Auktion 1831
Ældre malerier
Ældre malerier og møbler
1831/58
Wladislaw T. Chmielinski: Folkeliv på en plads i Krakow. Sign. W. Chmielinski. Olie på lærred. 35 x 55.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
1831/55
Peter Tom-Petersen: Parti fra Faaborg ved Vesterport. Sign. Tom Petersen 1913. Olie på lærred monteret på lærred. 49 x 46,5.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
1831/53
Antonio Allegri da Correggio, efter, 19. årh.: "Tilbedelse af Barnet". Usigneret. Betegnet på etiket på blændrammen. Olie på lærred. 83 x 68,5.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
1831/52
Peter Holm: En sommerdag ved stranden. Sign. P. H. Olie på lærred. 27 x 45.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.700 DKK -
1831/49
Anna Peters: Haveredskaber og grene ved en mur. Sign. Peters. Olie på lærred. 100 x 70.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
1831/45
Konstantin Egorovich Makovsky, efter, 20. årh.s slutning: "Bryllupsforberedelser". Betegnet verso V. Larina. Olie på lærred. 71 x 101.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
1831/43
Leopold Günther-Schwerin: Udsigt over Schwerin. Sign. L. Günther. Olie på lærred monteret på malepap. 47,5 x 35.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
1831/39
N. F. Schiøttz-Jensen: Sommeraften ved Lønstrup. Sign. N. F. Schiøttz-Jensen, Lønstrup 1909. Olie på lærred. 38 x 49,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
1831/7
Janus la Cour: Parti fra Alperne. Sign. J. la Cour. Olie på lærred monteret på plade. 25 x 34.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
1831/31
Vilhelm Arnesen: "Antwerpen Havn, en skyet dag". Sign. Vilh. Arnesen, 1890. Olie på lærred. 45,5 x 73,5.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
1831/29
Gyula Siska: "Fertility". Sign. monogram samt betegnet og dateret på bagsiden 2018. Olie på træ. 60 x 50.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
1831/17
Harald Moltke: Den grønlandske inuit Maisainguark fra Thule bærende på et spyd. Sign. monogram 07. Olie på lærred. 40,5 x 28.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
16.500 DKK -
1831/21
Paul Fischer: Aftenparti fra Lægeforeningens Boliger, København. Sign. monogram. Olie på papir monteret på malepap. 10,5 x 15,5.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
1831/19
Hamiliton Macallum: Fiskere på standen med dagens fangst. Sign. H. Macullum. Olie på lærred. 30 x 22.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
1831/15
Ubekendt maler, 18.årh.: Portræt af en fornem dame. Usigneret. Olie på lærred. Oval. 61 x 50,5.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
1831/9
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
1831/5
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
14.500 DKK -
1831/3
Vurdering :
12.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK