Moderne kunst og design
Malerier og skulpturer
888/613
Poul Anker Bech: "På lurenkig til evigheden", 2006-2007. Sign. Bech; sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 42 x 34.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
46.000 DKK -
888/612
Peter Bonnén: Skulptur i seks dele. Sign. Peter Bonnén. Cortén stål. H. 100. D. 40. L. 127.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
888/609
Richard Mortensen: Komposition. Sign. på bagsiden RM 1952. Olie på lærred. 29 × 40.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
41.000 DKK -
888/608
Per Kirkeby: Uden titel. Sign. Per Kirkeby 72. Olie på papir monteret på plade. 62 x 50
Vurdering :
125.000–150.000 DKK Hammerslag:
90.000 DKK -
888/607
Rainer Fetting: Havfrue. Sign. Fetting 89, 4/9. Grønpatineret bronze. H. 49 L. 125 B. 100
Vurdering :
125.000 DKK Hammerslag:
110.000 DKK -
888/606
Jan Krízek: Uden titel. Sign. Krizek 57. Gouache og akvarel på papir. Lysmål 55 x 44
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
888/605
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
888/604
Jan Krízek: Uden titel. Sign. Krizek 57. Gouache på papir. Lysmål 55 x 44
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
48.000 DKK -
888/602
Jan Krízek: Uden titel. To tegninger. Begge sign. monogram 58. Akvareller på papir. Hhv. 8 x 10 og 9 x 11. (2)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
888/601
Jan Krízek: Uden titel. Sign. Krizek. Gouache og akvarel på papir. 55 x 15
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
888/600
Jan Krízek: Uden titel. Sign. monogram. Pastel på papir. Lysmål 8 x 30
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
888/599
Jan Krízek: Figur, ca. 1946-47. Sign. monogram. Sandsten. H. 32. B. 24. D. 14
Vurdering :
200.000 DKK Hammerslag:
260.000 DKK -
888/598
Jan Krízek: Uden titel. Sign. Krizek 57. Olie på lærred. 33 x 23. Uindrammet.
Vurdering :
150.000 DKK Hammerslag:
140.000 DKK -
888/597
Jan Krízek: Uden titel. Sign. monogram 59. Olie på krydsfiner med påhæftede bemalede lærredstykker. Bemalede kanter. 50 x 50. Uindrammet.
Vurdering :
200.000 DKK Hammerslag:
260.000 DKK -
888/596
Jan Krízek: Uden titel. Sign. monogram 59 samt på bagsiden Krizek 1959. Olie på krydsfiner med påhæftede bemalede lærredstykker. Bemalede kanter. 50 x 50.
Vurdering :
200.000 DKK Hammerslag:
260.000 DKK -
888/595
Jan Krízek: Figur, ca. 1946-47. Sign. monogram. Sandsten. H. 43. B. 23 D. 9
Vurdering :
250.000 DKK Hammerslag:
640.000 DKK -
888/594
Jan Krízek: Uden titel. Sign. Krizek 57. Olie på lærred. 33 x 24. Uindrammet.
Vurdering :
150.000 DKK Hammerslag:
160.000 DKK -
888/593
Jan Krízek: Figur, ca. 1956. Sign. Krizek. Sandsten. H. 41. B. 21 D. 20
Vurdering :
250.000 DKK Hammerslag:
240.000 DKK -
888/592
Jan Krízek: Uden titel. Sign. monogram 59 samt på bagsiden Krizek 1959. Olie på krydsfiner med påhæftede bemalede lærredstykker. 50 x 50. Uindrammet.
Vurdering :
200.000 DKK Hammerslag:
240.000 DKK -
888/591
Till Gerhard: "Passage", 2012. Sign. på bagsiden TG 2012 og med titel. Olie på lærred. 170 x 130. Uindrammet.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK -
888/590
Scott Campbell: "Smile forever", 2016. Sign. med titel og datering på bagsiden. Tatoveret svineskind i ramme af rustfrit stål. 62 x 46 inkl. ramme.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK -
888/587
HuskMitNavn: "Take me away". Sign. HuskMitNavn 14. Akryl på lærred. 180 x 180. Uindrammet.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
55.000 DKK -
888/586
Kathrine Ærtebjerg: "Efter lang tids vandring nåede de frem", 2003. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 106 x 102. uindrammet.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
120.000 DKK -
888/585
Michael Kvium: "Big Night Eye", 2006-2007. Sign. på bagsiden Kvium 06/07 med titel. Olie på lærred. 180 x 200. Uindrammet.
Vurdering :
175.000–200.000 DKK Hammerslag:
222.000 DKK -
888/582
René Holm: Uden titel. Sign på bagsiden René Holm 2007. Olie på lærred. 180 x 170.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
888/581
Tal R: "Up", 2003. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 249 x 249.
Vurdering :
300.000 DKK Hammerslag:
250.000 DKK -
888/580
David Shrigley: "In this room there is a wall which cannot be seen. That's why I've drawn it". Sign. på bagsiden David Shrigley 1996. Tusch på papir.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
888/579
David Shrigley: "Bad news - you will always be unhappy". Sign. på bagsiden David Shrigley 1996. Tusch og farveblyant på udskåret papir.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
888/578
Bjarne Melgaard: Uden titel, ca. 2005. Sign. Melgaard. Tusch og akvarel på papir. Bladstørrelse 33 x 41.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Ikke solgt
888/575
Olafur Eliasson: "Drahtstein", 2003. Signeret certifikat medfølger: Zertifikat zur Kunst "Texte zur Kunst". Edition Nr. 52, 103/110.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
888/574
Søren Martinsen: "5 days in the desert", 2006. Sign. på bagsiden samt titel og årstal. Olie på lærred. 90 x 200. Uindrammet.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
888/573
Anette Harboe Flensburg: Uden titel. Sign. på bagsiden Anette Harboe Flensburg 2011. Olie på lærred. 75 x 110.
Vurdering :
60.000–75.000 DKK Hammerslag:
86.000 DKK -
888/572
Franciska Clausen: Uden titel. Usign. Mixed media på papir. Bladstørrelse 21,5 x 16,5.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
48.000 DKK -
888/571
Wilhelm Freddie: "Roll On". Sign. Freddie 65; sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 55 x 46.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
888/570
Wilhelm Freddie: "Ung dame i et hesteinteriør". Sign. Freddie marts 1947. Olie på masonit. 59 x 73.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
888/569
Wilhelm Freddie: "Nature morte". Sign. Freddie Jan. 47; sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 27 x 35.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
55.000 DKK -
888/568
Rita Kernn-Larsen: Opstilling med brun kande. Sign. r k-l. Olie på lærred. 66 x 59.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
888/567
Rita Kernn-Larsen: Opstilling med kande, glas og profilhovede, 1937. Betegnet Rita Kern-Larsen og dateret på blændrammen. Olie på lærred. 46 x 36.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
70.000 DKK -
888/566
Wilhelm Freddie: Kvindefigur. Sign. Freddie, maj 1939. Olie på plade. 35 x 26.
Vurdering :
100.000 DKK Hammerslag:
120.000 DKK -
888/565
Rita Kernn-Larsen: "An attendant", London 1939. Sign. med datering på bagsiden. Olie på lærred. 63 x 46.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK -
888/564
Harry Carlsson: "Interview med Sokrates". Sign. Harry Carlsson 34. Olie på lærred. 108 x 84.
Vurdering :
100.000–125.000 DKK Hammerslag:
150.000 DKK -
888/563
Carl-Henning Pedersen: "Skovens fugle", Molesmes 1983. Sign. med titel og årstal på bagsiden. Olie på lærred. 70 x 61.
Vurdering :
100.000 DKK Hammerslag:
140.000 DKK -
888/562
Carl-Henning Pedersen: "Flyvende svane", 1957. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på masonit. 61 x 68.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK -
888/561
Asger Jorn: "Djerba". Sign. Asger J. 47. Akvarel på papir. Bladstørrelse 25 x 27
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
50.000 DKK -
888/560
Carl-Henning Pedersen: "Himlens Møde", Molesmes 1993. Sign., med titel og årstal på bagsiden. Olie på lærred. 102 x 82.
Vurdering :
150.000 DKK -
888/559
Ejler Bille: Organisk form. Sign. E. Bille, E.A. Patineret bronze. H. 31,5.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
70.000 DKK -
888/558
Egill Jacobsen: Uden titel, 1988. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 42 × 66.
Vurdering :
60.000–75.000 DKK Hammerslag:
75.000 DKK -
888/556
Sonja Ferlov Mancoba: Uden titel, også kaldet "Lille kvinde med hul", ca. 1970. Sign. SFM, 3/6. Sortpatineret bronze. H. 18, B. 13.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
130.000 DKK -
888/555
Mogens Balle: "Optegnelser", 1956. Sign. MB. Olie på lærred. 70 x 60.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
25.000 DKK -
888/554
Carl-Henning Pedersen: "Stjernepige og gul fugl", Molesmes 1987. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 205 x 145.
Vurdering :
300.000–400.000 DKK Ikke solgt
888/553
Egill Jacobsen: Maske i blåt. Sign. på bagsiden E.J. 61. Olie på lærred. 100 x 74.
Vurdering :
125.000 DKK Hammerslag:
115.000 DKK -
888/552
Egill Jacobsen: "Vietnamesisk landskab". Sign. på bagsiden EJ 77. Olie på lærred. 130 x 97.
Vurdering :
200.000 DKK Hammerslag:
230.000 DKK -
888/551
Pierre Wemaëre: "Nature", 1981. Sign. P. Wemaëre; sign. med titel og årstal. Olie på lærred. 73 x 92.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
888/550
Pierre Alechinsky: "De race rose", 1975. Sign. Alechinsky; sign. og dateret med titel på bagsiden. Akryl på papir monteret på lærred. 58 x 76.
Vurdering :
150.000–200.000 DKK Hammerslag:
160.000 DKK -
888/549
Sonja Ferlov Mancoba: Uden titel, 1963. VI/VI. Bronze. H. 35, L. 18.
Vurdering :
125.000 DKK Hammerslag:
100.000 DKK -
888/548
Ejler Bille: Komposition. Sign. på bagsiden E. Bille, Paris 1949. Olie på lærred. 65 × 55.
Vurdering :
200.000–250.000 DKK Hammerslag:
410.000 DKK -
888/547
Henry Heerup: Forlis. Sign. Heerup 42. Olie på lærred. 98 x 139.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK -
888/546
Mogens Balle: "Semafor (Natten)", 1955. Sign. MB. Olie på lærred. 40 x 50.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK -
888/545
Asger Jorn: "Une vague sous terrain". Sign. Jorn 65. Akvarel og collage på papir. Lysmål 34 x 26.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
52.000 DKK -
888/544
Karel Appel: Uden titel. Sign. Appel. Olie på papir monteret på lærred. 30 x 33.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
888/543
Vurdering :
400.000 DKK Hammerslag:
500.000 DKK -
888/542
Mogens Balle: Uden titel, 1950erne. Sign. MB. Olie på lærred. 81 x 65
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK