Auktion 1831
Varia
1831/1557
Kavalerur af 14 kt. guld. Skive sign. Türler, Zürich. Vægt ca. 52 gr. diam. 4,5.
Vurdering :
2.500 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
1831/1546
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
1831/1560
Vurdering :
800 DKK Hammerslag:
480 DKK -
1831/1559
Samling af seks diverse stager af malm. 18.-19. årh. H. 11-15. (6)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
1831/1558
Fritz Kochendörfer: Ørn. Figur af marmor. Plakette på sokkel betegnet Kochendörfer, München. H. 46.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
1831/1555
Et par svenske Barok stager af messing, drevet og graveret med frugter og ornamentik. 18. årh. H. 21,5. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
1831/1554
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
1831/1553
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
1831/1552
Fransk kaminur af forgyldt bronze med plaketter af porcelæn i Sevre maner, skive af hvid emalje. Louis XVI form, 19. årh.s slutning.. H. 30. B. 37. D. 15.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
1831/1551
Kaffeservice af sølv bestående af kaffekande, sukkerskål og flødekande med håndtag af træ. Mærket HCW, Københavns bymærke, 1936. Vægt 1065 gr. H. 8-22 cm. (3)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
1831/1550
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
1831/1549
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
1831/1548
"Rita" bestik af sølv. Horsens Sølvvarefabrik. Vægt ekskl. dele med stål 1551 gr. (68)
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
1831/1547
To figurer af porcelæn. Isbjørn og gravhund. Royal Copenhagen og Bing & Grøndahl. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
1831/1542
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.400 DKK -
1831/1545
Barok dåbsfad af messing. Antagelig tyskland 18. årh. Diam. 57 cm.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
1831/1544
20 hollandske fliser, dekorerede i underglasur blå. Sent 17. årh. (20)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
1831/1543
Aluminia vase af fajance. 899/607. H. 33 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
1831/1541
Et sæt på 12 champagne fløjter af glas med slibninger, stilk med knap, på rund fod. Frankrig, 20. årh. H. 17 cm. (12)
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
4.800 DKK -
1831/1539
Jacques Francois Joseph Saly, efter: Barnehoved. Gips, 20. årh. H. 46 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
1831/1537
Kinesisk broderi i ramme, sen Qing. Lysmål 44 x 39 cm.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
1831/1536
Potageske af lethamret sølv samt skål drevet med akantusløv. Vægt 494 gr. (2)
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
850 DKK -
1831/1535
Nyrokoko stage af forgyldt bronze, 19. årh.s slutning. Senere monteret til lampe. H. inkl. montering 52 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1831/1534
Bronze kopi af romersk fad, fundet i Hoby, Lolland. Vægt 6569 gr. Diam. 33 cm B. 43 cm.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
1831/1533
Emile Gallé: Art Nouveau vase af klart og orange, matteret og orange glas med to hanke. H. 30,5.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
14.500 DKK -
1831/1522
Skrin af sølv med lås, opsat på fire løvefødder. Uidentificeret mesterstempel FR, 19. årh. H. 13.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
1831/1532
En samling "Fortune trees" af rav, monteret på træ og sten. H. 7,5-28 cm. (15)
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
800 DKK -
1831/1531
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1831/1530
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
1831/1528
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
1831/1527
Parasol af silke og sorte kniplinger, monteret med håndtag af ben og sølv, prydet med stene. Antagelig Rusland. Ca. 1900. L. 66. Diam. 52.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
1831/1525
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
750 DKK -
1831/1524
Russisk kunstner, 20. årh.s begyndelse: Russisk skrin med Osman cigaretter. L. 25. Proveniens; Storfyrstinde Anastasia Mikhailovna af Rusland (1860-1922).
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
1831/1518
Et par kaminbukke af bronze, støbt med putti, rocailler og kæmninger. Rococoform. 19. årh. H. 38. (2)
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
1831/1523
Mathias Hendrik Kilpeläinen: Russisk sennepsske af sølv. 19. årh.s slutning. L. 12,5. Proveniens; Storfyrstinde Anastasia Mikhailovna af Rusland (1860-1922).
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
1.700 DKK -
1831/1521
Et par håndlavede grønlandske skåle af fyrretræ med indlægninger af ben. 20. årh. H. 5,5, Diam. 21,5 og 24. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1831/1520
Grønlandsk vandspand af flydetræ med figurer af ben i form af figurer og dyr, indrettet med drikketud. 20. årh. H. 20. Diam. 18.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
1831/1503
Polyphon spillemaskine i kasse af nøddetræ. 19. årh. Medfølgende 25 plader i senere opbevaringskasse. H. 90 cm. B. 69 cm. D. 37 cm. Plade diam. 50 cm.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
17.000 DKK -
1831/1517
"Musselmalet" service af porcelæn, dekoreret i underglasur blå. Royal Copenhagen. (147)
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
1831/1516
Skønvirke kaffeservice af sølv bestående af kaffekande, sukker- og flødesæt samt sukkertang. 1908-1918. (4)
Vurdering :
2.500 DKK Hammerslag:
1.800 DKK -
1831/1515
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
1831/1513
Peter Fallentin Rosing m.fl.: 14 figurer af udskåret kaskelottand, rensdyrben og narhvalstand. H. 8-12 cm. (14)
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
34.000 DKK -
1831/1512
Herrelommeur af 18 kt. guld, støvkapsel af metal. Værk med nøgleoptræk. 19. årh. Vægt ca. 75 gr. Diam. 4,7.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
1831/1510
"Blå Blomst Kantet og Flettet". Dele af middags- og kaffeservice af porcelæn, bestående af 92 dele. (92)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
1831/1508
Et sæt på seks tallerkener af porcelæn, dekorerede i farver og guld med portrætter. Sèvres. 19. årh. Diam. 24. (6)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
1831/1506
Engelsk kaffekande af sterlingsølv, rigt drevet med rocailler, blomster og bladværk. Mester Benjamin Gignac, London 1764.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
1831/1507
Italiensk alterkalk og patene af forgyldt sølv, prydet med ametyster. 1991-1992. Med kasse mærket Fratelli Tavani. Vægt ialt 972 gr. H. 19 cm. Diam. 17 cm. (2)
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
1831/1505
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
1831/1500
"Rosenborg". Bestik af sterlingsølv, bestående af 56 dele. Udført hos A. Michelsen. Vægt ekskl. dele med stål ca. 1915 gr. (56)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Ikke solgt