Moderne kunst
Moderne malerier /
Nutidskunst
Malerier, skulpturer og foto
906/497
Julio Gonzalez: "Pris rouges". Sign. J. G. 1936, titel på bagsiden. Akvarel, tusch og farvekridt på papir. Bladstørrelse 19 x 15.
Vurdering :
60.000–75.000 DKK Hammerslag:
50.000 DKK -
899/1224
Walasse Ting: To kvinder med blomster. Sign. med kunstnerens røde stempel samt Walasse Ting, NY, 83 på bagsiden. Akryl og akvarel på papir monteret på lærred.
Vurdering :
250.000–300.000 DKK Ikke solgt
899/1218
Walasse Ting: Tre kvinder med blomster, 1981. Sign. med kunstnerens røde stempel. Akryl og akvarel på papir monteret på lærred. 182 x 98.
Vurdering :
899/1178
Walasse Ting: "Chinese Poem", Summer, New York City 1962. Sign. med kunstnerens røde stempel. Tusch og fedtfarve på papir. 181 x 123. Uindrammet.
Vurdering :
100.000–150.000 DKK Hammerslag:
100.000 DKK -
2031/760
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
893/712
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. Mogens Andersen 71 samt sign. på bagsiden MA 16/3/71. Olie på lærred. 130 x 195.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
75.000 DKK -
893/711
Rolf Hanson: "Thiou", 1986. Sign.og dateret med titel på bagsiden. Olie på masonit. 156 x 122.
Vurdering :
200.000–250.000 DKK Ikke solgt
893/710
Victor Manuel Garcia Valdez: Landsby med figurer ved flod. Sign. Victor Manuel. Olie på plade. 47 x 34.
Vurdering :
60.000–75.000 DKK Hammerslag:
100.000 DKK -
893/705
Walasse Ting: Kvinde med grønt skærf. Sign. med kunstnerens røde stempel. Akryl på papir monteret på lærred. 16 x 21.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
50.000 DKK -
893/700
Kurt Trampedach: Gående figur. Sign. KT. Olie og mixed media på serigrafi monteret på lærred. 160 x 120.
Vurdering :
100.000–125.000 DKK Hammerslag:
100.000 DKK -
893/699
Kurt Trampedach: Kvindeportræt. Sign. Trampedach 83. Olie på lærred med serigrafi i bunden. 171 x 118.
Vurdering :
150.000–200.000 DKK Hammerslag:
160.000 DKK -
893/696
Wilhelm Freddie: "Portræt". Sign. Freddie -32; sign. på bagsiden Freddie med titel og årstal. Olie på lærred. 68 x 68
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
130.000 DKK -
893/695
Wilhelm Freddie: "Mata Hari". Sign. Freddie - 33. Olie og collage på lærred. 77 x 64.
Vurdering :
300.000 DKK -
893/694
Thorvaldur Skulason: Uden titel. Sign. Þ. Skúlason 52. Olie på lærred. 91 x 96.
Vurdering :
80.000–100.000 DKK Hammerslag:
110.000 DKK -
893/693
Bragi Ásgeirsson: "Kvöld á Piazza di Spagna í Róm". Sign. Bragi 54. Olie på lærred. 50 x 116.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
893/692
Kurt Trampedach: "New York". Sign. Trampedach 1984. Olie og mixed media relief på kraftigt papir monteret på lærred. 62 x 48.
Vurdering :
60.000–70.000 DKK Hammerslag:
65.000 DKK -
893/691
Kurt Trampedach: "Sara". Sign. Trampedach 1998, Larrun Pays Basque. Olie og mixed media på papir monteret på lærred. 65 x 50.
Vurdering :
60.000–80.000 DKK Hammerslag:
75.000 DKK -
893/644
Morten Schelde: "The Giant (Mokkukalfe)”, 2017. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 150 x 120. Uindrammet.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
893/635
Gun Gordillo: Uden titel. Usign. Træplade beklædt med oxideret zink og neonrør. 115 x 40.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
893/626
Poul Anker Bech: "Golfdrømme i vinternat", 1994. Sign. Bech; sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 98 x 132.
Vurdering :
125.000 DKK Hammerslag:
300.000 DKK -
893/625
Poul Anker Bech: "En drift mod havet", 2007. Sign. Bech; sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 98 x 148.
Vurdering :
125.000 DKK Hammerslag:
300.000 DKK -
893/624
Poul Anker Bech: "Det røde fjeld og himmelhavet", 2002-2003. Sign. Bech; sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 105 x 145.
Vurdering :
150.000 DKK Hammerslag:
220.000 DKK -
893/623
Poul Anker Bech: "Familie i morgendis", 2003. Sign. Bech med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 81 x 72.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
105.000 DKK -
893/622
Poul Anker Bech: Uden titel (Mens jeg laver the ...). Sign. Bech 1988. Blyant, tusch og lavering på papir. Bladstørrelse 35 x 45.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
893/621
Poul Anker Bech: "Hidsige skyer", 1992. Sign. Bech med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 44 x 34.
Vurdering :
35.000 DKK Hammerslag:
58.000 DKK -
893/620
Poul Anker Bech: "Ved et monument". Sign. Bech med titel på bagsiden. Olie på lærred. 34 x 42.
Vurdering :
35.000 DKK Hammerslag:
55.000 DKK -
893/618
Paul Gadegaard: Uden titel. Sign. Gadegaard 52. Olie på lærred. 72 x 93.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
893/617
Maurice Estève: "Composition". Tegning no. 172. Sign. Estève 1958. Kul og farvekridt på papir. Lysmål 58 x 42,5.
Vurdering :
100.000 DKK Hammerslag:
120.000 DKK -
893/616
Maurice Estève: "Composition". Tegning no. 173. Sign. Estève 59. Kul, sortkridt og farvekridt på papir. Bladstørrelse 31,5 x 42
Vurdering :
60.000–75.000 DKK Hammerslag:
130.000 DKK -
893/612
Maurice Estève: "Equisse pour 'Les Amants'" / Skitse til "De elskende". Tegning no. 198. Sign. Estève 33. Akvarel og tusch på papir. Bladstørrelse 28 x 38.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
893/611
Per Kirkeby: "Mild Vinter III", Læsø 1989. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 200 x 220.
Vurdering :
1.000.000–1.200.000 DKK Hammerslag:
1.300.000 DKK -
893/610
Per Kirkeby: Uden titel. Sign. Per Kirkeby 72. Syntetisk maling på plade. 61 x 48
Vurdering :
100.000 DKK Hammerslag:
160.000 DKK -
893/609
Per Kirkeby: "Hestehoved". Modifikation. Sign. på bagsiden Per Kirkeby 1981. Olie på lærred. 74 x 86
Vurdering :
75.000–100.000 DKK Hammerslag:
160.000 DKK -
893/608
Markus Lüpertz: "Harlekin", 2001. Sign. på bagsiden Markus Lüpertz. Olie på lærred med collageelement. 100 x 81.
Vurdering :
150.000 DKK Ikke solgt
893/607
Per Kirkeby: Uden titel, 1977. Modifikation. Usign. Olie på lærred. 32 x 39
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
893/606
Friedensreich Hundertwasser: "Krankes Fenster - Survivant de Laszlo XV". Sign. Friedensreich 1964, opus 587. Mixed media. 14,5 x 22,5.
Vurdering :
250.000–300.000 DKK Hammerslag:
500.000 DKK