Auktion 1831
i Aarhus
Sølv
Varia
1838/1647
Smørkrukke af sølv med indsats af blåt glas. Mester P. Hertz, 1884. H. 15,5.
Vurdering :
8.000 DKK Ikke solgt
1834/1687
Vurdering :
2.500 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
1831/1647
Seks dækketallerkener af sølv. Udført hos K. C. Herman samt Cohr m.fl. 1920-30'erne. Diam. 24,5-25. (6)
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
1831/1623
Tre dele sølv bestående af empire kande samt to kandisskåle. 19. årh. H. 13-20,5. (3)
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
1831/1622
Et par franske saltkar af sølv. 18. årh.s slutning. Vægt ca. 152 gr. H. 6. Diam. 7,3. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.300 DKK -
1831/1620
Fransk opsats af delvis forgyldt sølv. Mester Alfred Rousseau. 19. årh.s sidste halvdel. Vægt ca. 350 gr. H. 5,5. Diam. 23,5.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.250 DKK -
1831/1621
Fransk kompotske af sølv. Uidentificeret mester. 19. årh. Graveret med alliancevåben og grevekrone. L. 21,5.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
850 DKK -
1831/1612
"Lotus". Bestik af sølv. Udført hos Horsens Sølvvarefabrik samt W. & S. Sørensen. (20)
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
1831/1611
Fransk Napoleon III kammerstage af sølv med lyseslukker, graveret med grevekrone. 19. årh. Vægt ca. 166 gr. H. 7,5.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.800 DKK -
1831/1522
Skrin af sølv med lås, opsat på fire løvefødder. Uidentificeret mesterstempel FR, 19. årh. H. 13.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
1831/1516
Skønvirke kaffeservice af sølv bestående af kaffekande, sukker- og flødesæt samt sukkertang. 1908-1918. (4)
Vurdering :
2.500 DKK Hammerslag:
1.800 DKK -
1831/1506
Engelsk kaffekande af sterlingsølv, rigt drevet med rocailler, blomster og bladværk. Mester Benjamin Gignac, London 1764.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
1831/1500
"Rosenborg". Bestik af sterlingsølv, bestående af 56 dele. Udført hos A. Michelsen. Vægt ekskl. dele med stål ca. 1915 gr. (56)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Ikke solgt