Auktion 1831
i Havnen
Ældre malerier og møbler
1842/10
Sæt på ni engelske stole af mahogni, heraf én armstol. Nedfaldssæder. 19. årh.s begyndelse. (9)
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
1836/253
Stort George III spisebord af mahogni. England, 18. årh.s slutning. H. 71. L. 112/275. D. 122. (5).
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
1834/113
I. L. Jensen, skole, 19. årh.: Opstilling med hybenrose og lyserøde roser på en stenkarm. Usigneret. Olie på mahogni. 27,5 x 36,5.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1834/46
Tysk rokoko standur i kasse af valnøddetræ og forgyldt træ. 18. årh.s slutning. Senere værk og skive. H. 227.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK