Auktion 1831
Varia
1831/1627
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
360 DKK -
1831/1626
Ostindisk fiskefad med rist af porcelæn, dekoreret i underglasur blå med blomster og frugt. 18.-19. årh. L. 42. B. 36.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.300 DKK -
1831/1625
Dørhåndtag af messing. 18. årh. L. 17,5.
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
500 DKK -
1831/1619
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
1831/1624
"Mælkespand" af porcelæn, modelleret med vædderhoveder. Sèvres stil. 19. årh.s slutning. H. 21,5/26. Diam. 25.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
1831/1623
Tre dele sølv bestående af empire kande samt to kandisskåle. 19. årh. H. 13-20,5. (3)
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
1831/1622
Et par franske saltkar af sølv. 18. årh.s slutning. Vægt ca. 152 gr. H. 6. Diam. 7,3. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.300 DKK -
1831/1620
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.250 DKK -
1831/1621
Fransk kompotske af sølv. Uidentificeret mester. 19. årh. Graveret med alliancevåben og grevekrone. L. 21,5.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
850 DKK -
1831/1618
8 finske dolke i skeder. (8)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.800 DKK -
1831/1617
Dansk såkaldt "sort" dolk for marinen omkring 1870 i skede. (1)
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
1.850 DKK -
1831/1616
"Eva Montgomery" skibsmodel af bemalt træ og rigning samt mindre skib i montre. Montre H. 46 cm. D. 24 cm. B. 75 cm.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
1831/1615
Rococo kaffeservice af tin, bestående af to kaffekander, bonbonnière og bakke. Stemplet. Strasbourg. 18. årh. H. 7-17,5. (4)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
1831/1614
Empire bidet af porcelæn, dekoreret i farver og guld med strøblomster. Nast à Paris. 19. årh. L. 27.
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
380 DKK -
1831/1613
"Rota" skibsmodel af bemalt træ og rigning i montre. Montre H. 45 cm. D. 27 cm. B. 67 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
1831/1607
Diorama med fuldriggeren "Veile", mindre sejlskib og fyrtårn. 45 x 74 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.250 DKK -
1831/1612
"Lotus". Bestik af sølv. Udført hos Horsens Sølvvarefabrik samt W. & S. Sørensen. (20)
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
1831/1611
Fransk Napoleon III kammerstage af sølv med lyseslukker, graveret med grevekrone. 19. årh. Vægt ca. 166 gr. H. 7,5.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.800 DKK -
1831/1610
Lille skibsmodel af bemalt træ og rigning i montre. Montre H. 30 cm. D. 16 cm. B. 38 cm.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
1831/1601
Halvskibsmodel af dampskib "Tyr" med dansk flag i diorama. 27 × 52 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
1831/1609
Jean-Baptiste Lemoyne, efter: Voltaire. Buste af patineret bronze, på stand af rødbroget marmor. H. 25.
Vurdering :
2.500 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
1831/1608
Hvid damaskdug med 12 tilhørende mundservietter, broderet med kronet monogram. 20. årh.s begyndelse. Dug L. ca. 340. (13)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
1831/1606
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1831/1605
Buddai af patineret bronze, siddene på trone støbt med drager jagtende den brændende perle. 20. årh. H. 40.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
1831/1604
Halvskibsmodel af dampskib "Jomsborg" med dansk flag i diorama. 37 × 53 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
1831/1602
"Fiskemesteren" Niels Laurits Nielsen, 1877-1946: Tre grønlandske relieffer af udskåret og bemalt træ med dagliglivscener. L. 26-65 cm. (3)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
1831/1600
En samling flintredskaber. (21)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1831/1599
Engelsk herrelommeur af 18 kt. guld. Værk sign. Joseph Johnson, London. 19. årh. Vægt ca. 68 gr. Diam. 4,5.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
1831/1592
Halvskibsmodel af dampskib "Christine" med dansk flag i diorama. 37 x 78 cm.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
1831/1598
Halvskibsmodel af dampskib "J.C.Jacobsen" med dansk flag i diorama. 33 x 64 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
1831/1595
Halvskibsmodel af hjuldamperen "Kureren" med dansk flag i diorama. 37 x 88 cm.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
1831/1594
"Gammelriflet" bestik af sølv. Primært P. Hertz, København 19. årh.s midte. Vægt 2758 gr. (59)
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
1831/1593
Samling skeer og potageske af sølv med violinformede skafter. København 18. årh. Vægt 942 gr. L. 20,5 og 36,5 cm. (16)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.800 DKK -
1831/1590
En samling diverse sølv. Danmark 20. årh. Vægt ekskl. dele med træ 1177 gr. H. 4-19 cm. L. bakke 25 cm. (11)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
1831/1585
Bestik af sølv. V. Christésen, København 1880'erne. Vægt 1008 gr. L. 18,4 og 17,2 cm. (23)
Vurdering :
2.500–3.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
1831/1589
Halvskibsmodel af fuldriggeren "Alexander" med engelsk flag i diorama. 52 × 82 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
1831/1588
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
1831/1587
Bertel Thorvaldsen: Tre figurer af bisquit. Royal Copenhagen m.fl. H. 27-33 cm. (3)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.900 DKK -
1831/1586
Halvskibsmodel af dampskib "Odin" med dansk flag i diorama. 29 × 55 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
1831/1584
Bestik af hammerslået sølv. Vægt ekskl. dele med stål 2711 gr. (111+10)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
1831/1583
Axel Dragsted: Skibsmodel af tin signeret Axel Dragsted i montre. Montre H. 41 cm. D. 26 cm. B. 42 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.200 DKK -
1831/1582
En samling diverse sølv, bestående af bl.a. Poul Frigast fiskeserveringsbestik og Einar Dragsted forskærersæt. (10)
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
1831/1580
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
1831/1579
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
360 DKK -
1831/1578
DSB stationsklokke af patineret bronze, stemplet "62". 20. årh.s midte. H. 23. Diam. 30.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
500 DKK -
1831/1562
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
1831/1573
Et par barokform stager af sølv. Hugo Grün & Co, København 1941. Udfyldt. H. 17 cm. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
1831/1577
Karaffel af klart glas med prop, graveret med navnetræk Knud Jørgensen anno 1777. Antageligt Norge. H. 28.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
1831/1576
"Lavinen", "Gribben" og "Niels Greve". Tre navneskilte af egetræ med bogstaver af bronze. L. 58,5-74. (3)
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
480 DKK -
1831/1575
Et sæt på seks dækketallerkener af sølv. Cohr, Danmark 1939. Vægt 3124 gr. Diam. 28 cm. (6)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
1831/1574
Glasbakke samt dækketallerken af sølv. Vægt 694 gr. Diam. 11,5 og 28 cm. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.450 DKK -
1831/1571
Cirkulært fad, mælkekande og saucekande af sølv. Grann & Laglye, Cohr, m.fl. Vægt 1058 gr. Diam. 30 cm. H. 12 og 19 cm. (3)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
1831/1570
Dansk svingkedel af sølv på stand med brænder. Mester Samuel Prahl, København 1847. Vægt 2553 gr. H. 31 cm.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
1831/1569
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
1831/1568
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
1831/1567
Fransk bordlampe af porcelæn og montering af bronze. 19. årh.s slutning. H. inkl. montering 65 cm.
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
1831/1565
Et par små nyrokoko kandelabre af forgyldt bronze, hver med to svungne lysarme. 19. årh. H. 18,5 cm. (2)
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
600 DKK -
1831/1561
Kinesisk vase af porcelæn, dekoreret i farver på koralrød grund. Mærket Jiaqing, men 20. årh. H. 22.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
1831/1564
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
1831/1563
Et sæt på seks dækketallerkener af sølv. Danmark 1951. Vægt 2985 gr. Diam. 28 cm. (6)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
1831/1557
Kavalerur af 14 kt. guld. Skive sign. Türler, Zürich. Vægt ca. 52 gr. diam. 4,5.
Vurdering :
2.500 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
1831/1546
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK