Auktion 1831
Ældre møbler
Ældre malerier og møbler
-
1913/157
**** Dansk kunstnerskab af bemalet og dekoreret fyrretræ. Ca. 1840. H. 180. B. 124. D. 31.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
-
1903/220
Ottearmet prismelysekrone med stel af messingblik. 19. årh.s midte. Elektrisk H. 85. Diam. 70.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
750 DKK -
1842/10
Sæt på ni engelske stole af mahogni, heraf én armstol. Nedfaldssæder. 19. årh.s begyndelse. (9)
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
1839/176
Gyngestol og skammel af formbøjet bøgetræ, ryg og skammel med fransk rørflet. Thonet stil. 20. årh.s begyndelse. (2)
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
1.350 DKK -
1839/140
Dansk hjørneskab af bemalet og delvist forgyldt træ. Barokform, 20. årh. H. 180. B. 92. D. 52.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1838/223
Dansk empire hjørneskab af mahognibejdset træ. Ca. 1820. H. 112. B. 82. D. 52.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
1836/253
Stort George III spisebord af mahogni. England, 18. årh.s slutning. H. 71. L. 112/275. D. 122. (5).
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
1835/232
Schweizisk almueskab af bemalet og dekoreret træ. 19. årh.s midte. H. 146. B. 107. D. 44.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
1835/212
Empire kommode af mahogni, prydet med listeindlægninger, front med tre skuffer. Ca 1810. H. 79. B. 73. D. 46.
Vurdering :
2.500 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
1835/211
Fritstående kinesisk reol af hardwood med forskudte hylder. 20. årh. H. 118. L. 88. B. 33.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
-
1835/177
****Dansk kunstnermøbel, ca. 1840: Sortmalet bord dekoreret med figur og ornamentik. Sarg med skuffe. H. 77. B. 63. D. 49.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
1835/176
Lille italiensk barokbord af nøddetræ. Ca. 1700. H. 76. B. 76. D. 46.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
1835/18
Dansk almue klapbord af fyrretræ. 19. årh.s første halvdel. H. 77. 54/L. 188. D. 115.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1835/16
Nyrococo skrivebord af mahogni, i sargen fem skuffer. Overdel med skuffer og to låger. 19. årh. H. 153. B. 114. D. 74.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
1834/4
Bogskab af mahogni med beslag af forgyldt metal, front med tre glaslåger. Empireform ca. 1900. H. 221. B. 187. D. 53.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
1833/218
Japansk tansu af bemalet fyrretræ. Beslag og greb af jern. Meiji perioden, 19. årh.s slutning. H. 58. B. 89. D. 40.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
2.700 DKK -
1833/216
Engelsk One Pillar Table af mahogni. Regencystil, 20. årh. H. 75. L. 100/188. D. 98.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1833/215
Lille sofabord af valnøddetræ. Plade med guldtrykt skind. Rokokoform, ca. 1940. H. 57. B. 76. D. 44.
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
500 DKK -
1833/214
Lille fladlåget dansk barok kiste af jernbeslået egetræ. 18. årh. H. 49. L. 88. D. 47.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1833/213
Engelsk skrivebord af mahogni. Plade med guldtrykt grønt skind. Regencystil, 20. årh. H. 75. B. 155/205. D. 108.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
1831/190
Dragkiste af egetræ, front med fire skuffer, beslag og greb af messing. 20. årh. H. 126. B. 128. D. 60.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1831/189
Rundt bord med plade af marmor med underdel af jern. 20. årh. H. 72. Diam. 48.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
1831/188
Sekskantet ampel af slebet glas og bemalet jern, monteret til el. 20. årh.s første halvdel. H. 50. Diam. 30.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
2.700 DKK -
1831/186
Nyrokoko dragkiste af egetræ og forgyldt træ med plade af marmor. 19. årh.s slutning. H. 123. B. 132. B. 64.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
1831/185
Vitrineskab af egetræ, svunge top, front med to glasdøre med sprosser. Barok form, 19. årh.s slutning. H. 195. B. 118. D. 53.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
1831/181
Dansk nyrokoko chatol af valnøddetræ, med greb og beslag af forgyldt bronze. Ca. 1870. H. 115. B. 73. D. 60.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
1831/183
Rokoko spejl i ramme af forgyldt træ udskåret med ornementik, senere facetslebet spejlglas. Delvis 18. årh.s midte. H. 127. B. 58.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
1831/184
Dansk chatol med vitrien overdel af bemalet og forgyldt træ. Sønderjysk Louis XVI form, 20. årh. H. 208. B. 98. D. 45.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
1831/161
Canape af forgyldt og udskåret træ, ryg og sider med flet. Rococoform. 20. årh.s begyndelse. L. 112.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.900 DKK -
1831/176
Engelsk vitrine af mahogni indlagt med intarsia, front med glaslåger og skuffer. 20. årh.s begyndelse. H. 170. B. 92. D. 39.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
1831/175
Italiensk piedestal af flerfarvet alabast. Ca. 1900. H. 120. B. 31. D. 31.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
1831/171
Fransk cafébord med plade af hvid marmor og stel af jern. 20. årh.s begyndelse. H. 78. Diam. 54.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
1831/170
Indisk Low Table af messingbeklædt træ. 19. årh. H. 23. B. 55. D. 55.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
1831/166
Kinesisk low table af delvist forgyldt orientalsk træ. Front med malede dekorationer. 20. årh.s begyndelse. H. 47. B. 120. D. 27.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
850 DKK -
1831/162
Italiensk lysekrone af udskåret og bemalet træ med fem svungne lysarme. 20. årh. H. 55. Diam. 54.
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
260 DKK -
1831/155
Vitrineskab af bemalet og forgyldt træ. Danmark, ca. 1910. H. 232. B. 134. D. 51.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
1831/160
Kinesisk skab af bemalet og udskåret træ. Rester af forgyldning. 20. årh.s første halvdel. H. 122. B. 90. D. 48.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1831/159
Dansk Louis XVI chatol af egetræ, med overdel hvori to sprossede døre. 18. årh.s slutning. H. 208. B. 127. D. 49.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
1831/154
Engelsk skrivebord af mahogni. Plade med guldtrykt skind. Regencystil, 20. årh.s begyndelse. H. 77. B. 132. D. 84.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.900 DKK -
1831/153
Fransk sofabord af palisander og mahogni. Skuffe i sargen. Beslag af bronze. Rokokoform, ca. 1920. H. 65. B. 100. D. 63.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.700 DKK -
1831/151
Vitrineskab af intarsiaindlagt egetræ. Barokstil, ca. 1920. H. 210. B. 152. D. 52.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
1831/149
Skibskiste af kamfertræ. Beslag af messing. Fremstillet til eksport. Kina, ca. 1900. H. 55. B. 102. D. 40.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
1831/143
Schweizisk almueskab af bemalet og dekoreret fyrretræ, dateret 1793. H. 152. B. 92. D. 35.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
11.500 DKK -
1831/147
Empire spejl i ramme af mahogni, øverste spejlglas med bemalet dekoration. 19. årh.s begyndelse. H. 158. B. 61.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
800 DKK -
1831/144
Dansk flisebord af bemalet træ. Plade med 24 hollandske fajancefliser med dekoration i mangan. Louis XVI stil, 20. årh. Fliser ca. 1800. H. 72. B. 84. D. 57.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1831/141
Sæt på otte engelske stole af mahogni, heraf to armstole. Regencystil, 20. årh. (8).
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
1831/140
Dansk fremstillet spej af udskåret og forgyldt træ. Rokokostil, 20. årh.s første halvdel. H. 118. B. 54.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
1831/137
To danske Louis XVI armstole af bemalet og mørkbejdset bøgeræ. Efter model af G.E. Rosenberg (1739-1788). Ca. 1780. (2).
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
1831/136
Dansk empire spejl af mahogni. Tilhørende vægkonsol. Ca. 1820. Samlet H. 180. B. 60. D. 30. (2).
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1831/119
Et sæt på fire senempire armstole af mahogni, svungne armlæn, tilspidsede ben med kanneleringer. 19. årh. (4)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.750 DKK -
1831/131
Empire kommode af frugttræ. Ca. 1820. H. 76. B. 87. D. 48.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.400 DKK -
1831/132
George III chatol af mahogni med vitrineoverdel, front med skriveklap og skuffer. England. Ca. 1800. H. 226. B. 114. D. 52.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
1831/129
Engelsk Secretary Bookcase af mahogni. Regencyform, 20. årh. H. 205. B. 80. D. 43.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
1831/128
Et par kinesiske spejle af hardwood. 19.-20. årh.s begyndelse. H. 161. B. 37. (2)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
1831/125
Dansk Louis XVI sofa af mahognifarvet bøgetræ, buet ryg og sider, otte kannelerede ben, hvoraf seks er senere. 18. årh.s slutning. L. 185.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
-
1831/120
Lille italiensk Louis XVI kommode af oliventræ. 18. årh.s slutning. H. 79. B. 62. D. 39.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
1831/118
Kinesisk møblement af orientalsk træ, bestående af bord og to stole. Fra Shanxi provinsen i det nordlige Kina. 19. årh.s slutning. Bord H. 73. Diam. 88. (3)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
1831/117
16-armet lysekrone af forgyldt bronze. Ca. 1900. H. 80. Diam. 85.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
1831/116
Svensk prismekrone med stel af forgyldt bronze, behængt med prismer. Monteret til el. Gustaviansk form, 19. årh. H. 101. Diam. 80.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
1831/112
Et par nyrococo armstole af sortbejdset træ, prydet med skæringer, forben med messinghjul. 19. årh. (2)
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
250 DKK -
1831/104
Søjle af komposit støbt med figurer, ornamentik og drueranker. 20.-21. årh. H. 76.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
850 DKK