Asian 876
Varia
1811/1662
Kinesisk penselbæger af bambus. Sen Qing ca. 1900. H. 18 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
1808/1528
Kinesisk tripod røgelsekar af stentøj med blågrøn glasur. Ming 1368-1644. H. 21 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
1805/1593
Kinesisk spænde af hvidt Peking glas. Qing 18. årh. Senere base af træ. 6 x 5 cm.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
550 DKK -
1805/1592
Kinesisk plakette af porcelæn. Republik. Lysmål 23 x 14,5 cm. Indrammet (35 x 27 cm).
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
1805/1519
Relieffragment af sandsten udskåret med Vishnu. Ca. 12.-13- årh. Monteret på base. 19 x 15 cm.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
1751/1664
Kinesisk Qingbai skål, Song 1127-1279. Diam. 18,5 cm.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
1751/1646
Kinesisk røgelseskar med låg af porcelæn, dekoreret i underglasur blå. Ming 1368-1644. H. 16 cm L. 16,5 cm.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
1751/1599
Kashan stjerneformet kakkel af brændt ler med dekoration i guld på blå grun, lajvardina. Iran. 13. årh.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
1751/1598
Gandhara relief af skifersten med bueskyttere til hest samt søjle i niche. 2.-5. årh. e. Kr. L. 34 cm. H. 20 cm. D. 8 cm.
Vurdering :
8.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
1751/1521
Kinesisk æske af hardwood, låg isat porcelænsplakette. Republik. H. 7,5 cm L. 19,5 cm B. 13,5 cm.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
4.800 DKK -
1751/1511
Iransk stjerneformet kakkel af brændt ler med bort i underglasur blå og person med turban i lustre. Kashan 13. årh. 12 x 12 cm. I ramme af træ 14 x 14 cm.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK