Moderne kunst og design
Moderne malerier /
Klassisk modernisme
Malerier og skulpturer
891/1452
Vilhelm Lundstrøm: "Opstilling på et bord med hvid dug. Flere brød på et hvidt fad. Blå baggrund", 1928-29. Sign. på bagsiden VL. Olie på lærred. 65 x 81.
Vurdering :
150.000 DKK Hammerslag:
150.000 DKK -
891/1445
Erik Hoppe: Fra Christianshavn, 1930erne. Sign. Hoppe. Olie på lærred. 100 x 100.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
888/566
Wilhelm Freddie: Kvindefigur. Sign. Freddie, maj 1939. Olie på plade. 35 x 26.
Vurdering :
100.000 DKK Hammerslag:
120.000 DKK -
888/535
Oluf Høst: Silderøgeri, Bornholm. Attesteret på bagsiden af Trygve Høst. Olie på lærred. 89 x 147.
Vurdering :
150.000–200.000 DKK Hammerslag:
110.000 DKK -
888/534
Samuel Joensen-Mikines: Mennesker ved havet, Færøerne. Sign. S. J-Mikines 64. Olie på lærred. 85 x 100.
Vurdering :
60.000–75.000 DKK Hammerslag:
75.000 DKK -
888/533
Samuel Joensen-Mikines: Grindedrab, Færøerne. Sign. S. J-Mikines 64. Olie på lærred. 85 x 100.
Vurdering :
60.000–75.000 DKK Hammerslag:
68.000 DKK -
888/532
Samuel Joensen-Mikines: Aftenstemning ved havet, Færøerne. Sign. S. J-Mikines 59. Olie på lærred. 65 x 81.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
888/531
Samuel Joensen-Mikines: Udsigt over bygd, Færøerne. Sign. S.J. Mikines 63. Olie på lærred. 96 x 112
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
47.000 DKK -
888/529
Oluf Høst: "Bognemark, vinter", Bornholm. Sign. OH 1-3-58. Olie på lærred. 39 x 62.
Vurdering :
60.000–75.000 DKK Hammerslag:
50.000 DKK -
888/528
Karl Isakson: Nature morte med tulipaner og appelsiner. Usign. På bagsiden af lærredet anført: "Malet af K. Isakson. Attesteret Viggo Madsen. Aage Roose". Olie
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
888/526
Oluf Høst: Bognemark, Bornholm. Dobbeltsign. OH. Olie på lærred. 38 x 66.
Vurdering :
150.000 DKK Ikke solgt
888/523
Olaf Rude: Opstilling med guitar og figur på et bord, ca. 1911. Olie på lærred. 65 x 60.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Ikke solgt
888/522
Oluf Høst: Bognemark, tidligt forår. Dobbeltsign. O.H. Olie på lærred. 82 x 134.
Vurdering :
200.000–250.000 DKK Hammerslag:
180.000 DKK -
888/521
Niels Lergaard: "Foraarslandskab", Bornholm. Sign. NL 44. Olie på lærred. 88 x 88.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
888/520
Olaf Rude: "Landskab. Skejten", 1911. Sign. Olaf Rude. Olie på lærred. 79 x 90
Vurdering :
300.000 DKK Hammerslag:
290.000 DKK -
888/519
Karl Isakson: Nature morte med blomster i bojan, grøn og brun vase, frugter og bøger, ca. 1917. Usign. Olie på lærred. 65 x 72
Vurdering :
75.000–100.000 DKK Hammerslag:
82.000 DKK -
888/518
Karl Isakson: Nature morte med pelargonie, ca. 1918-20. Usign. På bagsiden anført: "Malet af K. Isakson. Attesteres Viggo Madsen. Aage Roose". Olie på lærred.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK -
888/516
Hans Scherfig: "Kamæleoner III". Sign. Scherfig 1950. Tempera på masonit. 25 x 50.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
68.000 DKK -
888/515
Hans Scherfig: Mandril. Sign. Scherfig. Tempera på plade. 20 x 48.
Vurdering :
30.000–35.000 DKK Hammerslag:
46.000 DKK -
888/514
J. F. Willumsen: Kvinde med kat. Sign. J.F.W. 1928 samt på etiket på bagsiden J.F. Willumsen No. 13. Olie på lærred. 55 x 38.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
92.000 DKK