Jan Krízek (f. Dobromerice 1919, d. Tulle, Frankrig 1985)
Figur, ca. 1956. Sign. Krizek. Sandsten. H. 41. B. 21 D. 20
NB: Sign.Krizek
Litteratur: Anna Pravdová: “Jan Krizek: ”Chez moi, l'homme ne doit jamais disparaître“, Galerie nationale de Prague & FRAC Limousin, 2015, gengivet pl. 277 side 164; her angivet som skulptur ”sandsynligvis udført i Bretagne, 1956, ikke kendskab til hvor værket befinder sig". Proveniens: Privatsamling, Frankrig. Erhvervet direkte fra kunstneren.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk
Malerier og skulpturer, 24. september 2019