse. (9)
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
1841/64
Dansk maler, 19. årh.: En skovlysning. Usigneret. Olie på papir på lærred monteret på malepap. 34 x 23,5.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1839/176
Gyngestol og skammel af formbøjet bøgetræ, ryg og skammel med fransk rørflet. Thonet stil. 20. årh.s begyndelse. (2)
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
1.350 DKK -
1839/140
Dansk hjørneskab af bemalet og delvist forgyldt træ. Barokform, 20. årh. H. 180. B. 92. D. 52.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1838/223
Dansk empire hjørneskab af mahognibejdset træ. Ca. 1820. H. 112. B. 82. D. 52.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
1837/177
Semiantik Kelim tæppe, klassisk Kuba design med gentagelses mønster i multi-colours. 20. årh. 284 x 179.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
1837/124
Børge Nyrop: Kystparti med skumtoppede bølger. Sign. B. Nyrop 1927. Olie på træ. 53 x 70.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.450 DKK -
1837/65
Emanuel A. Petersen: Kajakker og et skib i en grønlandsk fjord. Sign. Emanuel A. Petersen. Olie på lærred. 106 x 140.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
1837/64
N. P. Mols: Græssende køer ved en kyst. Sign. N. P. Mols 07. Olie på lærred. 95 x 132.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
1837/63
N. A. Abildgaard, skole, ca. 1800: "Sokrates i fængsel". Usigneret. Olie på papir monteret på malepap. 39 x 50. Samtidig ramme.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
1836/253
Stort George III spisebord af mahogni. England, 18. årh.s slutning. H. 71. L. 112/275. D. 122. (5).
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
1836/124
Vilhelm Petersen: "Parti fra Kysten mellem Humlebæk og Espergærde". Betegnet på bagsiden "Malet af Vilhelm Petersen". Olie på papir monteret på træ. 18,3 x 31,8
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
1835/232
Schweizisk almueskab af bemalet og dekoreret træ. 19. årh.s midte. H. 146. B. 107. D. 44.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
1835/212
Empire kommode af mahogni, prydet med listeindlægninger, front med tre skuffer. Ca 1810. H. 79. B. 73. D. 46.
Vurdering :
2.500 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
1835/211
Fritstående kinesisk reol af hardwood med forskudte hylder. 20. årh. H. 118. L. 88. B. 33.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
-
1835/177
****Dansk kunstnermøbel, ca. 1840: Sortmalet bord dekoreret med figur og ornamentik. Sarg med skuffe. H. 77. B. 63. D. 49.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
1835/176
Lille italiensk barokbord af nøddetræ. Ca. 1700. H. 76. B. 76. D. 46.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
1835/19
Emanuel A. Petersen: Parti fra Grønland med en hundeslæde i aftensol. Sign. Emanuel A. Petersen. Olie på lærred. 70 x 100.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
1835/18
Dansk almue klapbord af fyrretræ. 19. årh.s første halvdel. H. 77. 54/L. 188. D. 115.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1835/16
Nyrococo skrivebord af mahogni, i sargen fem skuffer. Overdel med skuffer og to låger. 19. årh. H. 153. B. 114. D. 74.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
1834/197
Hereke silketæppe, klassisk design med inskription, ornamentik, blomster og bladværk på lys bund. 20. årh. 165 x 101.
Vurdering :
8.000 DKK Ikke solgt
-
1834/113
I. L. Jensen, skole, 19. årh.: Opstilling med hybenrose og lyserøde roser på en stenkarm. Usigneret. Olie på mahogni. 27,5 x 36,5.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1834/46
Tysk rokoko standur i kasse af valnøddetræ og forgyldt træ. 18. årh.s slutning. Senere værk og skive. H. 227.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
1834/4
Bogskab af mahogni med beslag af forgyldt metal, front med tre glaslåger. Empireform ca. 1900. H. 221. B. 187. D. 53.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
1833/218
Japansk tansu af bemalet fyrretræ. Beslag og greb af jern. Meiji perioden, 19. årh.s slutning. H. 58. B. 89. D. 40.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
2.700 DKK -
1833/216
Engelsk One Pillar Table af mahogni. Regencystil, 20. årh. H. 75. L. 100/188. D. 98.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1833/215
Lille sofabord af valnøddetræ. Plade med guldtrykt skind. Rokokoform, ca. 1940. H. 57. B. 76. D. 44.
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
500 DKK -
1833/214
Lille fladlåget dansk barok kiste af jernbeslået egetræ. 18. årh. H. 49. L. 88. D. 47.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1833/213
Engelsk skrivebord af mahogni. Plade med guldtrykt grønt skind. Regencystil, 20. årh. H. 75. B. 155/205. D. 108.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
1833/77
Nathanaël Lemaitre: Parti fra Genevesøen. Sign. N. Lemaitre. Olie på lærred. 65 x 100.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
1831/190
Dragkiste af egetræ, front med fire skuffer, beslag og greb af messing. 20. årh. H. 126. B. 128. D. 60.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1831/189
Rundt bord med plade af marmor med underdel af jern. 20. årh. H. 72. Diam. 48.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
1831/188
Sekskantet ampel af slebet glas og bemalet jern, monteret til el. 20. årh.s første halvdel. H. 50. Diam. 30.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
2.700 DKK -
1831/186
Nyrokoko dragkiste af egetræ og forgyldt træ med plade af marmor. 19. årh.s slutning. H. 123. B. 132. B. 64.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
1831/185
Vitrineskab af egetræ, svunge top, front med to glasdøre med sprosser. Barok form, 19. årh.s slutning. H. 195. B. 118. D. 53.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
1831/181
Dansk nyrokoko chatol af valnøddetræ, med greb og beslag af forgyldt bronze. Ca. 1870. H. 115. B. 73. D. 60.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
1831/183
Rokoko spejl i ramme af forgyldt træ udskåret med ornementik, senere facetslebet spejlglas. Delvis 18. årh.s midte. H. 127. B. 58.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
1831/184
Dansk chatol med vitrien overdel af bemalet og forgyldt træ. Sønderjysk Louis XVI form, 20. årh. H. 208. B. 98. D. 45.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
1831/182
Herman Jensen: Portræt af en mand hat og grønt slips. Sign. Herman Jensen. Olie på lærred. 53 x 45,5.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1831/178
Semiantik Isfahan tæppe med kurkuld, klassisk design med slyngede grene, blomster og bladværk på lys bund. Persien. Ca. 1960. 236 x 160.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
1831/161
Canape af forgyldt og udskåret træ, ryg og sider med flet. Rococoform. 20. årh.s begyndelse. L. 112.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.900 DKK -
1831/177
Täbriz "paladstæppe", rigt prydet med portaler, slyngede grene, ornamentik, blomster og bladværk på rød bund. Persien. 20. årh. 481 x 303.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1831/176
Engelsk vitrine af mahogni indlagt med intarsia, front med glaslåger og skuffer. 20. årh.s begyndelse. H. 170. B. 92. D. 39.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
1831/175
Italiensk piedestal af flerfarvet alabast. Ca. 1900. H. 120. B. 31. D. 31.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
1831/173
E. Rasmussen Eilersen: Dansk efterårslandskab. Sign. E.R. Eilersen. Olie på lærred. 42 x 61.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
1831/171
Fransk cafébord med plade af hvid marmor og stel af jern. 20. årh.s begyndelse. H. 78. Diam. 54.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
1831/170
Indisk Low Table af messingbeklædt træ. 19. årh. H. 23. B. 55. D. 55.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
1831/166
Kinesisk low table af delvist forgyldt orientalsk træ. Front med malede dekorationer. 20. årh.s begyndelse. H. 47. B. 120. D. 27.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
850 DKK -
1831/163
Ubekendt maler, 20. årh.: Marine med sejlbåde ved en havneindsejling. Sign. Olie på lærred. 60 x 80.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
550 DKK -
1831/162
Italiensk lysekrone af udskåret og bemalet træ med fem svungne lysarme. 20. årh. H. 55. Diam. 54.
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
260 DKK -
1831/155
Vitrineskab af bemalet og forgyldt træ. Danmark, ca. 1910. H. 232. B. 134. D. 51.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
1831/160
Kinesisk skab af bemalet og udskåret træ. Rester af forgyldning. 20. årh.s første halvdel. H. 122. B. 90. D. 48.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1831/159
Dansk Louis XVI chatol af egetræ, med overdel hvori to sprossede døre. 18. årh.s slutning. H. 208. B. 127. D. 49.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
1831/156
Anatolsk Kelim tæppe, klassisk design med gentagelsesmønster på lys blå bund. 20. årh. 215 x 136.
Vurdering :
2.500 DKK Hammerslag:
1.800 DKK