Auktion 1831
Moderne kunst og design
-
2017/560
Jens Birkemose: "The rain in Brassil". Sign. monogram. Olie på krydsfinér. 150 x 100.
Vurdering :
10.000 DKK Ikke solgt
-
1933/664
Harald Sonesson: "Det er tanken som tæller". Syv original illustrationer på to ark. Bladstørrelse 22 x 56,5 og 21,5 x 56,5. (2)
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
800 DKK -
1923/756
Sven Dalsgaard: "Evighedens port, foran graven". Usigneret. Skulptur af gips på plade af sortlakeret træ. H. 39. L. 42. B. 20.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
1916/735
Karl Larsen: Kystparti. Sign. Karl Larsen. Olie på plade. 54 x 73.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
-
1911/710
Robert Jacobsen: Abstraktion. Sign. Rob. Jacobsen. Vandfarve og gouache på papir. Lysmål 64 x 49.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
1904/863
Inger Hanmann: Tre små relieffer. Usign. Emalje på metal. H. 20. B. 34. H. 24. B. 13. Diam. 25. (3)
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
1.300 DKK -
1850/860
Skandinavisk design: Vendbart fladvævet tæppe af uld, gentagelsesmønster i gule og grønne nuancer. 231 x 150.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
2.900 DKK -
1849/841
Dansk snedkermester: Spise-/arbejdsbord af teak og bøg, oval plade med endeklapper. H. 74. L. 136/210. B. 88.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
1845/761
Johan Rohde: Cirkulær opsats af sterlingsølv med hamret overflade. Gennembrudt fodstykke med blade og kugler. H. 12,7 - 13. Diam. 15,5.
Vurdering :
8.000 DKK Ikke solgt
-
1844/843
Jo Hammerborg: "Nova". Et par pendler med skærme af børstet aluminium. Udført hos Fog & Mørup. H. 18. Diam. 41. (2)
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
800 DKK -
1843/567
Inger Hanmann: Uden titel. Usign. Emalje på metal. 37 x 70.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
1842/532
Dansk møbeldesign: Skænk af palisander. Front med skydelåger og skuffer. Udført hos Skovby møbler. H. 81. B. 220. D. 47.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
1841/675
Alfred Madsen: "Jernlåge", 1981. Sign. på bagsiden samt årstal. Olie på lærred. 65 x 95.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.400 DKK -
1841/657
Bentemarie Kjeldbæk: "Moderne dame 2", 1992. Sign. på bagsiden samt titel og årstal. Olie på lærred. 95 x 85. Uindrammet.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
1840/991
Svend Saabye: Grønt landskab med personer i samtale. Sign. Saabye. Olie på lærred. 53 x 67.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1839/985
Hans J. Wegner: "Kinastolen". Et par armstole af ask. Sæde udspændt med flettet papirgarn. Udført hos PP Møbler. (2)
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
1839/733
Ubekendt snedkermester: Et sæt på otte "ladder back" stole af mahogni, sæder med patineret brunt skind. 1930'erne. (8)
Vurdering :
5.000 DKK Ikke solgt
-
1839/552
Gunleif Grube: "Rødt begær". Sign. Gunleif, 2001. Olie på lærred. 125 x 110.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
17.000 DKK -
1838/1010
Severin Hansen Jr., m.fl.: Sidebord af mahogni. Udført hos Haslev Møbelsnedkeri. Samt entrébord af teak. (2)
Vurdering :
1.500 DKK Ikke solgt
-
1838/1009
Svend Saabye: Landskab med huse. Sign. Saabye. Olie på lærred. 63 x 92.
Vurdering :
1.000 DKK Ikke solgt
-
1838/857
Hans J. Wegner: "CH-23". Sæt på seks stole af originalt sortlakeret eg med sæde af sort papirflet. Udført Hos Carl Hansen. (6)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
13.500 DKK -
1838/811
Grete Jalk: Et par højryggede lænestole med stel af eg, ryg med vertikale tremmer. Betrukket med ternet brun/sort uld. (2)
Vurdering :
10.000 DKK Ikke solgt
-
1838/725
Sam Francis: Plakat fra Philosophie des arts collection. Litografisk plakat i farver. Bladstørrelse 84 x 56. Uindrammet.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.150 DKK -
1838/724
Thorvald Hagedorn-Olsen: Kystparti. Sign. Hagedorn-Olsen. Olie på lærred. 50 x 60.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1838/510
Maurice Estève: "Bouinotte". Sign. Estève, 90/120. Litografi i farver. Lysmål 60,5 x 46,5.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Ikke solgt
-
1837/877
Louis Poulsen: Sæt på fire pendler med skærme af grå metal samt hvidt plastik. Udført hos Louis Poulsen. (4)
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
850 DKK -
1837/854
Børge Mogensen: Kvadratisk sofabord af lakeret mahogni. Udført og mærket hos Fredericia Stolefabrik. H. 54. L./B. 80.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
270 DKK -
1837/841
Alf Johannesson: Tre-personers sofa med stel af teak, betrukket med grønt uld. Udført for Illums Bolighus ca. 1960. L. 181.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
1837/837
Johan Rohde: Cirkulær skål af sterlingsølv med hamret overflade, skråtstillet fodstykke med glat overflade. H. 5. Diam. 14,3.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
1836/857
Niels Roth Andersen: Fritstående skrivebord af kirsebærtræ, front med to skuffer. H. 72. L. 190. B. 90.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
1836/827
Alvar Aalto: "Savoy". To vaser af klart glas. Sign. Alvar Aalto, hhv. 3030 og 2021. H. hhv. 15,9 og 20,3. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
1836/802
Corneille: Figurkomposition med kvinder og fugl. Sign. Corneille 89, HC 4/10. Litografi i farver. Bladstørrelse 115 x 82.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
1836/711
Karl Bovin: Kystparti. Sign. Karl Bovin. Olie på papir monteret på masonite. 28 x 34.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
1836/714
Lauritz Hartz: Landskab, Nordstrand. Sign. L.H. Olie på lærred. 58 x 70. Står på hylde 5 i moderne.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Ikke solgt
-
1836/585
Yoshio Nakajima: Fem collager. Fire sign. Mixed media på papir. Bladstørrelser fra 60 x 40 til 32 x 37. Uindrammet. (5)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
1835/820
Hans J. Wegner: "CH 33". Sæt på fire stole af bejdset eg. Sæde betrukket med sort skind. (4)
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
1835/809
Rolf Hesland: "Scala". LP-/tidsskriftsholder af palisander monteret på hjul. Udført for Bruksbo. 1960'erne. H. 44. L. 35. B. 35.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.200 DKK -
1835/762
Robert Haussmann, tilskrevet: Loftslampe af aluminium og hvidt plast. Antageligt udført hos Swiss Lamp International. H. 42. L. 75.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.300 DKK -
1835/727
Ditte Heath, Adrian Heath: Lænestol med justérbar ryg og skammel med stel af lamineret ask. Betrukket med brunt skind. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.350 DKK -
1835/669
Knud Kyhn: "Vandrefalk jager ænder". Sign. monogram 48. Olie på lærred. 91 x 112.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
1835/603
Salvador Dali: Komposition fra serien "Japanese Fairy Tales", 1974. Sign. Dali, 151/175. Radering i farver. Lysmål 65 x 49.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
1835/614
Marc Chagall: Komposition. Usign. Litografisk tryk i farver. Lysmål 35 x 26.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1835/612
Edvard Eriksen: Den lille havfrue. Sign. Edvard Eriksen, sculp. RA, Copenhagen samt stemplet Ib Rathje. Figur af bronze. H. 24.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
1835/613
Louise Sparre: Brosten. Sign. Louise Sparre 2006. Laserprint og plast. 14 x 14 x 14.
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
260 DKK -
1835/601
Ejler Bille: Udstillingsplakat fra Den Frie Udstilling. Sign. Ejler Bille, 16/140. Litografi i farver. Lysmål 62 x 43.
Vurdering :
1.500 DKK Ikke solgt
-
1835/578
Hanne Varming: Komposition. Usign. Væghængt relief af gips. Diam. 31,5.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
1835/547
Jens Sørensen: "Revolution", ca. 1925. Sign. Jens Sørensen. Olie på lærred. 110 x 138.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
1835/535
Asger Jorn: "Odradek" og "Sourire d'Antibes" (Rencontre). Sign. Jorn 1953. Klichetryk. Lysmål 13 x 20,5 og 19 x 15. (2)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
13.500 DKK -
1835/539
Jonas Hvid Søndergaard: "Boarding". Sign. på bagsiden. Akryl på lærred. 205 x 200. Uindrammet.
Vurdering :
15.000 DKK Ikke solgt
-
1835/531
Robert Jacobsen: Krucifiks. Usign; 1930'erne. Træmodel på lille base. Eks. base: H. 73,5, B.3 8, D.14.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Ikke solgt
-
1835/517
Erik Magnussen, Bing & Grøndahls Porcelænsfabrik: Bordlampe af porcelæn med monteringer af sølv. Udført hos Bing & Grøndahl og Erik Magnussen.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
1834/919
Ubekendt design: Rund stol, med stel af sort lakeret metal. Sæde og ryg af udspændt, sort kanvas, hæftet med hvid plastsnørre.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
250 DKK -
1834/901
Dansk design: Standerlampe med trepasfod og justérbar perforeret skærm af sortlakeret metal. 1950-60erne. H. 126.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
1834/873
Svend Saabye: Landskab med marker. Sign. Saabye. Olie på lærred. 55 x 70.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
1834/858
Ubekendt design: Loftlampe af forkromet metal med otte skærme af klart blomsterformet glas. H. 75. Diam. 30.
Vurdering :
1.500 DKK Ikke solgt
-
1834/842
Karin Hammar, m.fl.: Vase og lysestage samt skål af glas. Stockholms Glasbruk, Strömbergshyttan, m.fl. H. 6,7-29. (3)
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
1834/838
Hans-Agne Jakobsson: Et par lysekroner af messing. Seks arme monteret med skærme af klart glas. (2)
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
1834/816
Kjeld Appel: Komposition med figur. Sign. KA. Akryl på lærred. 115 x 35.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
500 DKK -
1834/815
Dansk møbeldesign: Konveks bord af teak med hollandsk udtræk, ben med beslag af messing. H. 74. L. 142,5/255,5. B. 92.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1834/755
Erik A. Frandsen: Komposition. Sign. Erik A. Frandsen. Mixed media på papir monteret på lærred. 100 x 70.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
1834/741
Asger Jorn: Uden titel. Sign. Jorn 70, 58/75. Litografi i farver. Lysmål 50 x 31.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK