888 Moderne kunst
Moderne skulpturer /
Nutidskunst
Malerier og skulpturer
912/325
Robert Jacobsen: "Ami fidèle", 1949. Usign. Jern. H. 75. Monteret på en sokkel af marmor.
Vurdering :
80.000–100.000 DKK Hammerslag:
65.000 DKK -
2010/637
Salvador Dali: "Space Elephant", 1981. Betegnet Dalí, 256/350. Støbermærke Venturi Arte. Stemplet Camblest 1981. Bronze. H. inkl. base 94 cm.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
50.000 DKK -
2010/641
Salvador Dali: "Alice in Wonderland”, 1977-1984. Betegnet Dali, 342/350. Støberimærke "FOND. D'ARTE/ CORTI/ FINOM." Stemplet Jemelton 1984. Bronze. H. 90,5.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
888/663
Fernandez Arman: Malertuber i plexiglas. Sign. Arman, EA 14/20. 51 x 36 x 6.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
888/658
Svend Wiig Hansen: "Phallos", 1982. Usign. Bronze. H. 100.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK -
888/653
Poul Isbak: Boksehandske. Sign. PI 97. Delvis poleret sort granit. H. 20. L. 58.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
50.000 DKK -
888/647
Jens-Flemming Sørensen: Brudt sfære. Skulptur af hvid statuario marmor. Diam. 85.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
888/644
Willy Ørskov: Uden titel, 1964. Usign. Sortpatineret bronze. H. 38.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
888/638
Robert Jacobsen: "Magic figure", konkret form, 1980erne. Sign. R.J. Sort- og blåmalet jern. H. 113.
Vurdering :
55.000 DKK -
888/637
Marcel Duchamp, efter: "Rotorelief", 1935. Betegnet på bagsiden Marcel Duchamp XXXV. Rund papskive polykromt bemalet; monteret i kasse. 43 x 43 x 11
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
25.000 DKK -
888/634
Robert Jacobsen: Konkret skulptur. Sortmalet jern. H. 23, L. 38, D. 24.
Vurdering :
100.000–125.000 DKK Hammerslag:
110.000 DKK -
888/632
Poul Isbak: "De to hunde". Sign. P.I. 91. To skulpturer af bronze, delvist belagt med 23 ct. bladguld. Hver H. 63. (2)
Vurdering :
150.000–200.000 DKK Ikke solgt
888/623
Pablo Picasso: "Visage en gros relief", 1963. Tallerken med dekoration i relief. Stemplet Empreinte Originale de Picasso, Madoura Plein Feu.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
888/622
Pablo Picasso: "Service visage noir - Assiette I", 1948. Udført i 100 eksemplarer. Fajance dekoreret i farver og i relief. Glaseret. Diam. 24.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
44.000 DKK -
888/615
Robert Jacobsen: Uden titel, "95", Paris 1951. Sign. R.J. og stemplet 95. Sortmalet jern. H. 75
Vurdering :
300.000–400.000 DKK Hammerslag:
250.000 DKK -
888/612
Peter Bonnén: Skulptur i seks dele. Sign. Peter Bonnén. Cortén stål. H. 100. D. 40. L. 127.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
888/599
Jan Krízek: Figur, ca. 1946-47. Sign. monogram. Sandsten. H. 32. B. 24. D. 14
Vurdering :
200.000 DKK Hammerslag:
260.000 DKK -
888/595
Jan Krízek: Figur, ca. 1946-47. Sign. monogram. Sandsten. H. 43. B. 23 D. 9
Vurdering :
250.000 DKK Hammerslag:
640.000 DKK -
888/593
Jan Krízek: Figur, ca. 1956. Sign. Krizek. Sandsten. H. 41. B. 21 D. 20
Vurdering :
250.000 DKK Hammerslag:
240.000 DKK