Auktion 1831
i Aarhus
Varia
1845/1704
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
250 DKK -
1838/1668
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.200 DKK -
1838/1647
Smørkrukke af sølv med indsats af blåt glas. Mester P. Hertz, 1884. H. 15,5.
Vurdering :
8.000 DKK Ikke solgt
1837/1651
Vurdering :
1.500 DKK Ikke solgt
1835/1667
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1835/1656
Vurdering :
8.000 DKK Ikke solgt
1835/1652
Vurdering :
1.500 DKK Ikke solgt
1835/1651
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
250 DKK -
1835/1517
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
1834/1694
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
260 DKK -
1834/1687
Vurdering :
2.500 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
1834/1685
Vurdering :
800 DKK Hammerslag:
240 DKK -
1834/1682
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
1.150 DKK -
1834/1645
Vurdering :
2.500 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
1831/1668
Fem proptrækkere af tin og jern. Ca. 1900. L. 10-12,5. (5)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.200 DKK -
1831/1666
"Stjerne Riflet Jul". Middagsservice af benporcelæn, Kgl. P., dekoreret med sløjfer og granguirlande i transferprint og guld. (15)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
1831/1665
Et par lysestager af delvis forgyldt og patineret bronze, rigt støbt med løvehoveder og ornamentik. Ca. 1900. H. 29. (2)
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
500 DKK -
1831/1664
Et par prydvaser af patineret og bronzeret metal, støbt med masker og ornamentik. Ca. 1900. H. 49,5. (2)
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
250 DKK -
1831/1663
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
850 DKK -
1831/1662
Krucifiks af udskåret træ, stående på base af sortlakeret træ og skildpadde. 19. årh. H. 73.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.200 DKK -
1831/1661
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
1831/1657
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
1831/1655
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
850 DKK -
1831/1654
Vurdering :
2.500 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
1831/1648
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
550 DKK -
1831/1642
Grønlandsk perlebroderi billede. Ca. 1975. Rammemål 104 x 84.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
1831/1653
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
1831/1652
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
1831/1651
Barok målebæger? af malm med støttefod, indvendig fortinnet. 18. årh. H. 5,5. L. 22.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
750 DKK -
1831/1650
Et par samt enkelt dørhåndtag af messing støbt med fabeldyr. 18. årh. (3)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1831/1649
Louis XVI dørlås af jern med håndtag af messing, to nøgler medfølger. Ca. 1780. H. 13. B. 20.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
1831/1640
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
270 DKK -
1831/1647
Seks dækketallerkener af sølv. Udført hos K. C. Herman samt Cohr m.fl. 1920-30'erne. Diam. 24,5-25. (6)
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
1831/1646
Et par barokform stager af messingmalm, balusterformet stamme opsat på sekskantet fodstykke. 19.-20. årh. H. 26. (2)
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Ikke solgt
1831/1645
Dobbeltkapslet herrelommeur med støvkapsel af 14 kt. guld. 20. årh.s begyndelse. Vægt ca. 90 gr. Diam. 4,8.
Vurdering :
8.000 DKK Ikke solgt
1831/1644
Fragment af plakette af porcelæn, dekoreret i farver med ruin og kystlandskab. 18.-19. årh. Ramme 21 x 22.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
750 DKK -
1831/1643
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
1831/1641
Dørhåndtag af bronze. Ca. 1780. L. 17,5.
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
500 DKK -
1831/1639
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
270 DKK -
1831/1630
To par dørhåndtag i form af hånd med pind. Ca. 1800. L. 14,5 og 11. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
1831/1629
Baccarat m.fl.: "Medici" vase og isspand af slebet krystalglas. 20. årh. H. 19 og 14. (2)
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
800 DKK -
1831/1628
"Perlestellet". Fad af porcelæn, dekoreret i farver og guld med blomster. Kgl. P. Unummereret. Diam. 30.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
1831/1627
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
360 DKK -
1831/1626
Ostindisk fiskefad med rist af porcelæn, dekoreret i underglasur blå med blomster og frugt. 18.-19. årh. L. 42. B. 36.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.300 DKK -
1831/1625
Dørhåndtag af messing. 18. årh. L. 17,5.
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
500 DKK -
1831/1624
"Mælkespand" af porcelæn, modelleret med vædderhoveder. Sèvres stil. 19. årh.s slutning. H. 21,5/26. Diam. 25.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
1831/1623
Tre dele sølv bestående af empire kande samt to kandisskåle. 19. årh. H. 13-20,5. (3)
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
1831/1622
Et par franske saltkar af sølv. 18. årh.s slutning. Vægt ca. 152 gr. H. 6. Diam. 7,3. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.300 DKK -
1831/1620
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.250 DKK -
1831/1621
Fransk kompotske af sølv. Uidentificeret mester. 19. årh. Graveret med alliancevåben og grevekrone. L. 21,5.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
850 DKK -
1831/1615
Rococo kaffeservice af tin, bestående af to kaffekander, bonbonnière og bakke. Stemplet. Strasbourg. 18. årh. H. 7-17,5. (4)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
1831/1614
Empire bidet af porcelæn, dekoreret i farver og guld med strøblomster. Nast à Paris. 19. årh. L. 27.
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
380 DKK -
1831/1612
"Lotus". Bestik af sølv. Udført hos Horsens Sølvvarefabrik samt W. & S. Sørensen. (20)
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
1831/1611
Fransk Napoleon III kammerstage af sølv med lyseslukker, graveret med grevekrone. 19. årh. Vægt ca. 166 gr. H. 7,5.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.800 DKK -
1831/1609
Jean-Baptiste Lemoyne, efter: Voltaire. Buste af patineret bronze, på stand af rødbroget marmor. H. 25.
Vurdering :
2.500 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
1831/1608
Hvid damaskdug med 12 tilhørende mundservietter, broderet med kronet monogram. 20. årh.s begyndelse. Dug L. ca. 340. (13)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
1831/1606
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1831/1605
Buddai af patineret bronze, siddene på trone støbt med drager jagtende den brændende perle. 20. årh. H. 40.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
1831/1599
Engelsk herrelommeur af 18 kt. guld. Værk sign. Joseph Johnson, London. 19. årh. Vægt ca. 68 gr. Diam. 4,5.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
1831/1580
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
1831/1579
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
360 DKK