Auktion 1831
Ældre malerier og møbler
-
1831/159
Dansk Louis XVI chatol af egetræ, med overdel hvori to sprossede døre. 18. årh.s slutning. H. 208. B. 127. D. 49.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
1831/156
Anatolsk Kelim tæppe, klassisk design med gentagelsesmønster på lys blå bund. 20. årh. 215 x 136.
Vurdering :
2.500 DKK Hammerslag:
1.800 DKK -
1831/154
Engelsk skrivebord af mahogni. Plade med guldtrykt skind. Regencystil, 20. årh.s begyndelse. H. 77. B. 132. D. 84.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.900 DKK -
1831/153
Fransk sofabord af palisander og mahogni. Skuffe i sargen. Beslag af bronze. Rokokoform, ca. 1920. H. 65. B. 100. D. 63.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.700 DKK -
1831/151
Vitrineskab af intarsiaindlagt egetræ. Barokstil, ca. 1920. H. 210. B. 152. D. 52.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
1831/149
Skibskiste af kamfertræ. Beslag af messing. Fremstillet til eksport. Kina, ca. 1900. H. 55. B. 102. D. 40.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
1831/143
Schweizisk almueskab af bemalet og dekoreret fyrretræ, dateret 1793. H. 152. B. 92. D. 35.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
11.500 DKK -
1831/148
Pauline Thomsen: "Storketag". Sign. P.T. 93. Olie på lærred. 64,5 x 68,5.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
1831/147
Empire spejl i ramme af mahogni, øverste spejlglas med bemalet dekoration. 19. årh.s begyndelse. H. 158. B. 61.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
800 DKK -
1831/145
P. S. Krøyer: "To Skagensdrenge". Tryksign. P. S. Krøyer Skagen 92. Litografi i farver. Lysmål 27,5 x 33,5.
Vurdering :
800 DKK Hammerslag:
650 DKK -
1831/144
Dansk flisebord af bemalet træ. Plade med 24 hollandske fajancefliser med dekoration i mangan. Louis XVI stil, 20. årh. Fliser ca. 1800. H. 72. B. 84. D. 57.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1831/142
Ubekendt maler, 19. årh.: Opstilling med farverige blomster. Usigneret. Olie på lærred. 64,5 x 78.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
1831/141
Sæt på otte engelske stole af mahogni, heraf to armstole. Regencystil, 20. årh. (8).
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
1831/140
Dansk fremstillet spej af udskåret og forgyldt træ. Rokokostil, 20. årh.s første halvdel. H. 118. B. 54.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
1831/139
Pakistansk løber, klassisk design med gentagelsesmønster på grøn bund. 20. årh. 266 x 78.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.800 DKK -
1831/137
To danske Louis XVI armstole af bemalet og mørkbejdset bøgeræ. Efter model af G.E. Rosenberg (1739-1788). Ca. 1780. (2).
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
1831/136
Dansk empire spejl af mahogni. Tilhørende vægkonsol. Ca. 1820. Samlet H. 180. B. 60. D. 30. (2).
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1831/135
Ubekendt maler, 19. årh.: Bjerglandskab med en bondekone på vejen. Sign. Bachmann. Olie på lærred. 53 x 90.
Vurdering :
2.500 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
1831/134
John I. McClymont: En bondekone driver køerne hjem ved solnedgang. Sign. McClymont 1900. Olie på plade. 36 x 25.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
650 DKK -
1831/119
Et sæt på fire senempire armstole af mahogni, svungne armlæn, tilspidsede ben med kanneleringer. 19. årh. (4)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.750 DKK -
1831/133
Jens Hansen-Aarslev: "Bacchanalia". Usigneret. Sepia på papir. Lysmål 10 x 12.
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
1831/131
Empire kommode af frugttræ. Ca. 1820. H. 76. B. 87. D. 48.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.400 DKK -
1831/123
Marie Luplau: Herreportræt. Sign. monogram ML, 75. Sign. monogram ML, 75. Olie på lærred. 32 x 28,5.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
1831/132
George III chatol af mahogni med vitrineoverdel, front med skriveklap og skuffer. England. Ca. 1800. H. 226. B. 114. D. 52.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
1831/129
Engelsk Secretary Bookcase af mahogni. Regencyform, 20. årh. H. 205. B. 80. D. 43.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
1831/128
Et par kinesiske spejle af hardwood. 19.-20. årh.s begyndelse. H. 161. B. 37. (2)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
1831/127
Orientalsk og kurdisk Kelim tæppe, klassisk horisontal mønstre samt tyrkisk Van Kelim tæppe. 20. årh. 155 x 89, 155 x 106 og 202 x 161. (3)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
1831/126
Kirman tæppe, klassisk design med slyngede grene, blomster og bladværk på blå bund. Persien. 20. årh. 213 x 152.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
1831/125
Dansk Louis XVI sofa af mahognifarvet bøgetræ, buet ryg og sider, otte kannelerede ben, hvoraf seks er senere. 18. årh.s slutning. L. 185.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
-
1831/87
Engelsk maler, 19. årh.: Portræt af en lille pige. Usigneret. Olie på træ. 51 x 40.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
1831/120
Lille italiensk Louis XVI kommode af oliventræ. 18. årh.s slutning. H. 79. B. 62. D. 39.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
1831/118
Kinesisk møblement af orientalsk træ, bestående af bord og to stole. Fra Shanxi provinsen i det nordlige Kina. 19. årh.s slutning. Bord H. 73. Diam. 88. (3)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
1831/117
16-armet lysekrone af forgyldt bronze. Ca. 1900. H. 80. Diam. 85.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
1831/116
Svensk prismekrone med stel af forgyldt bronze, behængt med prismer. Monteret til el. Gustaviansk form, 19. årh. H. 101. Diam. 80.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
1831/114
Sign. Nain tæppe med silke, klassisk medaljon design med slyngede grene, ornamentik, blomster og bladværk på lys bund. Persien. 20. årh. 236 x 147.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
1831/108
Christian Blache: Optrukne fiskekuttere på stranden i Hirtshals. Sign. Chr. Blache, Hirtshals, 1918. Olie på malepap. 31 x 40.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
1831/113
Julius Paulsen: Aftenlys i haven. Sign. J. P. Olie på lærred. 46 x 55.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
1831/112
Et par nyrococo armstole af sortbejdset træ, prydet med skæringer, forben med messinghjul. 19. årh. (2)
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
250 DKK -
1831/111
William Stuhr, Gottfried I Engelmann, ubekendte malere 19.-20. årh.: Havnepartier, portræt og landskab. Delvist sign. (4)
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
110 DKK -
1831/110
Kristian Zahrtmann: "Kvindeligt hoved med mørkt Haar". Sign. monogram 1880. Olie på lærred. 16 x 14,5.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
1831/109
Ubekendt kunstner: Flodparti fra alperne. Usigneret. Olie på lærred. 74 x 100.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1831/107
Dansk maler, 19. årh.: Vinterlandskab fra Falster med skøjteløbere på søen. Sign. B. 1879. Olie på lærred. 36 x 45,5.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.400 DKK -
1831/106
Semiantik Kirman tæppe, klassisk niche design med ornamentik, fugle, slyngede grene, blomster og bladværk på lys bund. Persien. Ca. 1960. 215 x 138.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1831/105
To Sirjan tæpper, klassisk design med ornamentik, kantede medaljoner. Persien. 20. årh. 219 x 160 og 233 x 162. (2)
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
1831/104
Søjle af komposit støbt med figurer, ornamentik og drueranker. 20.-21. årh. H. 76.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
850 DKK -
1831/103
Edvard Saltoft: Barneportræt. Sign. Saltoft. Litografisk tryk. Trykmål 29 x 26.
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
160 DKK -
1831/102
C. G. Kratzenstein Stub, tilskrevet: Portræt af Andreas Dobert Kalleberg. Usigneret. Olie på lærred i oval. 47 x 37,5.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
1831/101
Louis Jensen: Sommerlandskab med solskin ved en andedam. Sign. Louis Jensen, 1893. Olie på lærred. 40 x 48.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
1831/100
Valdemar Magaard: Almueinteriør med en kone ved en dragkiste. Sign. V. Magaard 1916. Olie på lærred. 46 x 53.
Vurdering :
1.000–2.000 DKK Hammerslag:
900 DKK -
1831/99
Julius Jersild: Interiør fra Skt. Bendts Kirke i Ringsted. Sign. Jul. Jersild. Olie på lærred. 49 x 66.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
750 DKK -
1831/98
Ubekendt maler, 19. årh.: Dameportrætter, det ene af "Anna 1862". Usignerede. To pasteller på malepap. Ovale. Hver 58 x 45. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
1831/97
Ubekendt maler, 19./20. årh.: Fem motiver efter pompeiianske vægmalerier. Usigneret. Olie på lærred og olie på papir monteret på malepap. 36 x 122.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
1831/92
Sophus Jürgensen: En ældre herre med skæg. Sign. S. Jürgensen, Antwerp Maj 1901. Olie på lærred monteret på malepap. 47 x 34.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.300 DKK -
1831/95
Elena Petrova: Opstilling med blomster og frugt på et bord. Sign. E. Petrova (med kyrilliske bogstaver). Olie på lærred. 80 x 100.
Vurdering :
10.000 DKK Ikke solgt
-
1831/85
Johannes Larsen: Stenpikker. Sign. Johannes Larsen. Kat med Killinger. Tryksign. Træsnit på japanpapir. Varierende mål. (2).
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.250 DKK -
1831/94
I. E. C. Rasmussen: Rovfugl flyver over en grønlandsk fjord. Sign. I. E. C. R. 1870. Olie på papir monteret på lærred. 23 x 36.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
1831/93
Engelsk maler, 19. årh.: Sejlskibe for anker i en sydeuropæisk havn. Sign. C. Thornely 81. Olie på lærred. 21 x 41.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
-
1831/91
Bertha Wegmann: Kvindelig nøgenmodel med ørering. Sign. B. W. Olie på lærred monteret på træ. 53 x 41. Uindrammet.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
1831/84
Dansk maler, 19. årh.: Jesus i farisæerens hus. Usigneret. Olie på lærred. 25 x 28.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
1831/90
Johannes Grenness: Kystparti fra Løkken med Rubjerg Knude i det fjerne. Sign. J. Grenness 30. Olie på lærred. 46 x 57,5.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
1831/89
Ubekendte malere, ca. 1900: To miniatureportrætter. Gouache på ben. Rammemål 11 x 10 og 13 x 11. Samtidige rammer af ben og perlemor. (2).
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
950 DKK -
1831/86
Jacob Petersen: Skibsportræt af den russiske brig Paulina Brandt af Arkangelsk. Sign. J. Petersen 1841. Pen og vandfarve på papir. Lysmål 45 x 62.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK